W trosce o zdrowie mieszkańców województwa śląskiego Kluby Pacjenta „Fundacji z Sercem do Pacjenta”
Opublikowane 09 lutego 2023![W trosce o zdrowie mieszkańców województwa śląskiego Kluby Pacjenta „Fundacji z Sercem do Pacjenta”](https://medicalpress.pl/public/media/images/thumbs/artykuly/3143/thumb_1094_539_klub-pacjenta-dg-kardiolog.jpeg)
Kolejne miejscowości województwa śląskiego dołączają do inicjatywy pod nazwą Klub Pacjenta. Jest to ogólnopolska akcja Fundacji „Z sercem do Pacjenta” powołanej przez Grupę American Heart of Poland dla wspierania profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. W ramach Klubów Pacjenta organizowane są bezpłatne wykłady ekspertów w dziedzinie zdrowia, badania i konsultacje. W ostatnich dniach takie spotkania odbyły się w Dąbrowie Górniczej i Katowicach, a w planach są m.in. Tychy, Bielsko-Biała i Ustroń.
Spotkania w ramach Klubu Pacjenta odbywają się cyklicznie, przynajmniej 3 razy do roku, w ponad 20 miastach Polski. Są one adresowane do wszystkich osób, które chcą dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych.
– Tematyka każdego Klubu jest zawsze ustalana indywidualnie, z myślą o aktualnych potrzebach danych społeczności. Staramy się przy tym podchodzić do edukacji w sposób kompleksowy, stąd też do udziału w prelekcjach zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin – kardiologii, dietetyki, fizjoterapii, psychologii. Współpracujemy w tym zakresie również z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz różnymi organizacjami społecznymi – mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”. – Spotykamy się też z bardzo dużym wsparciem ze strony przedstawicieli samorządu. Zarówno spotkanie w Dąbrowie Górniczej, jak i w Katowicach organizowane było pod patronatem honorowym prezydenta miasta – podkreśla.
Edukacja i profilaktyka w walce z chorobami cywilizacyjnymi
Bardzo istotnym elementem edukacji prozdrowotnej jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie chorób cywilizacyjnych, ponieważ w ich wypadku znaczna część ryzyka może być ograniczana przez nasze własne działania. Spośród wszystkich chorób cywilizacyjnych niechlubne pierwsze miejsce pod względem śmiertelności zajmują schorzenia układu krążenia - każdego roku na świecie umiera na nie ok. 17,5 miliona ludzi. Stąd też w ramach dąbrowskiego spotkania oddzielny wykład poświęcony został miażdżycy, natomiast katowicki Klub otworzyła prelekcja dr. n. med. Jana Kabata, ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej, Szpital św. Elżbiety w Katowicach, pt. „Choroby cywilizacyjne – plaga XXI wieku”.
– W skali globalnej choroby cywilizacyjne są powodem śmierci około 40 milionów osób każdego roku, co stanowi około 70% wszystkich zgonów na świecie. Do tych z największym wskaźnikiem śmiertelności należą choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory oraz choroby układu oddechowego – tłumaczył Jan Kabat. – Pamiętajmy jednak, że do chorób cywilizacyjnych zaliczane są obecnie również takie schorzenia jak np. otyłość czy zaburzenia psychiczne. Na nie również powinniśmy patrzeć jak na chorobę i nie wstydzić się szukać odpowiedniej pomocy profesjonalistów – podkreślił.
Zdrowa dieta i ruch to podstawa
W większości chorób cywilizacyjnych kluczowym czynnikiem decydującym o zachorowalności jest prowadzony tryb życia. Na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej wpływ mają przede wszystkim takie czynniki jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna. O pierwszym z nich podczas spotkania w Dąbrowie opowiadała Alicja Widera, dietetyk Grupy American Heart of Poland, natomiast drugi był tematem prelekcji Karoliny Zięciny, fizjoterapeutki ze Szpitala im. Św. Elżbiety w Katowicach.
- Jedzmy kolorowo! Im większa różnorodność, tym więcej korzystnych związków dostarczymy organizmowi. Warzywa i owoce koloru zielonego zapewnią nam m.in. foliany, wapń i żelazo. Pomarańczowe i żółte są bogate w beta karoten i witaminę C, a te w kolorze w fioletowym i czerwonym dostarczą nam antocyjanów, karotenoidów czy potasu. – zachęcała dietetyczka.
Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych
Dopełnieniem zdrowego stylu życia powinny być regularnie wykonywane badania kontrolne. W tym względzie warto sobie wdrożyć swój własny „kalendarz” profilaktyczny, zgodnie z którym będziemy z odpowiednią częstotliwością wykonywać odpowiednie badania.
– Medycynę możemy podzielić na: naprawczą – czyli taką, która zajmuje się diagnostyką, rozpoznaniem i leczeniem choroby – oraz profilaktyczną, która skupia się na zapobieganiu chorobom i utrzymywaniu organizmu w dobrej kondycji. Zadaniem każdego z nas powinno być wspieranie tej drugiej kategorii, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – apelował Artur Gabrysiak, specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland. – Pierwszy krok w zakresie profilaktyki możemy zrealizować we własnym zakresie – poprzez obserwacje swojego organizmu, sprawdzanie podstawowych parametrów i kontrolę takich wskaźników jak np. Indeks BMI. Kolejny krok do regularne korzystanie z odpowiednich badań profilaktycznych – wyjaśniał.
Bezpłatne narzędzia wsparcia od NFZ
Dla wszystkich tych, którym trudno jest samodzielnie skomponować prawidłową dietę czy ustalić potrzebny pakiet badań z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. O profilaktyce zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mówiła Małgorzata Doros, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Śląskiego Oddziału NFZ.
– Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje szereg programów profilaktycznych, dzięki którym każdy może otrzymać cenne wskazówki dopasowane do swoich potrzeb – czy to w zakresie diety, planu treningowego czy zalecanych badań profilaktycznych – przekonywała Małgorzata Doros. – Zachęcamy zarówno do korzystania online z naszych porad i programów, jak i do bezpośredniego kontaktu. W samym tylko województwie śląskim znajduje się pięć naszych Sal Obsługi Klienta oraz szesnaście Punktów Obsługi Klienta – dodała.
W utrzymaniu dobrej formy może nam pomóc np. program treningowy NFZ „8 tygodni do zdrowia”, który jest dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, także dla osób, które nie ćwiczą regularnie lub chorują przewlekle. Poza planami treningowymi aplikacja zapewnia dodatkowe opcje, które pozwolą ocenić, w jakiej jest się kondycji, lub czy jest konieczność odbycia konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem ćwiczeń. W zdrowym odżywianiu pomoże nam z kolei portal Diety NFZ, a w zdobyciu wiedzy na temat badań profilaktycznych – Akademia NFZ.
źródło: AHOP
źródło: AHOP
Autor:
Redakcja MedicalPress