Twarze Depresji dla Ukrainy - warsztaty dla specjalistów udzielających wsparcia psychologicznego obywatelom Ukrainy
Opublikowane 17 maja 2022W związku z napływem do Polski blisko 3 mln uchodźców zza wschodniej granicy, na początku marca br. fundacja ,,Twarze depresji” wraz z Nationale-Nederlanden uruchomiła specjalny program pomocowy ,,Twarze depresji dla Ukrainy”. Ostatnio psycholog kliniczny dr Rony Berger zorganizował szkolenie dla specjalistów, którzy w ramach tej inicjatywy udzielają wsparcia psychologicznego ofiarom rosyjskiej agresji. Podczas spotkania obecne były także osoby współpracujące z Polską Akcją Humanitarną oraz fundacją Dajemy Dzieciom Siłę przy codziennych działaniach pomocowych na rzecz ofiar wojennych.
– Statystycznie, co dziesiąty uchodźca wojenny doświadcza objawów stresu pourazowego. Objawy PTSD to m.in. częste wracanie do traumatycznych wspomnień, koszmary senne czy ataki paniki. Można powiedzieć, że osoby cierpiące na ten syndrom nie potrafią przestać myśleć o dramatycznych wydarzeniach, których byli świadkami. Niestety, samodzielna walka z tym problemem, nawet u osób, które opuściły niebezpieczne tereny, jest praktycznie niemożliwa – mówi dr Rony Berger, psycholog kliniczny specjalizujący się w traumie wywołanej wojną.
Dr Rony Berger to pochodzący z Izraela psycholog kliniczny, jeden z najwybitniejszych ekspertów na świecie zajmujących się traumą wywołaną wojenną, terroryzmem i klęskami żywiołowymi. Wykłada m.in. na Uniwersytecie Telawiwskim oraz Uniwersytecie Stanford.
Ekspert razem z prof. Philipem Zimbardo prowadził międzynarodowe badanie dotyczące ekstremizmu i postaw prospołecznych. Ponadto, świadczył pomoc psychologiczną podczas misji humanitarnych w Palestynie, Sri Lance, czy Kongo. Autor wielu książek i artykułów naukowych o wsparciu ofiar wojennych.
- Od czerwca ubiegłego roku nasza fundacja prowadzi w Polsce konsultacje psychiatryczno-psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Dzisiaj pomagamy ratować zdrowie, a nawet życie także obywatelom Ukrainy, których w ostatnim czasie los ciężko doświadczył. Od początku trwania programu pomocowego dla ofiar wojny rozpoczęliśmy współpracę z blisko 10 specjalistami w dziedzinie psychologii oraz psychiatrii i zrealizowaliśmy przeszło 130 konsultacji - mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes fundacji ,,Twarze depresji”. Dzięki zaangażowaniu światowej sławy autorytetów, takich jak dr Rony Berger mamy możliwość stałego powiększania oraz szkolenia naszego zespołu ekspertów, także pochodzących z Ukrainy - dodaje Anna Morawska-Borowiec.
Fundacja w ramach programu ,,Twarze depresji dla Ukrainy” przy wparciu finansowym Nationale-Nederlanden, zorganizowała bezpłatną, zdalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla obywateli Ukrainy – dzieci i osób dorosłych. Dzięki spotkaniom w formie wideokonsultacji z terapii mogą skorzystać także osoby nadal przebywające poza granicami Polski.
Nasza przygoda z fundacją rozpoczęła się już w ubiegłym roku podczas wsparcia finansowego programu ,,Rak? To nie tak!” Jest to dla nas bardzo ważna współpraca, ponieważ od lat angażujemy się w liczne projekty skupiające się m.in. na tematyce profilaktyki zdrowotnej. W marcu włączyliśmy się w działania na rzecz pomocy psychologicznej ofiarom wojny w Ukrainie. Wierzymy, że możliwość konsultacji z odpowiednio do tego przeszkolonymi specjalistami, pomoże uchronić naszych wschodnich sąsiadów przed negatywnymi skutkami doświadczonej traumy – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.
źrodło: NN
Autor:
Redakcja MedicalPress