Zabieg dermis-fat graft po raz pierwszy w IPCZD. Chirurgia okuloplastyczna na światowym poziomie

Opublikowane 23 czerwca 2025
Zabieg dermis-fat graft po raz pierwszy w IPCZD. Chirurgia okuloplastyczna na światowym poziomie
W Klinice Okulistyki Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” przeprowadzono pionierski w skali placówki zabieg rekonstrukcji oczodołu u dziecka z bezoczem. Zastosowano nowoczesną metodę dermis-fat graft, czyli autologicznego przeszczepu głębokiej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonał dr n. med. Jarosław Kuśmierczyk, specjalista okulistyki i chirurgii okuloplastycznej. To pierwszy przypadek użycia tej techniki u pacjenta pediatrycznego w Klinice Okulistyki IPCZD – a zarazem istotny krok w kierunku bardziej naturalnej i funkcjonalnej rekonstrukcji oczodołu u dzieci.
Czym jest dermis-fat graft?

Zabieg dermis-fat graft polega na pobraniu fragmentu tkanki z pośladka lub brzucha pacjenta, zawierającego głęboką warstwę skóry (dermis) i tłuszcz. Następnie przeszczepiany jest on do oczodołu w celu jego odbudowy po wcześniejszym usunięciu gałki ocznej i niepowodzeniu klasycznego leczenia implantologicznego.

Rozwiązanie to zapewnia lepszą tolerancję materiału przez organizm, naturalniejszy wygląd oczodołu oraz – co szczególnie ważne – możliwość lepszego dopasowania i stabilizacji protezy oka. W niektórych przypadkach, gdy zachowana jest funkcja mięśni oczodołowych, możliwe jest nawet uzyskanie ruchomości epiprotezy, co znacząco poprawia efekt estetyczny.

Krok w stronę nowoczesnej, spersonalizowanej medycyny dziecięcej

Zabieg przeprowadzony przez dra Kuśmierczyka to kolejny przykład multidyscyplinarnego podejścia w leczeniu złożonych wad wrodzonych i pourazowych. Wprowadzenie techniki dermis-fat graft u dzieci w IPCZD może znacząco wpłynąć na jakość życia małych pacjentów, poprawiając ich wygląd, komfort psychiczny i samoocenę.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” od lat pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków referencyjnych w Polsce w zakresie kompleksowej opieki pediatrycznej. Nowe rozwiązania wprowadza zawsze z dbałością o bezpieczeństwo i przyszłość dzieci.

Źródło: Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” Fot. Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"