X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - bezpłatne konsultacje w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie

Opublikowane 19 września 2022
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - bezpłatne konsultacje w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie
W dniach 19 - 23 września 2022 odbywa się X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z tej okazji, w środę 21 września, w godz. 8.00 -15.00, lekarze laryngolodzy ze Szpitala Czerniakowskiego, będą prowadzić bezpłatne konsultacje dla pacjentów. Podczas konsultacji wykonane zostanie badanie endoskopowe gardła i krtani. Jest to badanie nieinwazyjne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i trwa 2-3 minuty.
Z konsultacji mogą skorzystać osoby, które zaobserwowały u siebie, trwające przez co najmniej 3 tygodnie, objawy takie jak: przewlekła chrypka, ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, białe lub czerwone plamy w jamie ustnej, niedrożność lub krwawienie z nosa, ból i trudności z przełykaniem, guz na szyi. Podczas konsultacji wykonane zostanie badanie endoskopowe gardła i krtani. Jest to badanie nieinwazyjne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i trwa 2-3 minuty. Ma na celu dokładną ocenę struktur gardła i krtani. Jest to badanie przesiewowe i może uwidocznić nawet niewielki, bezobjawowy nowotwór tej okolicy.

Na konsultacje prowadzone są zapisy telefoniczne pod nr: (22) 318 63 84, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.00 (liczba konsultacji jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów).
 
Przypominamy, że w Szpitalu Czerniakowskim, w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii, zespół lekarski pod kierownictwem dr hab. n. med. Wojciecha Kukwy, od lat prowadzi leczenie chirurgiczne pacjentów z nowotworami w obrębie głowy i szyi. W oddziale wykonywane są m.in.: operacje guzów ślinianek przyusznych, przy użyciu mikroskopu operacyjnego oraz z wykorzystaniem stymulatora nerwu twarzowego, leczenie guzów krtani, gardła, jamy ustnej, a także nosa i zatok przynosowych, czy podstawy czaszki. Pacjenci wymagający rozległych operacjach onkologicznych, jak i z porażeniem nerwu twarzowego lub porażeniami krtani, mają zapewnione jednoczasowe leczenie rekonstrukcyjne powstałych ubytków. Oddział współpracuje z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
 
Dr hab. n. med. Wojciech Kukwa, Ordynator Oddziału Otolaryngologii, podkreśla - Stosujemy wszystkie wysokospecjalistyczne techniki leczenia operacyjnego: minimalnie inwazyjne, endoskopowe oraz rekonstrukcyjne. Każdy chory ma dokładnie ustalony indywidualny plan leczenia opracowany przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny oraz zapewnioną opiekę pooperacyjną. Nasi lekarze współpracują z onkologami klinicznymi z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB w Warszawie oraz z ośrodkami zagranicznymi. Dziś leczenie onkologiczne to nie tylko usuwanie guzów, równie ważne jest odtworzenie powstałych ubytków, czyli leczenie rekonstrukcyjne – to próba powrotu do jakości życia sprzed leczenia - dodaje dr Kukwa.
 
Szpital Czerniakowski udziela świadczeń z zakresu szybkiej terapii onkologicznej zarówno w oddziałach szpitalnych jak i poradniach Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej, także w odniesieniu do pacjentów z nowotworami głowy i szyi. W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia nowotworu złośliwego, lekarze wystawiają kartę DILO, która pozwala przyspieszyć diagnostykę i leczenie. Proces leczenia chorego z nowotworem jest wspierany przez Koordynatora Leczenia Onkologicznego.
 
Włączając się w edukację, w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi przypominamy, że rak głowy i szyi to 7. pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy w Europie.[1] Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać także w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze. W Polsce ten typ nowotworu rozpoznanie się u 11 tys. osób rocznie, niestety u 60% pacjentów diagnozowany jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Tymczasem skuteczność terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. Warto zaznaczyć, że w I stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają nawet 95%.[2]
 
Nowotwory głowy i szyi występują coraz częściej, ale nadal świadomość społeczna w tym obszarze jest niewielka. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy, wzrosła aż o 25%. Ryzyko wystąpienia ww. nowotworów jest wyższe u palaczy i osób spożywających nadmierne ilości alkoholu. Wśród innych przyczyn zwiększających ryzyko rozwoju choroby wymienia się zanieczyszczenie powietrza, ekspozycję na promieniowanie UV, infekcje wirusowe, ale także mechaniczne drażnienie, na przykład przez protezę zębową. Badania potwierdzają, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV odgrywa istotną rolę w etiologii raka jamy ustnej i gardła. Nowotwory głowy i szyi występują najczęściej u osób po 45. roku życia. Zachorowalność jest znacząco wyższa u mężczyzn niż u kobiet. [3]
 
Jakie objawy powinny niepokoić? Dr hab. n. med. Wojciech Kukwa podkreśla: „Utrzymujące się nieprzerwanie przez 3 tygodnie objawy takie jak: przewlekła chrypka, ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, białe lub czerwone plamy w jamie ustnej, niedrożność lub krwawienie z nosa, ból i trudności z przełykaniem, guz na szyi powinny wzbudzić naszą czujność. To tzw. reguła „Jeden przez Trzy“, wypracowana przez ekspertów z dziedziny nowotworów głowy i szyi w Europie, która mówi, że lekarz powinien skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie głowy i szyi, jeśli wystąpi u niego 1 z wymienionych objawów nieprzerwanie przez 3 tygodnie.
 
W leczeniu nowotworów głowy i szyi zastosowanie znajduje chirurgia, radioterapia, brachyterapia, leczenie skojarzone, chemioterapia, ale także immunoterapia w ramach programu lekowego. Coraz większego znaczenia nabiera też leczenie z wykorzystaniem terapii ukierunkowanej molekularnie. Choroby nowotworowe narządów głowy i szyi oraz ich leczenie mają, szczególnie w przypadkach zaawansowanych, wyjątkowo negatywny wpływ na jakość życia chorych. Pacjenci poddawani usunięciu krtani wymagają intensywnej rehabilitacji przez specjalistę foniatrii z zamysłem wykształcenia mowy przełykowej oraz ciągłej pomocy psychologicznej z powodu skutków utraty funkcji głosu. Ponadto, osoby po szerokich zabiegach w obszarze narządów głowy i szyi, w tym również po operacjach węzłów chłonnych, wymagają systematycznej, intensywnej rehabilitacji ruchowej dotyczącej także funkcji kończyn górnych. Rehabilitacja powinna także dotyczyć chorych z nasilonymi późnymi reakcjami popromiennymi.[4]
 
Informacje dla pacjenta:
Pacjenci zainteresowani diagnostyką i leczeniem nowotworów głowy i szyi w ramach poradni lub w oddziale otolaryngologii proszeni są o bezpośredni kontakt z Koordynator Onkologii pod numerem telefonu: +48 501 916 688 w celu umówienia konsultacji onkologicznej.
 
Informacje dla lekarzy zainteresowanych współpracą:
Zapraszamy lekarzy laryngologów, stomatologów, jak i lekarzy rodzinnych do kontaktu za pomocą adresu e-mail: onkologia@szpitalczerniakowski.waw.pl
Prosimy o opisanie przypadku pacjenta i dołączenie badań (jeśli zostały wykonane). Niezwłocznie odpowiemy na wiadomość, szczególnie jeśli w tytule pojawi się informacja: „pacjent z podejrzeniem/rozpoznaniem nowotworu”.
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu o pracy naszych lekarzy w Oddziale Otolaryngologii:
 
***
Oddział Otolaryngologiczny Wydział Lekarsko- Dentystyczny WUM
Sekretariat, od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00-14.30
tel.: +48 22 318 62 70
 
Poradnia Otolaryngologiczna
Czynna w poniedziałki w godz.: 8.00-18.00, od wtorku do piątku w godz.: 8.00-15.00
Rejestracja telefoniczna: +48 22 15 01 860