SCCS tworzy Sieć Kardiologiczną w województwie śląskim
Opublikowane 17 lutego 2023Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jako Regionalny Ośrodek Koordynujący, zaprasza do współpracy ośrodki w ramach Sieci Kardiologicznej. Do programu pilotażowego na poziomie I mogą być włączone działające w województwie śląskim ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), podmioty udzielające świadczeń ambulatoryjnych w poradni kardiologicznej, hipertensjologicznej (AOS I) oraz podmioty udzielające świadczeń w oddziałach o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych w trybie hospitalizacji (LS I).
Krajowa Sieć Kardiologiczna to pilotażowy program ministerstwa zdrowia. Od roku jest realizowany w województwie mazowieckim. Teraz rozszerzono go o sześć województw: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie, pomorskie i wielkopolskie. Celem pilotażu jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w wybranych województwach. W ramach pilotażu testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, w tym podział kompetencji pomiędzy ustalone poziomy referencyjne działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia podmiotów, prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne. Dodatkowo efektem pilotażu ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych.
Aby przystąpić do Sieci Kardiologicznej w województwie śląskim, należy wypełnić wniosek i przesłać do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz skontaktować się z koordynatorem organizacyjnym.
KONTAKT:
Koordynator organizacyjny Sieci Kardiologicznej w SCCS
Do zadań ośrodków na poziomie I będzie należała m.in. kwalifikacja pacjentów do programu pilotażowego, zapewnienie rozpoczęcie procesu diagnostycznego w terminie 30 dni od zgłoszenia, ustalenie planu leczenia w przypadkach niewymagających przekazania do ośrodka na poziomie II lub Regionalnego Ośrodka Koordynującego.
Sieć Kardiologiczna ma przyspieszyć drogę od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjent maksymalnie w ciągu 30 dni powinien trafić do specjalisty, aby rozpocząć leczenie nowoczesnymi metodami. Do programu pilotażowego mogą być kwalifikowani pacjenci powyżej 18. roku życia, u których zdiagnozowano co najmniej jeden z czterech grup rozpoznań: nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia, wady serca zastawkowe. Według szacunków ministerstwa zdrowia w sześciu nowych województwach Sieć Kardiologiczna może objąć ponad 124 tyś. pacjentów, w tym około 20 tyś. w województwie śląskim.
INFORMACJA O NABORZE ORAZ WNIOSKI: https://www.sccs.pl/aktualnosci/slaskie-centrum-chorob-serca-oglasza-nabor-osrodkow-do-sieci-kardiologicznej
źródło: SCCS
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#siećkardiologiczna
#śląsk
#SCCS
#kardiologia
#nabór
#śląskiecentrumchoróbserca
#medicalpress