Przełomowy rok dla lekarzy i pacjentów z Instytutu Matki i Dziecka. Nowe technologie ratują życie dzieci. Zgłoś swój projekt do II edycji Konkursu Mother and Child Startup Challenge

Opublikowane 04 października 2023
Przełomowy rok dla lekarzy i pacjentów z Instytutu Matki i Dziecka. Nowe technologie ratują życie dzieci.  Zgłoś swój projekt do II edycji Konkursu Mother and Child Startup Challenge
To już kolejny przełom w chirurgii dziecięcej, który został zrealizowany w murach Instytutu Matki i Dziecka. Wykorzystanie technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pomogło lekarzom z Warszawy w przeprowadzeniu trudnych operacji onkologicznych u dzieci. W ciągu tego roku chirurdzy z IMiD wykonali dziewięć zabiegów, stosując rewolucyjny system trójwymiarowej wizualizacji danych diagnostycznych znany jako CarnaLife Holo.
CarnaLife Holo, opracowany przez krakowską firmę MedApp S.A., umożliwia specjalistom medycznym oglądanie danych diagnostycznych w formie hologramu 3D. Lekarze wyposażeni w gogle HoloLens mogą zobaczyć struktury anatomiczne, tkanki miękkie, kości i naczynia krwionośne. Bez ingerencji w żywe tkanki pacjenta, lekarze działają interaktywnie na wyświetlanym hologramie, obracając go, skalując, przesuwając i wchodząc w wewnętrzne struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Pozwala to na niezwykle precyzyjne przeprowadzenie operacji, minimalizując ryzyko uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca. To polska myśl technologiczna, którą już zainteresowały się rynki zachodnie.
 
Technologia ma potencjał innowacyjności na poziomie światowym ze względu na wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do operacji pediatrycznych. Do tej pory wykonano dziewięć takich operacji w przeciągu kilku ostatnich miesięcy, a to dopiero początek. Pierwszy innowacyjny zabieg miał miejsce w lutym u pacjenta z mięsakiem stopy, u którego podejrzewano przerzuty w tkankach miękkich uda. Kolejne zabiegi dotyczyły m.in. pacjenta w wieku 3 lat, u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową w okolicy pośladka, oraz pacjentki z przerzutami mięsaka kościopochodnego do kości udowej i płuc.
 
W lipcu tego roku specjaliści z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży kierowanej przez prof. Annę Raciborską przeprowadzili aż trzy takie operacje w przeciągu zaledwie dwóch dni:
  • laparotomię i resekcję guza u noworodka w 5. tygodniu życia z guzem nadnercza prawego,
  • rewizję i wyłyżeczkowanie torbieli oraz przeszczep wiórów kości homogennej u 13 letniej pacjentki ze wznową torbieli aneuryzmatycznej przynasady dalszej kości udowej prawej.
  • torakotomię i resekcję przerzutów z płuca lewego u 9-letniej pacjentki z przerzutami mięsaka tkanek miękkich do płuc.
 
W ostatnim z tych przypadków, żeby znaleźć potencjalne przerzuty po raz pierwszy w dziecięcym zabiegu onkologicznym zastosowano nowatorski barwnik – zieleń indocyjaninową.
Barwnik podano dziewczynce dzień przed operacją dzięki czemu lekarze mogli skutecznie namierzyć i usunąć zmiany potencjalnie przerzutowe.
 
Tak szerokie wdrożenie systemu firmy MedApp do praktyki klinicznej było możliwe dzięki zwycięstwu w ubiegłorocznej edycji konkursu Mother and Child Startup Challenge. W tym roku inicjatywa jest wspierana przez liderów branży między innymi: OVHcloud, CompuGroup Medical, Fundację Cyfrowa Przyszłość oraz Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. Patronat Honorowy objęły konkursem takie instytucje jak: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz Rzecznik Praw Pacjenta.
 
Obecnie technologia CarnaLife Holo jest dostępna w wielu ośrodkach medycznych w Polsce i za granicą. Wykorzystywana jest podczas zabiegów kardiologicznych, onkologicznych, ortopedycznych, urologicznych i laryngologicznych, co stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie medycyny. Wprowadzenie technologii rzeczywistości rozszerzonej do chirurgii dziecięcej stanowi znaczący rozwój tej dziedziny medycyny. W najbliższym czasie planowane są kolejne operacje, w których wykorzystywane będą gogle rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Dzięki Konkursowi Mother and Child Startup Challenge, technologia ta została wprowadzona również w Olsztynie, Łodzi, Białymstoku i Warszawie.
 
Instytut Matki i Dziecka nieustannie kontynuuje starania mające na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, przyczyniających się do poprawy zdrowia i jakości życia najmłodszych pacjentów. Konkurs Mother and Child Startup Challenge, w trakcie którego poszukiwane są innowacje medyczne, mające szanse zmienić standardy szpitalnictwa i wymiar opieki nad pacjentem pediatrycznym i kobietami w ciąży.
 
Zachęcamy do zgłoszenia się w tegorocznej – II edycji konkursu konkurs Mother and Child Startup Challenge: https://motherandchildstartupchallenge.pl/zarejestruj-sie/ .

Termin rekrutacji trwa do 15 października!


źródło IMID