Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Opublikowane 16 października 2023
Ponad 204 mln dofinansowania dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) rozszerzy ofertę  swoich usług medycznych, dzięki dofinansowaniu o wartości 204 634 153 zł na rozwój diagnostyki molekularnej i nowoczesnej chirurgii robotowej w regionie. Projekt „Budowa laboratorium diagnostyki molekularnej oraz doposażenie ośrodka” realizowany od 2024 do 2027 roku zakłada budowę nowego medycznego laboratorium diagnostycznego oraz zakup robota chirurgicznego.
Symboliczny czek na inwestycję w imieniu minister zdrowia Katarzyny Sójki wręczył dziś we Wrocławiu Filip Nowak Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Budowa nowego medycznego laboratorium diagnostycznego to kluczowy element projektu, który umożliwi rozwinięcie zaawansowanej diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz optymalizację procesów badawczych. Laboratorium zapewni zwiększenie dostępności do spersonalizowanego leczenia pacjentów w regionie, co ma szczególne znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.
 
– To dla mnie bardzo ważny projekt, bo aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pacjentów w zakresie dostępu do nowych terapii lekowych, konieczna jest także nowoczesna diagnostyka molekularna – mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Żeby optymalnie leczyć trzeba dobrze i odpowiednio zdiagnozować pacjenta.
 
Laboratorium zostanie wybudowane we Wrocławiu, przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego. Powierzchnia budynku wyniesie ok. 5.600 m2 na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. W ramach projektu przewidziany jest także zakup aparatury, sprzętu medycznego oraz wyposażenia, włączając w to meble laboratoryjne i biurowe, sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie.
 
– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych, włączając w to te, które dotąd były poza naszym zasięgiem. Nowy budynek zostanie wzniesiony w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji oraz Szpitala im. T. Marciniaka, tworząc dobrze zintegrowany kompleks medyczny – powiedział Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
W ramach zadania nr 1 zostanie przeprowadzona konsolidacja jednostek medycznych Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), które zajmują się badaniami z wykorzystaniem metod biologii molekularnej oraz cytogenetyki – w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technik CTC (krążących komórek nowotworowych). W nowym budynku medycznego laboratorium diagnostycznego znajdą się:
  • Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Guzów Litych
  • Laboratorium Hematologicznej Diagnostyki Molekularnej
  • Laboratorium Cytogenetyki Hematologicznej i Guzów Litych
  • Biobank
  • Laboratorium Krążących Komórek Nowotworowych (CTC).
 
Zadanie nr 2 zakłada zakup systemu chirurgii robotowej wraz z niezbędnym wyposażeniem. To krok w kierunku doskonalenia procedur operacyjnych, zwłaszcza w zakresie leczenia raka gruczołu krokowego, przy wykorzystaniu technologii chirurgii robotowej.
Oba zadania tworzą integralną część projektu, mającego na celu podniesienie standardu opieki onkologicznej w regionie.
 
– Obserwujemy wyjątkowe zapotrzebowanie na rozwijającą się medycynę robotową, której do tej pory brakowało w naszym szpitalu – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. medycznych. – Teraz będziemy w stanie spełnić oczekiwania pacjentów oraz lekarzy. Czekaliśmy na ten moment i jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nadszedł. Okazuje się, że trzynasty w piątek wcale nie jest taki pechowy.


źródło: DCOPIH