Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono dziecku najnowocześniejsze narzędzie do wykrywania arytmii
Opublikowane 06 maja 2021Dzięki temu rejestratorowi arytmii możliwe będzie zdalne monitorowanie chłopca za pomocą systemu HomeMonitoring z codzienną automatyczną transmisją danych. Funkcja ta daje możliwość przesyłania do 6 zapisów IEGM (EKG) na dobę. Warto wspomnieć, że BioMonitor IIIm wyposażony jest w baterię o ponad 5-letniej żywotności, co pozwala na długofalową opiekę nad pacjentem, a dodatkowe funkcje, takie jak HomeMonitoring nie wpływają na żywotność urządzenia.
Mechanizm pozwala rejestrować rytm serca pacjenta i wykrywać subkliniczne, nieodczuwalne dla pacjenta arytmie przedsionkowe, które nie rozpoznane w porę, mogą w prowadzić do licznych powikłań, w tym pogłębiania się niewydolności serca, zatorów, udaru mózgu czy nawet śmierci.
Z klinicznego punktu widzenia bardzo istotny jest nowy algorytm RhythmCheck, który zwiększa skuteczność wykrywania arytmii przedsionkowych, redukując jednocześnie o 72% liczbę wyników fałszywie dodatnich. Sygnał wewnątrzsercowy rejestrowany przez urządzenie jest niemal pozbawiony zakłóceń, a doskonale widoczne załamki P i zespoły QRS, czyli sygnały pochodzące z przedsionków i komór, dają możliwość precyzyjnego rozpoznania zapisanych zdarzeń.
Rejestrator ten może również służyć do monitorowania pacjentów po zabiegach ablacji.
W zabiegu wykonanym w Klinice kierowanej przez prof. Bożenę Werner uczestniczyli oprócz dr. Piotra Wieniawskiego: proktor – prof. Marcin Grabowski, anestezjolog dr Małgorzata Arukiewicz-Piwowar, anestetyczka Małgorzata Sewerynik, pielęgniarka operacyjna Zofia Ryszkowska-Wójcik.
Wszczepienie rejestratora to pokłosie współpracy w dziedzinie elektroterapii z prof. Marcinem Grabowskim z I Katedry i Kliniki Kardiologii, który w marcu br. wraz dr. Marcinem Michalakiem przeprowadzili pierwszy taki zabieg w Polsce u dorosłego pacjenta.
Źrodło: WUM