Pionierskie operacje kręgosłupa w Zakopanem. Precyzja bez promieniowania
Opublikowane 16 lipca 2025
W Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem przeprowadzono pierwsze w Europie operacje kręgosłupa z wykorzystaniem technologii nawigacji śródoperacyjnej 7D MRVision™. Innowacyjne rozwiązanie, łączące obrazowanie rezonansu magnetycznego z systemem opartym na technologii machine-vision, pozwala na prowadzenie zabiegów z milimetrową precyzją, bez użycia promieniowania jonizującego.
Zabiegi wykonano u trzech pacjentów ze skoliozą idiopatyczną. W ich przypadku – z uwagi na młody wiek – unikanie ekspozycji na promieniowanie RTG ma wyjątkowe znaczenie. Nowa technologia oferuje poziom dokładności porównywalny z klasycznymi systemami nawigacji bazującymi na tomografii komputerowej, przy jednoczesnym wyeliminowaniu promieniowania w całym procesie – zarówno przedoperacyjnym, jak i śródoperacyjnym.
Operacje przeprowadził dr n. med. Tomasz Potaczek z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezydent Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. „Wdrożenie tej technologii to krok milowy w kierunku nowoczesnej, bezpiecznej i bardziej przyjaznej chirurgii kręgosłupa – zarówno dla pacjenta, jak i zespołu operującego” – podkreślił.
Szpital w Zakopanem od lat wyznacza standardy w zakresie chirurgii kręgosłupa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia operacyjnego skolioz i innych deformacji. Rocznie wykonywanych jest tam blisko 400 operacji korygujących deformacje kręgosłupa, zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u pacjentów dorosłych.
Nowatorskie podejście znalazło również uznanie w oczach kierownictwa placówki. Dyrektor szpitala, dr n. med. Barbara Jasiewicz, zaznacza: „Zastosowanie takiej technologii nie tylko zwiększa bezpieczeństwo operacji, ale niemalże eliminuje narażenie na promieniowanie RTG, na które wystawiony jest nie tylko pacjent, ale także cały personel sali operacyjnej. To nowoczesne podejście do chirurgii z wykorzystaniem narzędzi bezpromieniowych wpisuje się w misję naszego szpitala jako ośrodka referencyjnego i innowacyjnego w skali europejskiej”.
Bezpieczeństwo, precyzja i wyeliminowanie promieniowania – trzy kluczowe filary innowacyjności, które mogą znacząco zmienić podejście do chirurgii kręgosłupa. Przypadek szpitala w Zakopanem pokazuje, że także w Polsce możliwe jest wdrażanie technologii będących dotąd jedynie koncepcją przyszłości.
Źródło: Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum Fot. Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
Źródło: Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum Fot. Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
Autor:
Redakcja MedicalPress