Szpitale
Wróć do RynekKompleksowa modernizacja Oddziału Kardiologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu
Dodatkowe sale dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny i zwiększona liczba łóżek – to niektóre z wprowadzonych modyfikacji mieleckiego Oddziału Kardiologii, dzięki którym wzrasta jakość leczenia oraz komfort pacjentów. Niezwykle istotnym etapem modernizacji były komfortowe sale dla chorych, którzy wymagają stałego nadzoru i monitorowania parametrów życiowych. Dzięki temu Oddział zyskał większe możliwości specjalistycznej opieki nad pacjentami w najcięższym stanie. Leczenie na Oddziale Kardiologicznym w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu realizowane jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Polskie szpitale chcą być zielone. Podejmują działania ograniczające swój wpływ na środowisko
Czasopismo „The Lancet” określiło zmiany klimatu mianem największego zagrożenia zdrowotnego XXI wieku, co może stanowić olbrzymie obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Z drugiej strony ten sektor sam również przyczynia się do zmian klimatycznych, generując ok. 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Świadomość konieczności wdrażania zrównoważonego rozwoju w opiece zdrowotnej wśród liderów polskiej ochrony zdrowia jest coraz wyższa, a wiele szpitali i placówek medycznych już podejmuje działania, które mają ograniczyć ich wpływ na środowisko i klimat – od segregacji odpadów, przez wymianę źródeł ciepła, termomodernizację, po cyfryzację obiegu dokumentów. Problemem jest jednak brak środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
Kobiety w chirurgii – Medicover wspiera rozwój zawodowy chirurżek w dostępie do nowoczesnych technologii w leczeniu
Mimo rosnącej świadomości na temat równowagi płci chirurgia wciąż jest domeną mężczyzn. Wśród lekarzy chirurgów w Polsce chirurżki stanowią zaledwie 13,4 proc., a operatorki robota da Vinci są w kraju tylko trzy. Jak pokazują badania fundacji „Kobiety w chirurgii”, co czwarta lekarka nie jest zadowolona z możliwości rozwoju w swojej pracy, a co trzecia twierdzi, że realizuje program swojej specjalizacji w stopniu mniejszym niż lekarze mężczyźni. Jednym ze sposobów na zmniejszanie tych nierówności i pobudzenie rozwoju zawodowego kobiet w chirurgii w Polsce są warsztaty dla lekarek organizowane przez Szpital Medicover, fundację „Kobiety w chirurgii” i firmę Synektik, dystrybutora systemu da Vinci.
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z wykorzystaniem metody elektroporacji
W listopadzie br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie prof. Łukasz Szumowski wraz z zespołem wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji. Zabiegi z zastosowaniem innowacyjnej technologii Farapulse wykonano u 13 pacjentów w wieku od 50 do 76 lat z napadowym migotaniem przedsionków. W Polsce w populacji osób 65+ migotanie przedsionków występuje u około 1 250 000 osób (u 19,2 proc. Polaków), chociaż arytmia dotyka także młodsze osoby. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru oraz zgonu. Zdaniem specjalistów rozwój metod ablacji migotania przedsionków to ważny krok na drodze doskonalenia opieki nad tą grupą pacjentów.
Badania profilaktyczne znacząco pomagają skutecznie wykryć i wyleczyć raka prostaty
W ramach Movember, corocznej kampanii społecznej prowadzonej w listopadzie, Medicover zachęca mężczyzn do wykonania profilaktycznych badań w kierunku nowotworów męskich narządów płciowych. Profilaktyka może ograniczyć ryzyko występowania tej choroby w zaawanasowanym stadium i znacząco zwiększyć szansę na wyleczenie.
Odpowiednia opieka po zawale serca zmniejsza ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego
Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland realizuje program KOS-zawał, czyli kompleksową opiekę kardiologiczną dla pacjentów po zawale serca. Co to oznacza dla pacjenta? Jest to program przygotowany i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału.
Centrum Medyczne Damiana ze stałym wsparciem dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie trwa już blisko 250 dni. Strumień pomocy jest nadal potrzebny, a ta płynie z wielu miejsc Polski. Centrum Medyczne Damiana, zaangażowane w działania pomocowe od pierwszych dni wojny, do Zaporoża, Charkowa i Nikopola przekazało w ostatnich dniach ponad 4 tony darów. Mieszkańcy tych miast w ostatnich tygodniach otrzymali m.in. artykuły spożywcze, meble, środki do higieny osobistej, żywność dla zwierząt, a także sprzęt medyczny.
Światowy Dzień Osteoporozy 20 października - zaproszenie na konferencję
Z okazji Światowego Dnia Osteoporozy Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji organizuje 20 października 2022 konferencję mająca na celu upowszechnienie wiedzy na temat narastającego problemu złamań osteoporotycznych w szybko starzejącej się populacji Polski i Europy oraz wskazanie możliwości skutecznej profilaktyki tej choroby, a w szczególności prewencji złamań.
5 mln zł dla Szpitala w Legnicy na skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój skoordynowanej opieki w zakresie chorób zakaźnych. Inwestycja ma powstać do końca przyszłego roku.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku. Będzie jednym z najlepiej wyposażonych w Europie
Od początku października br. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu nie podlega już Ministerstwu Zdrowia, tylko Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, z którym placówka jest blisko związana od początku swojego istnienia. Do użytku oddano też nowy pawilon wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, w którym będą leczone m.in. dzieci z wrodzonymi wadami serca i po przeszczepach. – Pod względem wyposażenia ten szpital jest w absolutnej czołówce – nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Niektóre elementy, jak np. sprzęt niezbędny w leczeniu zaburzeń rytmu serca, to jest poziom światowy – mówi prof. Oskar Kowalski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Narodowy Instytut Kardiologii uruchomił Odział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca
Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca. Trafią na niego osoby z ciężką postacią niewydolności serca, a więc wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej. Opieką na tym oddziale może zostać objętych nawet 200 pacjentów rocznie. Uruchomienie nowego oddziału w NIKard stanowi ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.
Wyróżnienie dla Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej Szpitala Czerniakowskiego
Szpital Czerniakowski w gronie laureatów Konkursu 'Bezpieczny Szpital Przyszłości - INSPIRACJE', w kategorii 'Innowacyjny szpital -zarządzanie', za projekt Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej. W gali wręczenia nagród uczestniczył Prezes Szpitala - Paweł Obermeyer.