Szpitale
Wróć do Rynek20 lat dla serc Polaków - Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca obchodzą XX-lecie swojej działalności
Profesjonalna i troskliwa opieka oraz wspaniała kadra medyczna – głównie takie opinie krążą wśród pacjentów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland. W tym roku PAKS obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Choć walka z pandemią nie sprzyja hucznemu świętowaniu tej wyjątkowej rocznicy, to jednak warto przy tej okazji chociaż na moment zatrzymać się i spojrzeć na to, co przez ostatnie dwadzieścia lat udało się osiągnąć w zakresie kardiologii w Polsce.
Bydgoskie Centrum Onkologii z pierwszym w Polsce prestiżowym certyfikatem EARL PET/CT
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy otrzymało certyfikat akredytacyjny EARL PET/CT. Dokument potwierdza, że procedury obrazowania izotopowego stosowane w ośrodku spełniają najwyższe normy jakości. Certyfikat został przyznany bydgoskiemu Centrum jako pierwszemu w Polsce ośrodkowi w ramach inicjatywy Research4life Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Oskar Kowalski: ablacje coraz bardziej skuteczne i… delikatne
Nowoczesne elektrody używane w trakcie zabiegów ablacji arytmii mogą w ciągu jednego cyklu zebrać w sercu nie jedno, lecz nawet kilkanaście pobudzeń elektrycznych. Systemy mapowania trójwymiarowego w krótkim czasie analizują nie 100 czy 200, ale aż kilkadziesiąt tysięcy punktów. Dzięki temu elektrofizjolodzy są w stanie skutecznie leczyć najbardziej złożone arytmie. Jeszcze zaledwie kilka lat temu leczenie arytmii było dużo trudniejsze, a czasem po prostu niemożliwe – mówi prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Badanie PRECEPT: Przetrwałe migotanie przedsionków można leczyć skuteczniej i taniej
Rosnąca długość życia człowieka ściśle łączy się ze zwiększoną zapadalnością na migotanie przedsionków (AF) - arytmię typową dla wieku podeszłego. Odsetek pacjentów z przetrwałą postacią AF bardzie stale narastał, dlatego bardzo ważna jest dostępność skutecznej i obarczonej niskim ryzykiem powikłań strategii leczenia. Taką strategię zaprezentowano w badaniu PRECEPT – w ramach kampanii Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków mówi dr n. med. Radosław Kiedrowicz, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Badanie PROFID: ICD (nie) dla każdego pacjenta po zawale
Rusza drugi etap międzynarodowego projektu badawczego poświęconego opracowaniu, weryfikacji i wprowadzeniu do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD).
Na Pomorzu rusza program wczesnego wykrywania raka płuca
Ruszył Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W makroregionie północnym koordynatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.
Pierwsze w Polsce badania dot. zachorowań na Covid-19 wśród dzieci ruszają w Łodzi
Już we wrześniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wystartują pionierskie badania poświęcone szczegółowej diagnostyce dzieci, które chorowały na Covid-19. To pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym specjaliści będą oceniać, jak przechorowanie koronawirusa wpływa na zdrowie dzieci i młodzieży.
Pierwszy w Polsce przeszczep płuc pacjenta po infekcji Covid-19
Przeszczep płuc u chorego na Covid-19 wspólny wysiłek lekarzy z Krakowa, Tychów i Zabrza. I drugi taki przypadek na świecie - mówił dziś prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W poniedziałek 7 września pacjent wraca do domu.
Laboratorium covidowe NIO-PIB z certyfikatem jakości QCMD
Uzyskanie certyfikatu QCMD oznacza, że NIO-PIB w Warszawie może legitymować się najwyższymi standardami jakości badań w kierunku wykrywania COVID-19, a personel i pacjenci NIO-PIB mogą być spokojni, że badania wykonywane są z należytą starannością i wiarygodnością.
Pilotażowy program wczesnego wykrywania raka płuca trafi do powiatu koneckiego
Mieszkańcy Końskich i powiatu koneckiego będą mogli skorzystać z pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuc za pomocą niskodawkowej tomografii. Konecki Szpital Specjalistyczny św. Łukasza oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach właśnie podpisały w tej sprawie porozumienie.
Nie bój się szpitala w dobie Covid-19 - apeluje Polska Federacja Szpitali
Akcja #niebojsieszpitala została zainicjowana przez Polską Federację Szpitali ma na celu edukację i zmniejszenia nadmiernych obaw pacjentów w dobie COVID-19, z powodu których konieczne z przyczyn zdrowotnych procedury medyczne mogły by nie zostać wykonane, lub też były by wykonane zbyt późno.
Polskie szpitale dla ukraińskich dzieci
Cztery warszawskie szpitale: Centrum Medyczne „Żelazna”, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny CMKP im. prof. W. Orłowskiego, Szpital Kliniczny WUM im. ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza oraz Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie przekażą sprzęt do szpitali neonatologicznych i pediatrycznych na Ukrainie.