Nowatorskie badanie przełyku po raz pierwszy w Polsce. Pionierska procedura w WUM
Opublikowane 16 lipca 2025
Nowa jakość w diagnostyce i leczeniu chorób przełyku właśnie stała się faktem. W Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Aleksandrę Banaszkiewicz, przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce planimetrię impedancyjną przełyku (EndoFLIP). Zabieg wykonano 8 lipca 2025 roku u 14-letniego pacjenta, który już wcześniej był leczony endoskopowo i operacyjnie z powodu achalazji przełykowej.
To procedura o wyjątkowym znaczeniu klinicznym – szczególnie u dzieci. Umożliwia dokładną ocenę podatności ściany przełyku na rozciąganie oraz analizę jego motoryki. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak manometria przełykowa, może być wykonana w znieczuleniu ogólnym, co rozwiązuje problem braku współpracy ze strony małych pacjentów.
U chłopca, u którego wykonano procedurę, objawy choroby – przede wszystkim utrudnione przełykanie – powróciły mimo przebytego leczenia operacyjnego achalazji przełykowej z jednoczesną operacją antyrefluksową. To właśnie w takich przypadkach planimetria pozwala odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy objawy wynikają z nawrotu choroby podstawowej, czy są efektem zabiegu fundoplikacji. Jak podkreślają specjaliści, dotąd takie różnicowanie było bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Achalazja to przewlekła choroba przełyku, prowadząca do zaburzeń połykania wskutek braku rozkurczu dolnego zwieracza przełyku i upośledzenia jego perystaltyki. Pokarm zatrzymuje się w przełyku, nie przedostając się do żołądka. Leczenie operacyjne polega na wykonaniu miotomii, czyli rozcięcia zwieracza, oraz fundoplikacji – zabiegu antyrefluksowego, który ma zapobiec cofaniu się treści żołądkowej. Niestety, również po takim leczeniu mogą utrzymywać się objawy, które trudno jednoznacznie zinterpretować.
Planimetria impedancyjna przełyku dostarcza danych, które umożliwiają właściwą diagnozę i pozwalają uniknąć błędnych decyzji terapeutycznych. Może być stosowana nie tylko diagnostycznie – jako narzędzie różnicujące źródło dolegliwości – ale także śródoperacyjnie, oceniając skuteczność operacji w czasie rzeczywistym. W niektórych przypadkach może być wykorzystana jako samodzielna procedura terapeutyczna, np. w leczeniu zwężeń przełyku.
„Starania o sprowadzenie do Polski aparatury umożliwiającej przeprowadzenie planimetrii trwały już od kilku lat. I udało się” – podkreślają przedstawiciele WUM. Pionierską procedurę zrealizował zespół w składzie: dr hab. Marcin Banasiuk, dr hab. Marcin Dziekiewicz, piel. Beata Winnicka oraz anestezjolog dr Paulina Trojanek.
Choć badanie planimetryczne przełyku jest już stosowane w niektórych krajach, to w Polsce – a zwłaszcza w populacji dziecięcej – było dotąd niedostępne. Dzięki determinacji zespołu Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM oraz wprowadzeniu odpowiedniej aparatury, możliwe stało się wdrożenie tej innowacyjnej metody także u polskich pacjentów.
To nie tylko diagnostyczny przełom, ale i realna szansa na lepszą jakość życia dla dzieci z trudnymi do zdiagnozowania chorobami przełyku.
Źródło: WUM Fot. WUM
Źródło: WUM Fot. WUM
Autor:
Redakcja MedicalPress