Na Dolnym Śląsku trwa proces łączenia trzech marszałkowskich szpitali - to kolejny etap inwestycji Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu

Opublikowane 22 czerwca 2021
Na Dolnym Śląsku trwa proces łączenia trzech marszałkowskich szpitali - to kolejny etap inwestycji Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu
Obecnie trwa proces łączenia trzech istniejących już szpitali należących do samorządu województwa -Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Skonsolidowane podmioty stworzą nowy ośrodek oferujący pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego. Każdy etap procesu łączenia jest konsultowany i uzgadniany z kadrami medycznymi łączonych placówek.
Na Dolnym Śląsku trwają prace nad realizacją kluczowej dla regionu i pacjentów inwestycji jaką jest budowa Nowego Szpitala Onkologicznego. To jedna z największych i najważniejszych inwestycji, planowanych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na najbliższe lata. Koszt budowy nowego szpitala szacuje się na 727 milionów złotych.
 
Profile DCO, DCChP i DCTK są ze sobą powiązane i w dużej części skupiają się wokół chorób onkologicznych. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku. Najnowsze standardy opieki onkologicznej wskazują na potrzebę koncentracji usług onkologicznych, które pozwalają osiągać lepsze wyniki leczenia. Połączenie potencjałów naszych szpitali da możliwość stworzenia silnego i znaczącego ośrodka nie tylko w kraju, ale i w Europie. Co najważniejsze – stworzymy szpital odpowiadający na potrzeby pacjentów, szpital na miarę XXI wieku – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
 
Budowa nowoczesnego centrum onkologicznego
Aktualne zmiany w ochronie zdrowia w Polsce i na świecie zmierzają w kierunku zapewnienia pacjentom skoordynowanej i kompleksowej opieki. Według ekspertów najbardziej wyspecjalizowaną opiekę onkologiczną można zapewnić „pod jednym dachem”, w ramach jednostek narządowych (z ang. units), gdzie pracuje multidyscyplinarny zespół medyczny. Optymalizacja procesów leczniczych i diagnostycznych, obejmująca w szczególności specjalizację ośrodków, łączenie różnych metod leczenia, oraz systematyczna ocena jakości leczenia znacząco wpływa na osiąganie dobrych wyników leczenia. 

Obecne siedziby szpitali nie spełniają już współczesnych standardów, a budynki wymagają gruntownych remontów. Dolnośląskie Centrum Onkologii posiada braki w infrastrukturze utrudniające pełne wykorzystanie potencjału tego podmiotu. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc mieści się w starych budynkach z XIX w., które mimo doraźnych remontów nie pozwalają na dalszy rozwój placówki. Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych ze względów konstrukcyjnych budynku, również nie można w pełni dostosować do obowiązujących wymagań. Ponadto rozproszenie szpitali powoduje liczne niedogodności dla pacjentów i personelu medycznego, a także generuje wysokie koszty związane z transportem medycznym chorych.

- Zależy nam na stworzeniu wielospecjalistycznego ośrodka, który zapewni nowoczesne i skuteczne warunki leczenia. Chcemy zwiększyć dostępność, jakość i kompleksowość świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Żeby to osiągnąć postanowiliśmy skoncentrować zasoby oraz potencjały, którymi dysponują trzy wcześniej wspomniane podmioty – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Budynek Nowego Szpitala Onkologicznego będzie się składał z 5 kondygnacji, na których znajdzie się 26 oddziałów. Placówka zapewni 671 łóżek oraz 1026 miejsc postojowych. Powierzchnia zabudowy wyniesie 99 tys. mkw., powstanie 14 sal operacyjnych. Według szacunków szpital będzie wykonywać rocznie ok. 10 tys. zabiegów, 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych i 32 tys. hospitalizacji. 

W ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie samorządowi województwa grunt, na którym powstanie nowy szpital. Powierzchnia działki wynosi 22 ha. Nowy szpital onkologiczny powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka. Takie rozwiązanie sprawi, że na jednym terenie zostanie skupiony szeroki zakres usług medycznych. Aktualnie na terenie budowy od kilku miesięcy realizowane są prace archeologiczne i saperskie, które mają zakończyć się w listopadzie 2021 roku.

Połączenie szpitali pozwoli na osiągnięcie korzyści zarówno w obszarze działalności medycznej m.in. poprzez optymalne wykorzystanie potencjału personelu medycznego, potencjału sprzętowego oraz technologicznego, jak i w niemedycznych aspektach takich jak administracja, usługi techniczne oraz usługi wsparcia. Tak potężna nie tylko dla regionu, ale również całego kraju inwestycja nie mogłaby powstać bez współpracy samorządu województwa ze stroną rządową. Koszty inwestycji w wysokości 300 mln złotych zostaną pokryte z budżetu państwa, 200 mln przeznaczy na ten cel samorząd województwa, pozostała część ma zostać sfinansowana z kredytu.

Proces łączenia szpitali
Przygotowania do łączenia szpitali rozpoczęły się w roku 2020. Połączenie tak ogromnych struktur wymaga podzielenia na etapy. Każdy z etapów podlegał konsultacjom z kadrami medycznymi łączonych placówek. Odbywają się spotkania z pracownikami szpitali, na których przedstawiane są wątpliwości dotyczące połączenia oraz propozycje rozwiązań. W kwietniu br. sfinalizowano pierwszy etap – Sejmik Województwa Dolnośląskiego połączył Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Widoczne są już pierwsze pozytywne efekty tej decyzji.

- Dzięki połączeniu Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych widać już pierwsze efekty synergii. Udało nam się zmniejszyć liczbę badań diagnostycznych radiologicznych i laboratoryjnych zlecanych na zewnątrz DCTK. Dzięki temu pacjenci dzięki mają wykonywane badania dobrej jakości i w odpowiednim czasie (nie ma konieczności ich powtarzania). Poza tym, przyspieszył się także proces diagnostyki i leczenia pacjentów hematologicznych (chorujących na białaczki i chłoniaki) mówi prof. Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

W najbliższym czasie pod obrady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego trafi uchwała łącząca trzeci szpital – Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc - z dwoma pozostałymi podmiotami. Zarząd Województwa zakłada, że po połączeniu trzech podmiotów nastąpi okres przejściowy, w ramach którego będą obowiązywały dotychczasowe regulaminy placówek. Następnie zostaną wypracowane ujednolicone zasady i regulacje w obszarze organizacji i zatrudnienia.

Źrodło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego