Szpitale
Wróć do RynekPionierski zabieg ablacji przerzutów wykonany na WUM
Pionierski zabieg ablacji przerzutów nowotworowych przeprowadzono w trzech różnych narządach podczas jednej sesji terapeutycznej. A dokonali tego specjaliści z II Zakładu Radiologii UCK WUM. Zabieg wykonano u pacjentki z rozpoznanym rakiem nosogardła z rozsiewem do wątroby, płuc i tkanek szyi.
Bezpieczny szpital to także bezpieczny personel
W ostatnich miesiącach temat bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia wrócił z nową siłą. Po tragicznych wydarzeniach, środowisko medyczne apeluje: potrzebujemy skutecznych narzędzi ochrony – nie tylko formalnych zapisów o funkcjonariuszu publicznym, ale realnego wsparcia. Co dziś działa? Gdzie są luki systemowe? I dlaczego ochrona fizyczna to nie wszystko?
Neurologiczne choroby rzadkie: Lubelskie buduje model opieki na miarę XXI wieku
W Lublinie rozwija się modelowy system opieki neurologicznej nad pacjentami z chorobami rzadkimi. Eksperci, przedstawiciele władz zdrowotnych i środowisk akademickich spotkali się na regionalnej debacie, by omówić wyzwania i sukcesy w leczeniu m.in. rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) oraz innych neurologicznych chorób rzadkich. Województwo lubelskie pokazało, że kompleksowa opieka, szybki dostęp do nowoczesnego leczenia i dobra współpraca między ośrodkami mogą stać się wzorem dla innych regionów Polski. Materiał ukazuje także znaczenie dobrej organizacji systemu w zakresie diagnostyki, tranzycji pacjentów i rozwoju specjalistycznej opieki neurologicznej w przyszłości.
Nowa pracownia bronchoskopii w Zielonej Górze. Pacjenci zyskają szybszy dostęp do diagnostyki
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze otwarto nową pracownię bronchoskopii. To ważna inwestycja dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, szczególnie w kontekście szybszej diagnostyki raka płuca. Realizacja była możliwa dzięki współpracy wielu środowisk – od samorządu, przez Fundację WOŚP, po zespół medyczny. Cytowane wypowiedzi pochodzą z materiału opublikowanego przez Gazetę Lubuską.
Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim - innowacyjna diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych
W szpitalu w Drawsku Pomorskim wprowadzono na stałe nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia wykorzystywana w ginekologii.
Kiedy przysługuje transport sanitarny? NFZ wyjaśnia zasady
Transport sanitarny to jedno ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ma on na celu zapewnienie pacjentom bezpiecznego przewozu do placówek medycznych i z powrotem, wtedy gdy ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielne korzystanie z transportu publicznego.
SOLO I, II, III – jak działa nowy system leczenia nowotworów w Polsce
Nowy model organizacji opieki onkologicznej w Polsce nabiera realnych kształtów. Dzięki wprowadzeniu Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO), pacjenci onkologiczni mają otrzymywać leczenie dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, bliżej miejsca zamieszkania i w systemie lepiej zorganizowanej koordynacji. To jeden z kluczowych elementów budowy Krajowej Sieci Onkologicznej.
Wyjścia ze szpitala. Kto i kiedy może dostać przepustkę?
Kiedy możliwa jest przepustka, a kiedy lekarz może jej odmówić? Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zasady, które regulują możliwość wyjść pacjentów z placówek psychiatrycznych – zarówno tych leczonych dobrowolnie, jak i przebywających w szpitalu bez swojej zgody.
Polska w światowej czołówce. Ponad 1000 transplantacji wątroby u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka
Tysiąc dzieci – tysiąc historii, które mogły się dalej toczyć dzięki transplantacji. Centrum Zdrowia Dziecka osiągnęło właśnie niezwykły kamień milowy: ponad 1000 udanych przeszczepów wątroby u najmłodszych pacjentów. To nie tylko liczby, ale także dowód wieloletniego zaangażowania, kompetencji i współpracy setek specjalistów.
Przełom w kardiologii: WUM jako pierwszy w Polsce wszczepił zastawkę trójdzielną przez żyłę udową
Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwszy w Polsce przeprowadził przezcewnikowe implantacje protez zastawkowych u pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej. Nowatorskie zabiegi wykonano z dostępu przez żyłę udową – bez otwierania klatki piersiowej. U wszystkich trzech pacjentów osiągnięto eliminację niedomykalności. To przełom w polskiej kardiologii interwencyjnej i szansa dla tysięcy pacjentów, którzy ze względu na wiek i liczne choroby współistniejące nie kwalifikują się do klasycznych operacji kardiochirurgicznych.
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach na czele ośrodków SOLO III ubiegających się o wsparcie finansowe z KPO dla szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej
W ramach dofinansowania w wysokości ponad 122 mln zł w połowie przyszłego roku zostanie oddany do użytku sześciokondygnacyjny budynek Oddziału Terapii Izotopowej (OTI) o powierzchni blisko 5 tys. mkw., w którym zlokalizowane zostaną m.in. nowoczesne gabinety lekarskie i zabiegowe, obszerne poczekalnie dla pacjentów oraz oddziały dedykowane chorym wymagającym terapii izotopami promieniotwórczymi (Oddział Dawek Wysokich i Oddział Dawek Niskich), a także przeniesiony ze starego budynku Oddział Endokrynologii Onkologicznej.
Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w NIO-PIB. Jedyne takie miejsce w Polsce
Każdego roku w Polsce nowotwory rozpoznaje się u około 1300 dzieci i nastolatków, z czego część wymaga leczenia z wykorzystaniem radioterapii. Tego rodzaju terapię prowadzi w naszym kraju 13 placówek, jednak jedynym ośrodkiem w pełni przystosowanym do potrzeb najmłodszych pacjentów jest Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego działające przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie przy ul. Wawelskiej 15. To właśnie tutaj trafia najwięcej dzieci wymagających radioterapii w procesie leczenia choroby nowotworowej.