Stowarzyszenie „UroConti” bada potrzeby pacjentów i opiekunów z dolegliwościami układu moczowo-płciowego

Opublikowane 25 lipca 2023
Stowarzyszenie „UroConti” bada potrzeby pacjentów i opiekunów z dolegliwościami układu moczowo-płciowego
Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti” zaprasza do udziału w badaniu dotyczącym potrzeb osób z dolegliwościami układu moczowo-płciowego, w tym nietrzymaniem moczu. Badanie ma posłużyć przygotowaniu szczegółowego raportu na temat rzeczywistych potrzeb chorych w zakresie wykorzystywania wyrobów medycznych, w tym środków chłonnych, oraz ich dostępności.
– Badanie pozwoli na zebranie anonimowych danych statystycznych i ocenę sytuacji chorych i ich opiekunów, związaną z użytkowaniem wyrobów medycznych, a także zdiagnozowanie ewentualnych problemów, z jakimi się zmagają w tej sferze. W ramach badania chcemy ocenić potrzeby chorych w zakresie wykorzystywania środków chłonnych i innych wyrobów medycznych oraz ich dostępności. Po zakończeniu zbierania ankiet, które potrwa do końca października, zostanie przygotowany raport, który pozwoli nam bardziej zrozumieć rzeczywiste potrzeby pacjentów i ich opiekunów - tłumaczy Anna Sarbak, Prezes Stowarzyszenia „UroConti”.
 
Kwestionariusz składa się z trzech części, które łącznie zawierają 42 pytania podzielone na trzy obszary tematyczne:
- podstawowe dane o osobie ankietowanej,
- zakres realizowanej opieki zdrowotnej w ostatnich 12 miesiącach,
- ocena stosowanych wyrobów medycznych.
 
Anonimowe wypełnienie ankiety zajmie nie więcej niż 15 minut.  
 
Ankieta jest realizowana we współpracy z firmą HTA Consulting i będzie aktywna do
31 października 2023 r. Pomysłodawcy ankiety liczą na to, że wypełni ją 5 tys. osób.
 
Nietrzymanie moczu stanowi jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego świata - przyjmuje się, że w krajach rozwiniętych dotyczy przynajmniej 10 proc. społeczeństwa. W Polsce brakuje precyzyjnych badań wskazujących, ile osób dotyka ten problem. Przez wiele lat szacunki wskazywały, że może to być ok. 2,5 mln osób – biorąc pod uwagę jednak upływ czasu (postępująca zmiana struktury demograficznej, wzrost świadomości), liczba ta obecnie może być znacznie wyższa.
 

źrodło: Uroconti