Ponad 29 proc. Polaków wciąż korzysta z cieczowych termometrów. Blisko 53 proc. stawia na elektronikę

Opublikowane 23 stycznia 2025
Ponad 29 proc. Polaków wciąż korzysta z cieczowych termometrów. Blisko 53 proc. stawia na elektronikę
Społeczeństwo jest podzielone w kwestii wyboru rodzaju termometru do mierzenia temperatury ciała w czasie choroby. Tak wynika z raportu pt. „Jak Polacy mierzą temperaturę ciała podczas choroby?”, opartego na specjalnym badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym przez UCE RESEARCH i Warmie. 29,1% rodaków w tym okresie sięga po tradycyjny (cieczowy) miernik. Z kolei łącznie 52,7% osób korzysta z elektronicznego urządzenia, w tym 24,6% – z dotykowego, a 28,1% – z bezdotykowego. Do tego 10,7% badanych różnie mierzy temperaturę. 3,9% ankietowanych nie zwraca na to w ogóle uwagi. 2,5% respondentów nie pamięta tego, a 1,1% stosuje inny sposób, niż wskazali autorzy badania.
Polacy są dość mocno podzieleni w kwestii sposobu pomiaru temperatury ciała w czasie choroby. Łącznie 52,7% osób korzysta z elektronicznego urządzenia. Natomiast wśród nich 24,6% używa dotykowego urządzenia, a 28,1% – bezdotykowego. Z kolei 29,1% rodaków stawia na cieczowy termometr. Do tego 10,7% społeczeństwa różnie mierzy temperaturę. Użytkownicy elektronicznego miernika stosują go głównie ze względu na szybkość pomiaru – 37,7%, a także komfort – 21,5%. Ponadto na tradycyjnym termometrze ciężko jest im odczytać dokładny wynik – 28,4%. Z kolei zwolennicy cieczowego termometru sięgają po niego przeważnie z uwagi na precyzyjne wskazanie – 33,7%, zaufanie – 31,2%, poczucie niezawodności, jak również cenę – 20,3%.

– Wybór termometru zależy od wielu czynników, takich jak tradycja, potrzeba wygody oraz obawa o zdrowie i higienę. Fakt, że Polacy są podzieleni w ww. kwestii, może świadczyć o istniejącym okresie przejściowym, w którym tradycyjne metody ustępują nowoczesnym. Jednocześnie starsze osoby nadal polegają na sprawdzonych urządzeniach. Rośnie jednak popularność elektronicznych termometrów, szczególnie bezdotykowych, które oferują wygodę, szybkość i wyższy poziom higieny – komentuje dr n. med. Krzysztof Karaś, konsultant merytoryczny badania ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

Natomiast Katarzyna Linette, współautorka raportu z Warmie, podkreśla, że termometry bezdotykowe ułatwiają pomiar w niektórych sytuacjach, jak np. podczas snu osoby chorej. Jednak należy pamiętać o tym, że te urządzenia nie dają dokładnych pomiarów.

– Termometr bezdotykowy wskazuje pomiar na podstawie jedynie kilkudziesięciu sekund. To dość mocno ogranicza możliwość osiągnięcia termicznej równowagi między urządzeniem a człowiekiem. Do tego nie da się porównać pomiarów na przestrzeni czasu. Nie jesteśmy przecież w stanie przyłożyć termometru idealnie w tym samym miejscu i odległości. Abstrahując od tego, bezdotykowe mierzenie gorączki jest po prostu niewiarygodne, bo pokazuje jedynie temperaturę powierzchni ciała, a nie jego temperaturę właściwą. Słowo „powierzchni” wprowadza tutaj znaczącą różnicę, o czym często zapominamy. Natomiast z pewnością jest to świetne narzędzie podczas badań przesiewowych, np. w trakcie pandemii – uważa ekspertka.

Ciekawym wynikiem badania – jak stwierdza dr n. med. Krzysztof Karaś – jest to, iż 10,7% respondentów używa zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych termometrów. – To może właściwie świadczyć o niepewności co do dokładności lub komfortu obu metod. Może to również wskazywać na preferencje wynikające z konkretnej sytuacji. Użytkownicy mogą sięgać po tradycyjny termometr np. do pomiarów w domowym zaciszu, a po elektroniczny – w trakcie opieki nad kilkoma chorymi dziećmi poza domem – mówi ekspert ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

Patrząc tylko na użytkowników tradycyjnego termometru, widać, że 33,7% wybiera go ze względu na podawanie precyzyjnego wyniku. 31,2% ma do tego typu urządzenia największe zaufanie, bo posiada go od wielu lat. 20,3% preferuje ten miernik z powodu ceny, zwracając uwagę na to, że jest dużo tańszy niż elektroniczny. 2,3% stosuje to rozwiązanie z innej przyczyny, niż podali autorzy badania. Z kolei 1,1% chorych korzystających z tradycyjnego termometru nie potrafi podać dokładnego powodu.

– Widać silne przywiązanie Polaków do tradycyjnego rozwiązania, głównie z powodu zaufania, poczucia niezawodności klasycznych urządzeń oraz ceny. Termometr cieczowy jest obecny w życiu wielu osób od dzieciństwa, co powoduje, że czują się one komfortowo, używając go. Do tego oferuje odpowiednią dokładność za niższą cenę, co sprawia, że wielu ludzi uznaje ten miernik za wystarczający. Z badania wynika również, że proces adaptacji do nowych rozwiązań może być długotrwały, z przyczyn czysto psychologicznych i społecznych – przewiduje dr n. med. Krzysztof Karaś.

Z kolei użytkownicy elektronicznego termometru stosują go głównie ze względu na szybkość pomiaru – 37,7%. Na drugim miejscu jest stwierdzenie, że na tradycyjnym mierniku ciężko jest odczytać precyzyjnie wynik – 28,4%. Trzecie miejsce zajęło wyjaśnienie, że nowoczesne urządzenie jest komfortowe i łatwe w użyciu – 21,5%. Na precyzyjny wynik wskazuje 9,2% ankietowanych z tej grupy, a na pamięć pomiarów – 1,1%. Natomiast 1% osób uważa, że tradycyjny termometr jest przeżytkiem.

– Dominacja odpowiedzi związanych z szybkością i łatwością użycia wskazuje, że Polacy preferują rozwiązania, które oszczędzają czas i wysiłek. To może być odpowiedzią na rosnące tempo życia i potrzebę większej wygody. Dotyczy to zwłaszcza młodych, aktywnych zawodowo rodziców. Wybór elektronicznych termometrów odzwierciedla zmieniające się podejście do technologii. Użytkownicy poszukują urządzeń prostych, wygodnych i efektywnych – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Karaś.

Do tego Katarzyna Linette dodaje, że Polacy cenią termometry elektroniczne przede wszystkim za wygodę i efektywność. Świadczy to o rosnącym zapotrzebowaniu na urządzenia, które odpowiadają na potrzeby komfortu, sprawności i łatwości obsługi. – Choć precyzyjność nadal pozostaje istotnym czynnikiem, to w kontekście codziennego użytku dla większości Polaków liczy się przede wszystkim funkcjonalność i oszczędność czasu. Oznacza to, że w przyszłości będziemy świadkami dalszego wzrostu popularności urządzeń, które oferują szybkie i wygodne rozwiązania w pomiarach medycznych – podsumowuje konsultant merytoryczny badania.

Tradycyjne termometry nadal są powszechnie używane i cenione za swoją niezawodność. Nowoczesne, elektroniczne urządzenia zachowują precyzję pomiaru, a przy tym oferują  wygodę obsługi i różne funkcje dodatkowe. Oba typy urządzeń znajdują swoje zastosowanie w codziennym monitorowaniu zdrowia, a ich popularność może zmieniać się w zależności od preferencji użytkowników.
 
***
Opis metody badawczej
Raport pt. „Jak Polacy mierzą temperaturę ciała podczas choroby?” powstał na bazie specjalnie wykonanego sondażu opinii publicznej przez UCE RESEARCH i Warmie. Do badania zostały zakwalifikowane tylko i wyłącznie te osoby, które na wstępie zaznaczyły, że przez 6-12 ostatnich miesięcy były co najmniej jeden raz chore i mierzyły temperaturę ciała. W sondażu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków – 1077 osób powyżej 18. roku życia. Odpowiedzi uzyskano za pomocą metody CAWI (Computer Assisted Web Interview).


źródło: UCE Research