Pobudka o 2 w nocy i misja ratunkowa w kopalni. Pierwsze testy PMM Vasco Emergency Team

Opublikowane 06 października 2022
Pobudka o 2 w nocy i misja ratunkowa w kopalni. Pierwsze testy PMM Vasco Emergency Team
PMM Vasco Emergency Team to elitarny zespół medyczny, który ma pomagać na całym świecie w sytuacjach nagłych kryzysów i katastrof naturalnych. Dotychczas do zespołu zgłosiło się ponad 300 chętnych – kilkumiesięczny proces rekrutacyjny pozwolił wyłonić najsilniejszych kandydatów do przyszłych działań. Na początku października w zamkniętej kopalni „Podgórze” w Kowarach wybrana dwunastka po raz pierwszy współpracowała ze sobą w ramach PMM Vasco Emergency Team, przygotowując się do pierwszych misji.
Od początku istnienia Polska Misja Medyczna aktywnie działa na rzecz poprawienia dostępu do opieki medycznej i wspiera odbudowę lub rozwój systemów służby zdrowia na całym świecie. Stworzenie specjalnego zespołu szybkiego reagowania to kolejny projekt, który pozwoli jak najszybciej dotrzeć tam, gdzie pomoc jest pilnie potrzebna. Zespół będzie działał w oparciu o międzynarodowe wytyczne WHO oraz profesjonalną kadrę medyczną z własnym zapleczem sprzętowym i logistycznym. Wśród specjalistów znajdą się lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze, którzy w ciągu 24 godzin będą gotowi do wyjazdu na miejsce katastrofy naturalnej czy innego kryzysu humanitarnego.
 
Pilną potrzebą w sytuacjach kryzysowych jest dostęp do doraźnej pomocy medycznej i podstawowej opieki zdrowotnej. Zespoły EMT (ang. emergency medical team) powstają na całym świecie, jednak aby sprawnie działać w nagłych i ekstremalnych warunkach muszą spełnić szereg założeń formalnych. Dlatego od samego początku szczególną uwagę poświęca się nie tylko na medyczne umiejętności członków zespołu, ale przygotowanie ich do funkcjonowania w różnych kulturach, w miejscach niebezpiecznych i w nieznanym otoczeniu, często w momentach, gdy uszkodzona została cała najważniejsza infrastruktura na miejscu.
 
– Część z kandydatów być może jeszcze myśli, że sprawdzamy ich wiedzę medyczną, ale my oceniamy, jak pozycjonują się w grupie, jak reagują na stres. Zaczynamy od niedogodności bytowo-życiowych – mało snu, ograniczone jedzenie, stres związany z nową grupą i otoczeniem, a w to wplatamy scenki rodzajowe z sytuacjami, w których mogą za kilka miesięcy znaleźć się w warunkach realnych – mówił drugiego dnia Piotr Szetelnicki z Polskiej Misji Medycznej, który odpowiadał za przebieg szkolenia. Kandydaci musieli się sprawdzić w inscenizowanych wypadkach w tunelach kopalni i przy górskim wodospadzie. W przygotowanych zadaniach sprawdzono również, jak zespół reaguje na trudności wynikające z różnic językowych i kulturowych, nie zabrakło również wątków związanych z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym i koniecznością poradzenia sobie w sytuacji porwania.
 
W kolejnych miesiącach członkowie zespołu będą brać udział w organizowanych przez Polską Misję Medyczną akcjach ratowniczych oraz edukacyjnych na terenie Polski oraz w krajach, w których stowarzyszenie jest obecne w ramach stałych misji, rozpoczynając od Jordanii. Dodatkowo uczestników czekają dalsze szkolenia m.in. z zasad bezpieczeństwa na terenach objętych konfliktami i z medycyny podróży chorób tropikalnych. Dalszym planem jest aplikowanie o certyfikację WHO i dołączenie na stałe do grona czterech zespołów EMT T1 Mobilnych i Stacjonarnych na świecie, które działają w ramach misji WHO.
 
Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
  • ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
  • przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

źródło: PMM