Kardiologia dziecięca: wszystko o sercu jednokomorowym. Specjaliści spotkają się w Łodzi

Opublikowane 05 czerwca 2024
Kardiologia dziecięca: wszystko o sercu jednokomorowym. Specjaliści spotkają się w Łodzi
W dniach 6-8.06.2024 roku w Centrum konferencyjno-szkoleniowym Orientarium w Łodzi odbędzie się XXII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Temat przewodni spotkania to: wszystko o sercu jednokomorowym. Specjaliści przedyskutują aktualne wyzwania związane z diagnostyką i terapią najmłodszych pacjentów kardiologicznych.
Doroczne spotkanie naukowe kardiologów dziecięcych rozpocznie się w czwartek 6 czerwca 2024 roku od warsztatów praktycznych z obrazowania; EKG i echokardiografii.

W programie sesji merytorycznych konferencji nie zabraknie zagadnień związanych z anatomią, embriologią i diagnostyką prenatalną. Specjaliści omówią między innymi warianty anatomiczne i embriologię serca czynnościowo jednokomorowego a także zagadnienia związane z opieką okołoporodową i postępowaniem z noworodkiem.

Wiele uwagi zostanie poświęcone technikom stosowanym w diagnostyce w sercu jednokomorowym: badaniu echokardiograficznemu, tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu a także diagnostyce hemodynamicznej. W części poświęconej terapii kardiolodzy skoncentrują się na zagadnieniach związanych z kardiologią interwencyjną, leczeniem operacyjnym oraz wspomaganiu krążenia i transplantacji. Zaplanowano dyskusję okrągłego stołu poświęconą kardiologii interwencyjnej w tej populacji chorych.

Pacjent po operacji Fontana – temu problemowi dedykowano dwie sesje merytoryczne, w trakcie których zostaną omówione zagadnienia kluczowe dla zdrowia i jakości życia pacjentów, w tym takie jak: długoterminowa opieka nad pacjentem, aktywność fizyczna, profilaktyka zakrzepowo-zatorowa, płodność i ciąża.

W programie tegorocznej konferencji Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaplanowano także prezentacje przypadków i dwie sesje pielęgniarskie.

– Na przestrzeni ostatnich 30 lat wiele się zmieniło w świecie kardiologii i wad wrodzonych serca. Obecnie dysponujemy diagnostyką prenatalną, której zupełnie nie mieliśmy 30 lat temu. Przez ponad trzy dekady wiele się nauczyliśmy. Dziś lepiej rozumiemy „filozofię” krążenia fontanowskiego. Obecnie szacuje się, że na świecie żyje 70-80 tys. pacjentów po operacji Fontana. Pojawia się pytanie: i co teraz – po operacji? Co możemy zrobić, aby poprawić jakość życia naszych pacjentów i ich rodzin? Podjęliśmy ten temat, aby w gronie ekspertów dyskutować o sercu jednokomorowym z wielu perspektyw. To jednak nie jedyny powód. Kolejny to fakt, że Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest jednym z wiodących ośrodków kardiologiczno-kardiochirurgicznych w Polsce i na świecie, który na co dzień podejmuje wyzwanie diagnostyki, terapii i prowadzenia tej grupy pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku / Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego; konsultant wojewódzki ds. kardiologii dziecięcej  (województwo pomorskie).

 
żródło: Sekcja Kardiologii Dziecięcej