Fundacja Serce Dziecka obchodzi swój 20-letni jubileusz
Opublikowane 30 października 2024Julka – córka Katarzyny Parafianowicz urodziła się 23 lata temu z wrodzoną wadą serca. W tamtym czasie trudno było znaleźć informacje na temat wad serca, możliwości ich leczenia i miejsc, gdzie można się udać. Trudno było znaleźć innych rodziców w podobnej sytuacji, czy grupy wsparcia. To właśnie wtedy powstał pomysł, by stworzyć miejsce, do którego rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca będą mogli zgłosić się po pomoc. Tak powstała Fundacja Serce Dziecka, która dziś obchodzi swoje 20-lecie.
– Gdy urodziłam moją córkę byłam przerażona i poszukiwałam informacji o wrodzonych wadach serca i możliwościach leczenia. Na swojej drodze spotkałam Beatę Kuleszę, która miała już córkę Anię i Dinę Radziwiłł, która czekała na Szymona. Byłyśmy dla siebie ogromnym wsparciem, bo wszystkie szukałyśmy informacji, jak leczyć nasze dzieci. Spotkałyśmy również innych rodziców dzieci z wadami serca i postanowiliśmy założyć Fundację Serce Dziecka. Można powiedzieć, że połączyły nas serca naszych dzieci – mówi Katarzyna Parafianowicz, założycielka i prezes Fundacji Serce Dziecka.
Przez 20 lat Fundacja niezmiennie edukuje i wspiera rodziców dzieci z wadami serca, przygotowuje materiały edukacyjne o wadach serca – poradniki, broszury, wspiera emocjonalnie i finansowo, wypożycza sprzęt medyczny, a także organizuje turnusy rehabilitacyjne dla swoich podopiecznych. Fundacja zorganizowała już 11 turnusów, w których wzięło udział ponad 580 rodzin. Fundacja dzieli się wiedzą, organizując warsztaty i szkolenia. Od 2012 roku odbywają się konferencje kardiologiczne w ramach „Akademii Serca”, gdzie lekarze specjaliści spotykają się z rodzicami. Akademia Serca to ponad 120 godzin wykładów prowadzonych przed 145 prelegentów, w których uczestniczyło już ponad 1500 osób. Przez 20 lat działalności Fundacja przeznaczyła 84 miliony złotych na leczenie i rehabilitacje dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Jednym z obszarów działań Fundacji Serce Dziecka jest pomoc ośrodkom kardiologicznym oraz szkolenie lekarzy specjalistów, bo nowoczesna kardiologia i kardiochirurgia dziecięca to przede wszystkim nowoczesny sprzęt i najlepiej wykwalifikowany personel medyczny. Fundacja przekazała ponad 4 miliony złotych na wsparcie i specjalistyczny sprzęt dla szpitali.
– Dzięki wsparciu Fundacji jesteśmy w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane zabiegi operacyjne zarówno kardiochirurgiczne, jak i w zakresie kardiologii interwencyjnej – podkreśla dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
– Zawsze możemy liczyć na pomoc dla lekarzy w podnoszeniu ich kwalifikacji. To co dla mnie jest bardzo ważne, to możliwość zapraszania kardiochirurgów z innych krajów, aby u nas wykonywali operacje, co ma duże znaczenie i poprawia jakość leczenia w naszym ośrodku – podkreśla prof. hab. n. med. Andrzej Kansy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii CZD.
Najnowszym projektem Fundacji jest projekt „InteliCARDIO”, który łączy wiedzę ekspertów i sztuczną inteligencję.
– Od początku stawiałam na współpracę i budowanie mostów pomiędzy różnymi środowiskami. Wierzę, że to najlepszy sposób, aby osiągać znaczące rezultaty na rzecz dzieci z wadami serca. Nasz najnowszy projekt InteliCardio jest efektem dobrej współpracy ze środowiskiem medycznym i biznesem. Jego głównym celem jest rozwój kompetencji i wiedzy dla pracowników służby zdrowia w zakresie diagnostyki wrodzonych wad serca. Pomaga nam w tym sztuczna inteligencja – podkreśla Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.
W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu Fundacji, podczas której wręczone zostały wyróżnienia i podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które w znaczący sposób wpłynęły na działalność Fundacji. Była to grafika specjalnie przygotowana na tę okazję przez Pana Andrzeja Pągowskiego – wybitnego polskiego artystę i plakacistę.
Wyróżnienia otrzymali:
- Grażyna Brzezińska-Rajszys
- Dr Małgorzata Żuk dla Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka
- Bohdan Maruszewski
- Dr Andrzej Kansy dla Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka
- Dr Marek Migdał dla Centrum Zdrowia Dziecka
- Joanna Szymkiewicz-Dangel
- Bożena Werner dla Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Janusz Skalski
- Katarzyna Januszewska dla Kliniki Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi
- Edward Malec
- Tomasz Moszura dla Kliniki Kardiologii Centrum Matki Polki w Łodzi
- Dr Anna Mazurek-Kula
- Jadwiga i Jacek Moll
- Maria Respondek-Liberska dla Zakładu Kardiologii Prenatalnej Centrum Matki Polki w Łodzi
- Joanna Kwiatkowska dla Kliniki Kardiologii UCK w Gdańsku
- Jacek Kusa dla Kliniki Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Podziękowania otrzymali również Rzeczniczka Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja Koalicja dla Wcześniaka oraz Partnerzy Biznesowi Fundacji tj. firmy Media Markt, Jacek Dziuba Kancelaria Doradztwa Podatkowego i Finansowego, Fermy Woźniak, TRUMPF Huettinger, LEGO Polska.
Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka złożyła wyrazy podziękowania aktorowi Panu Tomaszowi Ciachorowskiemu za wsparcie projektów na rzecz dzieci z wadami serca, wręczając nominację na Ambasadora Fundacji Serce Dziecka.
– Zakładając Fundację 20 lat temu nie przypuszczaliśmy, że osiągniemy tak wiele. Dużo się zmieniło i cały czas się zmienia. Nie bylibyśmy w tym miejscu, gdyby nie cała nasza serduszkowa społeczność, czyli nasi podopieczni i ich rodziny, a także wybitni eksperci medyczni, z którymi współpracujemy od wielu lat. Nie byłoby nas bez naszych darczyńców, wolontariuszy, pracowników, Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy sobie kolejnych 20 lat – dodaje Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.
źródło: Fundacja Serce Dziecka
Autor:
Redakcja MedicalPress