Ferie bez stresu - pamiętaj o ubezpieczeniu
Opublikowane 17 stycznia 2025W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy. Niezależnie od tego, czy ma to być wypoczynek organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, warto wybrać dopasowaną ochronę ubezpieczeniową.
Koszty leczenia i OC – podstawa na stoku i pod palmami
Zimowy wypoczynek najczęściej kojarzy się z górami i szusowaniem po stokach na nartach lub deskach snowboardowych. Są też tacy, którzy w tym czasie szukają ucieczki od zimna i szarości i wybierają ferie w cieplejszych rejonach świata. Ale bez względu na to, gdzie spędzane są ferie, jednym z pierwszych kroków przy ich planowaniu i organizacji powinno być wykupienie na czas ich trwania odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
W podstawowym zakresie polisy takie zawierają przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego do kraju. Ale w zależności od ubezpieczyciela i wybranego pakietu, ochrona może obejmować też rekompensaty kosztów w związku z szeregiem innych zdarzeń, w tym m.in. akcją ratowniczą, przymusową kwarantanną spowodowaną COVID-19, zaostrzeniem się choroby przewlekłej czy zagubieniem bagażu.
– Wielu turystów wybierających się do krajów europejskich wychodzi z założenia, że pełną ochronę w razie choroby lub wypadku zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w rzeczywistości daje ona możliwość skorzystania ze świadczeń w ramach publicznej ochrony zdrowia na zasadach takich, jak obywatele danego kraju. A w związku z tym, że w wielu państwach obowiązuje system współpłatności pacjentów, możemy być obciążeniu częściowo kosztami leczenia – mówi Rafał Bojarczuk, członek zarządu Comperia Ubezpieczenia. – Ponadto EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje jedynie w Europie. Odpowiednio dobrana polisa turystyczna obowiązuje na całym świecie i zapewnia zwrot ewentualnych wydatków na leczenie – wyjaśnia Rafał Bojarczuk.
Wykupując ubezpieczenie dobrze jest też skorzystać z OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, w sytuacji gdy przypadkiem uszkodzimy czyjś sprzęt sportowy lub spowodujemy u kogoś obrażenia, choćby w wyniku wpadnięcia na niego na stoku, nie będziemy osobiście obciążeni kosztami związanymi z naprawą szkód. Przejmie to na siebie ubezpieczyciel.
W ramach dodatkowej ochrony można też zabezpieczyć się przed kosztami odwołania lub skrócenia wyjazdu z przyczyn losowych. Polisy te zapewniają zwrot kosztów m.in. wykupionej wycieczki, samodzielnie kupionych biletów na samolot czy pociąg, zarezerwowanych noclegów, a także biletów na imprezy masowe czy uczestnictwa w konferencji. Takie ubezpieczenie warto wykupić szczególnie, jeśli dokonujemy zakupów czy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem.
NNW na ferie
Kupując polisę na wyjazd zimowy dobrze jest też poszerzyć zakres ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Nawet jeśli mamy już tego typu ubezpieczenie na co dzień, w razie jakiejś kontuzji dodatkowa ochrona na pewno się przyda. Choćby po to, aby sfinansować niezbędny sprzęt i zabiegi rehabilitacyjne czy dodatkowe wizyty lekarza lub fizjoterapeuty.
– Wybór zakresu ubezpieczenia NNW należy dobrze przemyśleć i dopasować do tego, co rzeczywiście planujemy robić w trakcie ferii. Kierując się przy wyborze jedynie ceną możemy niepotrzebnie wydać pieniądze na polisę, która w razie wypadku i tak nie zapewni nam wymaganej ochrony. Jednocześnie najdroższe ubezpieczenie wcale nie musi okazać się dla nas najlepsze. Najważniejsze, aby chroniło dokładnie w tych okolicznościach, w jakich możemy się w czasie wypoczynku znaleźć – mówi Rafał Bojarczuk. – Na przykład jeśli planujemy jeździć na nartach w górach, surfować lub nurkować w ciepłych morzach, należy upewnić się, że wybrany przez nas pakiet obejmuje amatorskie lub wyczynowe uprawianie sportu – uzupełnia ekspert Comperia Ubezpieczenia.
Dodatkowa ochrona z myślą o dzieciach
Wszystkimi wyżej opisanymi zakresami ochrony objęte mogą też być oczywiście dzieci wyjeżdżające na ferie bez rodziców. Ale w takiej sytuacji warto zadbać, aby w ramach polisy możliwe było również sfinansowanie transportu opiekuna do miejsca pobytu dziecka w razie jego hospitalizacji oraz pokrycie kosztów pobytu w szpitalu lub hotelu. W wypadku dzieci, zwłaszcza młodszych, jest to o tyle istotne, że brak obecności bliskiej osoby w tak stresującej sytuacji może być przyczyną dodatkowych negatywnych przeżyć.
Gdzie wykupić ubezpieczenie na ferie?
W wypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży często możemy otrzymać jednocześnie ofertę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a zakres ubezpieczenia zazwyczaj jest dopasowany do planowanego wyjazdu. Minusem jest brak lub ograniczona możliwość dopasowania ochrony do indywidualnych potrzeb, a często też stosunkowo wysoka cena.
Polisy można też szukać na własną rękę, jednak niewystarczająca orientacja w produktach ubezpieczeniowych, a także duża ich liczba na rynku, może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wybrać najlepszego dla siebie rozwiązania. W skrajnych wypadkach może to nawet skutkować tym, że mimo wykupienia ubezpieczenia w rzeczywistości nie będziemy objęci ochroną w trakcie urlopu.
– Skorzystanie z usług agenta mającego dostęp do ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych to bezpieczne rozwiązanie. Z jego pomocą łatwiej znaleźć odpowiednie do planowanego wyjazdu ubezpieczenie, a także porównać różne oferty – uważa Rafał Bojarczuk. – I podobnie jak z planowaniem samego wyjazdu, tak i z zakupem polisy nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Zawsze warto mieć czas na zapoznanie się dostępnymi wariantami i przemyślenie decyzji – dodaje.
Ważnym atutem przy zakupie polisy u agenta jest również to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących ubezpieczenia, mam osobę, z którą możemy się spotkać i omówić interesujące nas kwestie. Agent może też chociażby pomóc w ocenie, czy dane zdarzenie jest objęte posiadaną przez nas ochroną lub dokładnie wyjaśnić procedury związane z likwidacją szkody i uzyskaniem odszkodowania.
Należy też pamiętać, że chcąc wykupić ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny, lepiej zrobić to wcześniej. Przy zakupie polisy w trakcie trwania wyjazdu ubezpieczyciele stosują okresy karencji, które wynoszą zazwyczaj 2 do 7 dni. To oznacza, że dopiero po upływie tego okresu, licząc od dnia opłacenia składki, jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową.
Comperia Ubezpieczenia jest nowoczesną multiagencją ubezpieczeniową. Wchodzi w skład Grupy Comperia.pl SA – działającego od 2007 roku fintechu, którego misją jest dostarczanie dopasowanych rozwiązań finansowych i ubezpieczeniowych. Od 2011 roku spółka notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Członek Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych i laureat licznych prestiżowych nagród, w tym Deloitte Technology Fast 50. W skład Grupy Comperia.pl SA wchodzi jeszcze kilka serwisów i produktów, w tym Comperia.pl, ComperiaRaty, Comfino, Compero.pl.
źródło: mat. pras.
Autor:
Redakcja MedicalPress