Co 10. dorosły na świecie choruje na cukrzycę

Opublikowane 14 listopada 2023
Co 10. dorosły na świecie choruje na cukrzycę

Cukrzyca dotyka miliony ludzi na całym świecie. To schorzenie metaboliczne wymagające stałej uwagi, farmakoterapii, dbania o dietę, a także wsparcia medycznego. Według szacunków IDF (Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej) 1 na 10 dorosłych na świecie na nią cierpi. Jest to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych – ponad 90 proc. zachorowań to cukrzyca typu 2.  Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przypadającego 14 listopada warto zwrócić uwagę na tę chorobę oraz na możliwości wsparcia oferowane między innymi przez ubezpieczenia grupowe.

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie jest w stanie efektywnie kontrolować poziomu cukru we krwi ze względu na nieprawidłowe wydzielanie lub działanie insuliny. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego przez Medonet pod patronatem strategicznym Nationale-Nederlanden już 9 proc. Polaków ma zdiagnozowaną tę chorobę. Co więcej, wiele osób nie jest świadomych, że choruje, więc liczba cukrzyków w Polsce może przekraczać 3 mln osób. Chorych przybywa wraz z wiekiem. Zgodnie z wynikami NTZP w grupie 45-54-latków cukrzycę ma 7 proc. osób, w grupie 55-64-latków 14 proc., a w grupie powyżej 65. roku życia aż 23 proc. Globalnie sytuacja również nie przedstawia się optymistycznie. Cukrzyca została uznana za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Zgodnie z danymi WHO ponad 440 mln ludzi na całym świecie cierpi na to schorzenie i bezpośrednio z jego powodu rocznie umiera ponad 1,5 mln osób.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Cukrzyca dotyka coraz większej liczby Polaków, a osób ze stanem przedcukrzycowym jest 2-4 krotnie więcej niż samych diabetyków. O ile nie istnieje żadna skuteczna metoda zapobiegania cukrzycy typu 1, to cukrzycy typu 2 można uniknąć. W profilaktyce kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta, a także odpowiednia dawka aktywności. Wczesne rozpoznanie choroby, a także odpowiednie leczenie jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Oprócz dbania o nawyki żywieniowe i częsty ruch nie powinniśmy ignorować wagi regularnych badań laboratoryjnych. Tymczasem co czternasty dorosły Polak nigdy w swoim życiu nie sprawdził stężenia glukozy we krwi. Zalecenia diabetologiczne dla osób po 45. roku życia rekomendują pomiar cukru we krwi raz na trzy lata, jeśli nie występują czynniki ryzyka lub raz w roku, gdy takowe występują. Tegoroczny Narodowy Test zdrowia Polaków pokazuje, że odsetek osób badających poziom glukozy rośnie wraz z wiekiem, a powyżej 65. r.ż. wykonuje go zdecydowana większość badanych. Taki wynik świadczy o zwiększonej świadomości zdrowotnej wśród najbardziej obciążonej grupy.



Dodatkowe wsparcie od pracodawcy

Osoby cierpiące na cukrzycę ze względu na charakter choroby są obarczone stałym stresem o swoje zdrowie. Muszą mierzyć poziom cukru we krwi kilka razy dziennie, brać leki i cyklicznie uczęszczać do diabetologa. Ponadto, powinny regularnie się ruszać i zdrowo odżywiać. Konieczność nieustannego dbania o siebie wymaga dużej dyscypliny i wiąże się z obciążeniem psychicznym. Co istotne, wizyty lekarskie i farmakoterapia często wiążą się z wysokimi kosztami. W przypadku zachorowania można poszukać rozwiązań, które obniżą wydatki na sprzęt czy lekarstwa, a jeśli w rodzinie cukrzyca występowała już wcześniej, to warto ubezpieczyć się na wypadek zachorowania. Często taką możliwość oferuje pracodawca.

Chorzy często czują się osamotnieni w swojej walce i pozostawieni bez pomocy. Potrzebują kogoś, kto zadba o nich już w momencie otrzymania diagnozy. Wsparcie ze strony bliskich jest nieocenione, istotna okazuje się także pomoc ze strony pracodawcy. Może on wesprzeć swoich pracowników oferując dodatek do ubezpieczenia grupowego, który zapewnia zaplecze finansowe i pomoc w codziennym funkcjonowaniu z cukrzycą, w tym stałą opiekę specjalistów czy pokrycie kosztów leków. Poczucie bezpieczeństwa w chorobie jest bardzo ważne, a odpowiednia polisa może je skutecznie zapewnić. Nikt nie musi i nie powinien sam przechodzić przez wyzwania, z którymi wiąże się choroba – podkreśla Anna Kwiatkowska, menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden.
 
*** 

Nationale-Nederlanden działa w Polsce od 1994 roku. Firma jest jednym z liderów rynku, specjalizującym się w ubezpieczeniach na życie, oszczędnościach i emeryturach. W ofercie posiada produkty, które pomagają klientom dbać o to, co dla nich najważniejsze, czyli życie i zdrowie. Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat angażuje się w inicjatywy, które rozwiązują problemy społeczne i poprawiają jakość życia Polaków. 
 

Źródło informacji: Clear Communication Group sp. z o.o.