AstraZeneca przeznaczy milion dolarów na działania w obszarze profilaktyki zdrowotnej w Polsce

Opublikowane 25 stycznia 2023
AstraZeneca przeznaczy milion dolarów na działania w obszarze profilaktyki zdrowotnej w Polsce
Prezes AstraZeneca Leif Johansson i wiceprezes wykonawczy ds. onkologii Dave Fredrickson spotkali się w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem RP Mateuszem Morawieckim. W trakcie rozmów z głową państwa, AstraZeneca zobowiązała się do inwestycji w wysokości miliona dolarów w 2023 roku na działania profilaktyczne w Polsce.
Spotkanie z prezydentem Dudą, które odbyło się 17 stycznia, poświęcone było przede wszystkim działaniom na rzecz profilaktyki chorób cywilizacyjnych, które stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych. Omówiono inicjatywy prezydenckie oraz działania spółki AstraZeneca w Polsce.

Aktywności firmy AstraZeneca skupiają się przede wszystkim na profilaktyce chorób przewlekłych i onkologicznych. W trakcie spotkania Leif Johansson zadeklarował, że AstraZeneca przeznaczy w tym roku milion dolarów na działania profilaktyczne, które obejmą m.in. wprowadzenie diagnostyki obrazowej w celu wykrywania chorób płuc za pomocą sztucznej inteligencji (AI).

– Globalna pandemia obnażyła kruchość systemów ochrony zdrowia na świecie. AstraZeneca angażuje się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, które skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań mających poprawić sytuację jakości ochrony zdrowia. Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy dziś – wspólnie z prezydentem rozmawiać o tym, w jaki sposób biznes może wspierać szeroką profilaktykę chorób cywilizacyjnych – powiedział po spotkaniu Leif Johansson, prezes AstraZeneca.

W trakcie rozmowy poruszono także wątek partnerstw publiczno-prywatnych, które mogą wspierać efektywne działanie systemów ochrony zdrowia.

AstraZeneca jest zaangażowana w prace powołanego przez Agencję Badań Medycznych projektu Warsaw Health Innovation Hub (WHIH), którego działalność ma na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technicznych czy prawnych na rzecz poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. W ubiegłym roku ogłoszono pierwszy projekt dla startupów w obszarze przewlekłej choroby nerek, którego sponsorem jest AstraZeneca.

Leif Johansson i Dave Frederickson spotkali się w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego także z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym omawiali dalsze plany rozwojowe firmy AstraZeneca w Polsce.

W 2020 r. w Davos w trakcie rozmowy z premierem Morawieckim, prezes Johansson ogłosił, że spółka zainwestuje 1,5 mld złotych na działania R&D w Polsce do 2024 r. Tylko w latach 2020 – 2021, AstraZeneca przeznaczyła na działania w obszarze badawczo-rozwojowym 700 milionów złotych.

źródło: infowire