Rynek

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym widzeniem w bliskich odległościach, zaczynają odczuwać osoby po 40 roku życia. Zgodnie z prognozami, do 2030 roku liczba osób dotkniętych prezbiopią na świecie osiągnie 2,1 miliarda[1]. W kontekście starzejącego się społeczeństwa, potrzeba skutecznej korekcji wzroku staje się coraz bardziej istotna.
2024-12-23 12:59

Wszystkie województwa w kraju będą mieć swoje Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki Konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

2024-12-19 17:44

Cyfryzacja zmienia rynek sprzedaży produktów bez recepty. DOZ, Apteka Słoneczna i Gemini liderami w sprzedaży stacjonarnej

Polski rynek produktów dostępnych bez recepty (leków OTC i suplementów diety) stabilnie się rozwija, a jego wartość w 2024 roku przekroczy 21 mld zł. To wyraźny sygnał, że zdrowie i profilaktyka odgrywają coraz większą rolę w codziennych decyzjach konsumentów. Jak wynika z raportu PMR Market Experts „Rynek produktów bez recepty w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029”, kluczowy wpływ na ten wzrost mają zarówno zmieniające się trendy demograficzne, jak i rosnąca świadomość zdrowotna Polaków.
2024-12-19 11:03

Apteka dla Pacjenta - niemal 2 miliony Polaków nie ma apteki w gminie. Samorządowcy przyłączają się do apelu

Jak wskazują dane rządowego Rejestru Aptek oraz GUS, niemal 2 miliony (1,8 mln) mieszkańców nie ma apteki na terenie swojej gminy. Z kolei około 400 tys. osób nie ma dostępu nawet do punktu aptecznego. „Apteka dla Pacjenta” to ogólnopolska akcja Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, która ma zwrócić uwagę decydentów na problem nierównego dostępu do leków i opieki farmaceutycznej wśród polskich pacjentów. Organizacja wystosowała apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zapewnienie równego dostępu do aptek, pod którym właśnie zbiera podpisy.
2024-12-19 09:23

Podsumowanie Forum Ochrony Zdrowia 2024

Polska ma zapasy leków na trzy do sześciu miesięcy, jednak każdy magazyn prędzej czy później się kończy, dlatego musimy mieć plan kryzysowy - podkreślił Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków podczas debaty podsumowującej Forum Ochrony Zdrowia 2024. Celem spotkania było omówienie paneli dyskusyjnych i warsztatów poświęconych zdrowiu, które odbyły się w 2024 r. w Karpaczu.
2024-12-18 08:31

12 potraw, 12 zdrowych zasad - czyli jak zdrowiej przejść przez święta

Kolacja wigilijna to czas wspólnych spotkań, tradycji i kulinarnych przyjemności. Jak jednak cieszyć się smakiem 12 potraw, nie zapominając o zdrowych nawykach? Dietetyk kliniczna, Ludmiła Podgórska z Kliniki Holi, przedstawia 12 zasad, które pozwolą delektować się świętami bez wyrzutów sumienia i nadmiaru kalorii.
2024-12-16 12:14

Wrocławska fundacja z nagrodą za wyjątkowy projekt dla dzieci z nowotworami

Projekt „Sale Doświadczania Świata” realizowany przez wrocławską Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zdobył główną nagrodę w pierwszej polskiej edycji konkursu „Leczmy z troską!” organizowanego przez Teva Pharmaceutical Industries Ltd. Nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych pozwoli rozwijać nie tylko terapię Snoezelen w polskich klinikach onkologii pediatrycznej, ale także podejście Fundacji oparte na idei Humanizing Health – humanitarnego podejścia do opieki zdrowotnej.

2024-12-13 22:00

Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO

W 2024 roku do Agencji Badań Medycznych wpłynęło dwa–trzy razy więcej wniosków niż zazwyczaj. To zasługa pięciu konkursów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, szczególnie dotyczącego badań biomedycznych. Przez braki kadrowe i stopień skomplikowania wniosków niedawno agencja zdecydowała o przedłużeniu terminu oceny wniosków w jednym z konkursów. To jednak powoduje, że beneficjenci będą mieli bardzo mało czasu na realizację projektów.
2024-12-13 21:49

American Heart of Poland finalizuje transakcję przejęcia Grupy Scanmed

American Heart of Poland (wspierana przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Investment Holding), działająca w publicznym systemie opieki zdrowotnej, 12 grudnia 2024 sfinalizowała transakcję przejęcia kontroli nad Grupą Scanmed, w skład której wchodzi ponad 30 placówek medycznych, w tym: 4 szpitale wielospecjalistyczne i 3 monokliniki, oddziały kardiologiczne oraz sieć poradni podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
2024-12-13 09:04

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wprowadza nowoczesną brachyterapię raka prostaty

11 grudnia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli odbył się briefing prasowy dotyczący innowacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Przedstawiono brachyterapię z wykorzystaniem implantów stałych, która po raz pierwszy będzie stosowana w Polsce Wschodniej. Metoda ta, dostępna dotąd jedynie w dwóch innych ośrodkach w kraju, jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu raka prostaty.

2024-12-11 17:33

Akredytacja europejskiego towarzystwa dla Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii

Klinika Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii jednym z trzech ośrodków w Polsce z akredytacją Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Klinika Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie po raz kolejny uzyskała prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), potwierdzając tym samym nie tylko wysoki poziom interdyscyplinarnej opieki nad pacjentkami, zastosowanie nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, ale także zaangażowanie zespołu, pod kierownictwem prof. Mariusza Bidzińskiego, w szkolenia specjalistów spełniające najwyższe europejskie standardy.
2024-12-11 17:18

Narodowy Instytut Onkologii zwycięzcą konkursu Hospital AI Challenge

Maria Skłodowska Curie przez całe życie stawiała czoła wyzwaniom i przesuwała granice poznania, pewnie dlatego mawiała –Nie należy się niczego bać, należy to tylko zrozumieć. Te słowa, wypowiedziane wiele dekad temu, wydają się szczególnie aktualne w naszych czasach, kiedy medycyna i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie.
2024-12-11 09:23