Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Irena Rej: Zakupy wspólne - priorytet to ciągłość leczenia
Centralizacja procedur zamówień na wybrane kategorie leków refundowanych niesie za sobą szereg zagrożeń. W teorii przepisy mają służyć odpowiedniemu dostępowi pacjentów do terapii i oszczędnościom dla systemu opieki zdrowotnej. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie jest bezpieczniej, rozsądniej i taniej – mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.
Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej - raport
To już dziesiąte, jubileuszowe wydanie przygotowywanego przy okazji Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week, WCW) raportu „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej”. Tegoroczna edycja opisuje między innymi kilka przełomowych wydarzeń, które mają lub wkrótce będą miały istotny wpływ na sytuację polskich pacjentów zmagających się z nietrzymaniem moczu.
Europejski system informacji o badaniach klinicznych ruszy na początku 2022 roku
Jak poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Komisja Europejska potwierdziła wejście w życie, z dniem 31 stycznia 2022 r., rozporządzenia w sprawie badań klinicznych, a tym samym uruchomienie systemu informacji o badaniach klinicznych (CTIS).
KE. Cztery szczepionki w użyciu, kolejne trzy w kolejce do zatwierdzenia
Można się spodziewać, że wybór szczepionek przeciwko COVID-19 wkrótce będzie większy. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła siódmą umowę zakupu z wyprzedzeniem z firmą farmaceutyczną, aby zapewnić dostęp do potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 jeszcze w tym roku. Chodzi o białkową szczepionkę Novavax, której badania kliniczne III fazy zakończyły się kilka miesięcy temu i wykazały 89,7 proc. skuteczności ogólnej w ochronie przed objawami COVID-19 i 100 proc., jeśli chodzi o ochronę przed umiarkowaną i ciężką chorobą COVID-19.
Recepta na wstrząs - zapytaj lekarza, czy jesteś w grupie ryzyka!
Najczęstszym mechanizmem powstawania wstrząsu anafilaktycznego jest uczulenie na jakiś alergen1. Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia2,3. Najważniejsza jest wtedy szybka reakcja i podanie leku, który może uratować życie – epinefryny podanej domięśniowo (adrenaliny)2. Zapytaj lekarza, czy jesteś w osobą w grupie ryzyka, u której może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.
Prof. Fal: każdy dolar wydany na profilaktykę zdrowotną zwraca się po 10 latach 5-krotnie, a po 20 latach 10-krotnie
Wieloośrodkowe badanie przeprowadzone w krajach Europy, Ameryki Północnej i Australii wykazało, że inwestycja 1 EUR w ochronę zdrowia pracujących zwraca się w kwocie 2,2 EUR[1], a korzyści obejmują zwiększone bezpieczeństwo i lepszy stan zdrowia pracowników. Pracodawcy, inwestując w zintegrowany model ochrony zdrowia i zwiększenia produktywności, dążą do ograniczenia bezpośrednich wydatków związanych z problemami zdrowotnymi. W wielu krajach, obok przykładania szczególnej wagi do działań profilaktycznych, podkreśla się również ich opłacalność.
Dłuższe i lepsze życie - bo w domu
Kiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych? Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ale, o ile to tylko możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich.
MZ: powstał zespół ds. nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej
Minister Zdrowia powołał zespół do usprawnienia nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej. Stosowne zarządzenie Ministra Zdrowia opublikowano 3 sierpnia 2021 r.
„Pijesz. Wchodzisz. Toniesz.” – nowa odsłona kampanii Legionowskiego WOPR
Kiedy w grę wchodzi alkohol, niewinne spotkanie nad wodą może skończyć się tragicznie. Nie musi, jeśli nad akwenem nie wyłączymy rozsądku – przekonują ratownicy Legionowskiego WOPR w nowej odsłonie kampanii „I Ty możesz uratować komuś życie”. W fabularyzowanym spocie LWOPR przypomina prawdziwą historię pary, której przedślubne spotkanie z przyjaciółmi znalazło tragiczny finał. Tylko w tym roku utonęło w Polsce ponad 200 osób. Statystyki potwierdzają: główną przyczyną tragedii nad akwenami od lat pozostaje alkohol.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 35/2021 w dniu 9.08.2021
Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 9 sierpnia 2021 r. zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie oceny terapii w ramach programu lekowego dotyczącego leczenia dorosłych pacjentów z niedokrwistością zależną od transfuzji oraz zapobiegania powikłaniom kostnym u dorosłych z zaawansowanym procesem nowotworowym.
III Forum Serce Pacjenta PTK rusza 8 września 2021
Dni Edukacyjne poświęcone najważniejszym schorzeniom kardiologicznym, debaty Organizacji Pacjentów z ekspertami oraz interaktywne poradniki dla osób ze schorzeniami serca i naczyń złożą się na program III Forum Serce Pacjenta, dorocznego wydarzenia edukacyjno-integracyjnego, towarzyszącego Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Forum po raz kolejny odbędzie się w internecie, ale niemożność spotkania się na żywo lekarzy i pacjentów zrekompensują nowe wspólne inicjatywy oraz wyjątkowo bogata agenda wydarzenia – zapowiadają eksperci PTK.
Nowotwór prostaty - objawy, profilaktyka i diagnostyka - rozmowa z profesorem Piotrem Chłostą
Rak prostaty, to najczęstszy nowotwór w populacji męskiej, czy należy się go obawiać? Kiedy rozpocząć badania profilaktyczne? Jakich objawów nie bagatelizować? Mówi się, że urolog to najlepszy przyjaciel mężczyzny, co to oznacza w praktyce odpowiada prof. dr hab. med. Piotr L. Chłosta, FEBU, FRCS (Glasg), Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.