Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
14 lutego przypada Dzień Chorego na Padaczkę
14 lutego obchodzimy nie tylko walentynki, ale również Dzień Chorego na Padaczkę oraz – wyjątkowo w tym roku – Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Tylko w Polsce chorobą tą dotkniętych jest około 380 –500 tys. osób. Z tej okazji Centrum Terapii Padaczki Neurosphera rusza z akcją #ZrozumiećPadaczkę, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Wszystko po to, aby powstałe przez lata mity zastąpić rzetelnymi faktami.
Dieta w profilaktyce chorób serca
Wiele czynników wpływających na częstotliwość występowania chorób układu krążenia, jak m.in. czynniki genetyczne, nie ulega zmianom. Jednakże głównym czynnikiem kształtującym zdrowie w aż 50% jest styl życia. Istotną jego składową stanowi dieta. Ze względu na to, prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu krążenia, a także ich dalszy rozwój, mogłyby zostać w znacznym stopniu ograniczone poprzez zmianę nawyków żywieniowych i stosowanie odpowiedniej diety.
Badania radioizotopowe dla kardiologii i zdrowia publicznego: nowe zastosowania
Wysoka czułość, bezpieczeństwo, możliwość zastosowania w nowych wskazaniach – rola procedur medycyny nuklearnej w kardiologii stale rośnie. Poszczególne techniki umożliwiają skuteczną diagnostykę pacjentów o nowym profilu klinicznym, w tym w zakresie oceny powikłań infekcji COVID-19. Staje się to niezwykle ważnym arsenałem w walce z aktualnymi wyzwaniami z obszaru zdrowia publicznego – uważa prof. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, członek grupy eksperckiej UNSCEAR United Nations Scientific Committee on the Effect of Atomic Radiation.
Przerzutowy nowotwór pęcherza moczowego - trzeba leczyć i żyć
Na drodze pacjenta onkologicznego jest kilka bardzo trudnych psychologicznie momentów. Pierwszym z nich jest diagnoza choroby nowotworowej, drugim – informacja o tym, że nowotwór dał przerzuty do innych miejsc w organizmie poza pierwotną lokalizację. Oznacza to, że nie jest już możliwe całkowite wyleczenie z choroby. Jednak dzięki nowoczesnemu leczeniu, można spowolnić jej postęp, wydłużyć życie pacjenta i utrzymać dobrą jakość tego życia.
Najważniejsze fakty i mity dotyczące roli żywienia w leczeniu chorób nowotworowych
Leczenie choroby nowotworowej jest procesem złożonym i obejmuje kilka metod: leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, immunoterapię oraz leczenie hormonalne. Proces jest trudny i wymagający od pacjenta przygotowania się do danej metody terapeutycznej. Z okazji Światowego Dnia Chorego, przypadającego na 11 lutego, eksperci NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu przypominają, że jednym z elementów przygotowania się do terapii onkologicznej, ale też integralną jego częścią, jest zbilansowane żywienie, zgodne z oceną stanu odżywienia, która należy do lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem.
Opiekunowie: troszcząc się o bliskich starają się zastąpić wielu specjalistów
Bycie opiekunem osoby chorej lub starszej to często codzienna praca, w której trudno o dzień wolny czy dłuższy urlop. Opiekunowie dbają o przestrzeganie zaleceń lekarskich i pielęgniarskich, pomagają w rehabilitacji, dbają o prawidłowe odżywianie podopiecznych, ale też nierzadko stają się jedynym powiernikiem ich trosk i problemów. W efekcie 42% opiekunów bliskich deklaruje, że sprawowanie opieki wpływa na ich pracę zawodową, realizowanie własnych zainteresowań (52%) czy życie towarzyskie (58%) – wynika z badania SW Research przeprowadzonego dla Fundacji Nutricia w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”[1].
Rak piersi wykrywany coraz częściej u kobiet przed 50. rokiem życia. Czas na zmiany w badaniach przesiewowych
Pandemia znacznie utrudniła dostęp do badań profilaktycznych, ale nawet niezależnie od niej Polki rzadko się zgłaszały na mammografię, która pozwala wykryć raka piersi na bardzo wczesnym etapie. Odsetek zgłaszalności spadł z 39 proc. w 2019 do 34 proc. populacji pań w 2021 roku, i to mimo zaproszeń na bezpłatne badania i podróżujących po mniejszych miejscowościach mammobusów. Tymczasem statystyki są niepokojące – w 2020 roku na raka piersi zmarło średnio 41,8 na 100 tys. Polek i był to jeden z najgorszych wyników wśród badanych państw. Eksperci podkreślają, że warto na badania mammograficzne skierować młodsze panie.
Powstał monitor finansowania ochrony zdrowia
Federacja Przedsiębiorców Polskich rozpoczęła projekt Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia, którego celem jest dostarczanie opinii publicznej jak najaktualniejszych danych i analiz dotyczących finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Poziom wydatków na ochronę zdrowia w Polsce mierzony w odniesieniu do PKB jest nadal jednym z najniższych w Europie.
Światowy Dzień Chorego 2022 – inauguracja programu wsparcia polskiej geriatrii
Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach ogłoszono rozpoczęcie programu „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii”. Inicjatywa zakłada wsparcie finansowe na zakup sprzętu dla szpitali prowadzących oddziały lub poradnie geriatryczne. Szpital w Katowicach jest pierwszym ośrodkiem biorącym udział w programie - otrzymał darowiznę w wysokości blisko 600 000 złotych.
Minister Zdrowia zapowiada koniec pandemii oraz łagodzenie obostrzeń
W środę 9 lutego Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. skrócenie kwarantanny i izolacji oraz zmniejszenie liczby łóżek covidowych w szpitalach. - W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania. - poinformował szef resortu.
Czwarta dawka szczepionki p. Covid-19 - dla kogo?
Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia, osoby w wieku ≥ 12 lat, które otrzymały dawkę dodatkową (osoby z zaburzeniami odporności), mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od dawki dodatkowej.
Prof. Tomasz Hryniewiecki nowym Konsultantem Krajowym ds. Kardiologii
We wtorek 8 lutego 2022 roku Minister Zdrowia powołał na stanowisko Konsultanta Krajowego ds. Kardiologii prof. dr hab. n. med. Tomasza Hryniewieckiego, dotychczasowego dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Na początku lutego z pełnienia tej funkcji zrezygnował prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak.