Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

RAK PŁUCA TO SIĘ LECZY czyli jak nie zaprzepaścić postępu w diagnostyce i leczeniu raka płuca w Polsce

Rak płuca pozostaje od wielu lat jednym ze słabszych punktów opieki zdrowotnej w Europie, pomimo pojawienia się cennych innowacji w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu tej choroby. Przełom w leczeniu raka płuca jest możliwy dzięki poznaniu biologii tego nowotworu, zastosowaniu diagnostyki molekularnej oraz terapiom celowanym i immunoterapii. Problemem i palącym wyzwaniem pozostaje dostęp do tych innowacji w praktyce oraz przestrzeganie standardów klinicznych - wskazuje Fundacja TO SIĘ LECZY w najnowszym raporcie „Opinie pacjentów nt. opieki i leczenia raka płuca w Polsce”[1], który powstał we współpracy z Polską Grupą Raka Płuca.
2022-02-17 09:16

W 2021 roku w Polsce przeprowadzono rekordową liczbę ponad 800 badań klinicznych

W reakcji na pojawienie się w ciągu ostatnich 22 miesięcy wielu nowych i stale ewoluujących zagrożeń, branża zdrowotna wdrożyła innowacyjne sposoby pracy, optymalizując procedury i upowszechniając cyfryzację badań klinicznych. Z przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte raportu Nurturing growth. Measuring the return from pharmaceutical innovation 2021 wynika, że firmy biofarmaceutyczne wyciągnęły wnioski z doświadczeń zdobytych dzięki projektom dotyczącym walki z pandemią COVID-19, a procesy badawcze i rozwojowe związane z nowymi lekami stały się krótsze i bardziej rentowne.
2022-02-17 09:03

Farmaceuta zawodem przyszłości - ruszyła VIII edycja programu Recepta na Sukces

Ruszyła VIII edycja programu Recepta na sukces prowadzonego przez Gedeon Richter Polska. Tematem przewodnim tej edycji jest kariera zawodowa studentów farmacji jako zawodu przyszłości. Założeniem kampanii realizowanej pod hasłem „Ścieżki Kariery Farmaceuty” jest wspieranie przyszłych farmaceutów w rozwoju i wyborze nieoczywistych ścieżek kariery zawodowej. Autorzy kampanii zwracają uwagę na potrzebę rozwoju różnorodnych kompetencji, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i społeczeństwa.
2022-02-17 08:55

Moderna ogłasza wznowienie obecności na rynku polskim

Decyzja Moderny o wzmocnieniu obecności handlowej odzwierciedla zaufanie Spółki do obecnego wzrostu znaczenia przemysłu farmaceutycznego w Polsce oraz perspektywicznych relacji, jakie firma nawiązała z lokalnymi władzami oraz decydentami systemu ochrony zdrowia. Moderna aktywnie rekrutuje zespół, umacniając silną pozycję na rynku, a portfolio terapii mRNA firmy rośnie z korzyścią dla Polski i całego regionu.
2022-02-17 08:50

Powstanie naukowa sieć szybkiego reagowania przeciwko nowym wariantom koronawirusa i innym patogenom

W projekt ISIDORe, finansowany w ramach programu europejskiego Horizon Europe Framework Programme (HORIZON),  zaangażowane są najpoważniejsze jednostki naukowe z 32 krajów. Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej infrastruktury badawczej służącej do szybkiego opracowania czynników skierowanych przeciwko nowym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 oraz innym patogenom o potencjale pandemicznym.
2022-02-16 11:03

Nowa lista refundacyjna: kolejne opcje leczenia dla pacjentów ze szpiczakiem, rakiem prostaty oraz chorych z rakiem piersi

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia refundacyjnego, które wejdzie w życie 1 marca br. Po raz kolejny resort zdrowia zdecydował się na objęcie finansowaniem nowych terapii przeciwnowotworowych, stosowanych zarówno w leczeniu guzów litych, jak i chorób hematoonkologicznych. To odpowiedź na zgłaszane od lat oczekiwania środowiska pacjentów oraz ekspertów klinicznych.
2022-02-16 10:49

Irena Rej o nowej Uchwale AOTMiT: Po raz kolejny zabrakło konsultacji z branżą

Uchwała ogłoszona przez Radę Przejrzystości 10 stycznia 2022 r. zakłada ograniczenie liczby informacji poufnych zakreślanych we wnioskach refundacyjnych i publikowanych później na stronach internetowych AOTMiT. Dane te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, zatem wprowadzanie nowych zasad powinno być poprzedzone konsultacjami z poszanowaniem interesów każdej ze stron.
2022-02-16 10:42

Brak kadr pogłębia kryzys w długoterminowej opiece domowej

Osób niesamodzielnych wymagających opieki jest w Polsce coraz więcej. To nie tylko osoby starsze, których z roku na rok przybywa, ale także dzieci w rodzinach zastępczych czy ludzie młodzi, którzy cierpią na różne choroby skutkujące niesamodzielnością. Długoterminowa opieka domowa – zarówno formalna, w różnego typu placówkach, jak i nieformalna, domowa – boryka się z szeregiem wyzwań, z których najpoważniejszym są braki kadrowe. Sytuacja jest alarmująca. Aby ją zmienić, konieczne są m.in. poszerzenie kompetencji opiekunów, wzrost wynagrodzeń i prestiżu zawodów w opiece długoterminowej – radzi Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”.
2022-02-16 08:20

Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!

Zawał mięśnia sercowego i nagłe zatrzymanie krążenia to dwa nagłe stany kardiologiczne. Obydwa są groźne dla zdrowia i życia, ale ich mechanizm jest zupełnie inny. Czym różnią się przyczyny, objawy i jak w każdym przypadku pomóc poszkodowanemu, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-02-15 09:56

Fundusz Medyczny może uszczuplić wydatki na refundację. Ostrzegają pacjenci i przedsiębiorcy

Piętnaście organizacji pacjenckich oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwróciły się do ministra zdrowia z prośbą o pilne przekazanie informacji dotyczących finansowania ochrony zdrowia poprzez Fundusz Medyczny. Ich zdaniem istnieje poważne zagrożenie, że środki wydatkowane na leki finansowane z Funduszu Medycznego będą wliczały się do całkowitego budżetu na refundację (CBR). Takie rozwiązanie znacząco pogorszy sytuację polskich pacjentów i będzie stanowić zaprzeczenie obietnic składanych przez Kancelarię Prezydenta oraz resort zdrowia w trakcie prac nad ustawą.
2022-02-15 09:44

Czy ogłoszenie początku końca pandemii w Polsce może być przedwczesne?

Mimo coraz częstszych głosów o początku końca pandemii COVID-19 Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega jednak przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji. WHO wskazała, że patogen wciąż mutuje i nadal może okazać się groźny, a w wielu krajach fala zakażeń wywołanych omikronem nie osiągnęła jeszcze szczytu. Mimo to w Europie coraz więcej państw decyduje się na luzowanie obostrzeń i traktowanie COVID-19 podobnie jak innych chorób układu oddechowego. Polska też do nich należy – w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń i prawdopodobnie już w marcu będzie możliwe zniesienie części obostrzeń.
2022-02-15 09:37

14 lutego przypada Dzień Chorego na Padaczkę

14 lutego obchodzimy nie tylko walentynki, ale również Dzień Chorego na Padaczkę oraz – wyjątkowo w tym roku – Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Tylko w Polsce chorobą tą dotkniętych jest około 380 –500 tys. osób. Z tej okazji Centrum Terapii Padaczki Neurosphera rusza z akcją #ZrozumiećPadaczkę, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Wszystko po to, aby powstałe przez lata mity zastąpić rzetelnymi faktami.
2022-02-14 14:52