Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Pierwsze transplantacje serca w UCK WUM w Warszawie
Dwoje nastolatków dostało szansę na nowe życie dzięki przeszczepieniu serca w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM. Zakończone sukcesem transplantacje odbyły się 2 i 19 sierpnia 2022 r. - Drugie przeszczepienie było bardziej skomplikowane, ponieważ zostało przeprowadzone u pacjenta z sercem jednokomorowym. Takich transplantacji wykonuje się w Polsce, a także na świecie, przynajmniej na razie, bardzo mało – mówi prof. Kuśmierczyk kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM.
Lekarze i dentyści wolontariusze International Medical Relief z całego świata będą przyjmować w Polsce uchodźców z Ukrainy
Lekarze i dentyści wolontariusze International Medical Relief z całego świata będą przyjmować ukraińskich pacjentów w placówkach Grupy LUX MED.– Brakuje nam lekarzy, więc każdy specjalista, każde ręce do pracy tutaj będą bardzo cenne –podkreśla Michał Rybak z Grupy LUX MED, która właśnie w tym celu nawiązała współpracę z International Medical Relief. To jedna z największych organizacji pozarządowych non-profit w USA, która zrzesza ok. 60 tys. medyków i wspiera Ukrainę od marca. Zapotrzebowanie na pomoc medyczną wśród uchodźców utrzymuje się na wysokim poziomie.
STADA Health Report 2022: 78 proc. Europejczyków ma trudności z przespaniem całej nocy
Warto zauważyć, że pandemia nie pozostała bez wpływu nie tylko na ogólny stan zdrowia Polaków, ale również na ich podstawową metodę odpoczynku i regeneracji organizmu, jaką jest sen - komentujePaulina Romaniszyn, dyrektor generalny STADA Polska. Badanie STADA Health Report 2022 prezentuje czynniki najczęściej powodujące bezsenność wśród Polaków i Europejczyków, a także jak próbują sobie z tymi problemami poradzić.
Porady geriatry dla zdrowia seniorów
Ruszaj się, otaczaj ludźmi, pij dużo wody, jedz zdrowo, badaj słuch i wzrok – radzi Agnieszka Skoczylas, geriatra, starszy asystent w Klinice i Poliklinice Geriatrii, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Co ciekawe, człowiek w bardzo dojrzałym wieku często nie powinien mniej solić.
6 miesięcy wojny w Ukrainie. 12 milionów ludzi otrzymało pomoc humanitarną
24 sierpnia mija pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. Wojna wiąże się z olbrzymim cierpieniem mieszkańców Ukrainy: według danych ONZ śmierć poniosło ponad 5500 cywilów, a ponad 13 milionów z nich musiało opuścić swoje domy. Jednocześnie, do Ukrainy cały czas dociera pomoc humanitarna: otrzymało ją ponad 12 000 000 potrzebujących.
Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki
Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy klinicznej i wielu lat doświadczenia w pracy z pacjentami. To często długotrwały proces, na który składa się nie tylko szczegółowy wywiad lekarski, ale też seria badań – kluczowych do postawienia trafnej diagnozy. Jednym z nich jest badanie elektroencefalograficzne, czyli EEG.
Od kardiologa do psychologa: kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, czyli jak szybko wrócić do zdrowia po zawale?
Choroba serca, a w szczególności zawał, to sytuacja, która wpływa bardzo negatywnie na wiele aspektów naszego życia – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Rozwiązaniem, które jest w stanie umożliwić nam powrót do pełnej sprawności po jej przebyciu, jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna, prowadzona nie tylko z udziałem lekarzy różnych specjalności, ale też pielęgniarek i opiekunów medycznych oraz dietetyka, fizjoterapeuty, a nawet psychologa.
Rak pęcherza moczowego – wciąż bez programu lekowego
To skandal i sytuacja karygodna, że nowotwór, który jest w pierwszej piątce, jeśli chodzi o częstość zachorowań wśród mężczyzn, a także śmiertelność, jest nowotworem zupełnie zapomnianym, pozostającym bez programu lekowego. Rak pęcherza moczowego jest jednym z podstawowych problemów zdrowotnych, a tymczasem nie mamy dostępu do skutecznych leków. Bardzo liczę na to, że wkrótce się to zmieni i powstanie program lekowy, dedykowany temu nowotworowi – mówił prof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii – PIB w Warszawie, podczas debaty „Uroonkologia – problemy nie tylko męskie”, która odbyła się w ramach XII Letniej Akademii Onkologicznej.
Transplantacje wątroby: eksperci wskazują potrzebę pilnych zmian systemowych
Pilnych reform w naszym kraju wymagają zasady alokacji narządów dla chorych z przewlekłymi chorobami wątroby - wskazują prof. Piotr Milkiewicz i prof. Maciej Wójcicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którymi rozmawiamy o trudnych początkach transplantacji wątroby, obecnej sytuacji i wyzwaniach na tym polu.
Od września refundacja pierwszej doustnej terapii w leczeniu osób chorych na SMA
Opublikowana 22 sierpnia 2022 wrześniowa lista leków refundowanych zakłada, że pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), którzy mają udokumentowane przeciwwskazania do zastosowania leku dotychczas refundowanego, podawanego we wkłuciach dooponowych, otrzymają dostęp do leczenia doustnego. To bardzo dobra wiadomość, zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i dla środowiska medycznego. Odważna decyzja Ministerstwa Zdrowia otwiera zupełnie nową erę w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce.
Mimo rozwoju nowoczesnych technologii kluczowe w medycynie pozostają relacje. Specjalna aplikacja ułatwi systematyczną opiekę lekarską nad pacjentami
– Powrót do relacji jest dziś w medycynie bardzo potrzebny. Dopiero później można na to nakładać technologie, sztuczną inteligencję czy automatyzację – mówi Maciej Malenda, założyciel Doctor.One. Technologie mogą być jednak pomocne w budowaniu relacji i zaufania między lekarzem a pacjentami. Taki jest cel aplikacji Doctor.One, wirtualnej przychodni, która w modelu subskrypcji oferuje lekarzom możliwość budowania bazy pacjentów i utrzymywania z nimi stałego kontaktu. Twórcy aplikacji podkreślają, że do 2040 roku chcą zapewnić opiekę prywatnego lekarza 100 mln ludzi na całym świecie.
Wszystkie terapie w SMA będą refundowane od września
Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będą mogły z niego skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia. – Polska jest jednym z nielicznych państw, które zapewniają kompleksowe leczenie SMA – podkreślał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski.