Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Silver tsunami – czyli szybkie starzenie się społeczeństwa to wyzwanie dla opieki zdrowotnej

Seniorzy w wieku 60+ już w tej chwili stanowią ponad 1/4 polskiej populacji. W ciągu kilku kolejnych dekad ten odsetek wzrośnie aż do 40 proc. Tak zwane silver tsunami – czyli szybkie starzenie się społeczeństwa – będzie wyzwaniem dla służby zdrowia, która już dziś musi zacząć się do niego przygotowywać. – Osoby starsze chorują inaczej, więc w systemie są konieczne zmiany – mówi prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis z UM w Poznaniu. Jak wskazuje, trzeba się zająć chociażby problemem wielolekowości, powszechnej wśród seniorów. Opracowaniem rozwiązań i rekomendacji w tym zakresie zajmuje się już specjalny, ministerialny Zespół ds. organizacji opieki zdrowotnej dla osób starszych.
2022-08-30 10:30

O skok od leku - edycja 4

Ostatnie dni przyniosły długo wyczekiwane i ważne zmiany dla osób chorych na SMA – refundacją objęte zostały 2 nowe leki! Z tej okazji Fundacja SMA organizuje „O skok od leku 4”, podczas którego uczestnicy wyrażą swoją radość z szerokiego dostępu do leczenia dla polskich chorych. Wydarzenie odbędzie się 3 września w Gliwicach.
2022-08-30 10:17

Prawdy i mity o wirusie RS

Jeszcze do niedawna o infekcjach wywoływanych wirusem grypy czy wirusem RS myśleliśmy dopiero w okresie jesienno-zimowym i wtedy zachęcaliśmy do ochrony przed nimi – zwłaszcza rodziców małych dzieci. W tym roku, choć lato mamy w pełni, coraz częściej słyszymy o zwiększonej zachorowalności i infekcjach wywołanych tymi wirusami. Dodatkowo zagraża nam koronawirus, który pomimo zniesienia obostrzeń wciąż jest wśród nas. Chcąc przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące wirusa RS już dziś przedstawiamy prawdy i mity na temat RSV.
2022-08-29 14:23

Wzrasta zapotrzebowanie na przeszczep serca - rozmowa z prof. Mariuszem Kuśmierczykiem

Z uwagi na COVID i sporą liczbę wad wrodzonych wzrasta zapotrzebowanie na przeszczepianie serca, jednak istotną barierą jest brak dawców. Transplantacja to ostateczność, ale przywraca zdrowie. Pierwszy pacjent, któremu prof. Mariusz Kuśmierczyk, obecnie szef Kliniki Kardiochirurgii WUM przeszczepił serce, 15 lat po zabiegu jeździ na rowerze 70 km dziennie. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z profesorem.
2022-08-29 11:19

Warsaw Health Innovation Hub z nową inicjatywą dla młodych informatyków – trwa rejestracja na e-Health Hackathon

Warsaw Health Innovation Hub, Roche Polska i Janssen Polska we współpracy z Federacją Przedsiębiorców Polskich inicjują wspólny projekt pod nazwą e-Health Hackathon, skierowany do studentów informatyki, bioinformatyki, biotechnologii oraz start up’ów. Celem Hackathonu jest zgromadzenie innowacyjnych pomysłów i przełożenie ich na rozwiązania informatyczne, które w praktyczny sposób wpłyną na poprawę opieki nad pacjentami kardiologicznymi. E-Health Hackathon odbędzie się 8–9 października. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy
2022-08-29 10:59

12 Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Krążenia Płucnego PTK 13-15 października 2022r.

W dniach 13-15 października 2022 roku odbędzie się 12 Ogólnopolska Konferencja Naukowa SKP PTK. Tegoroczna Konferencja będzie wyjątkowa, ponieważ spotkanie będzie miało miejsce niespełna dwa miesiące po ogłoszeniu przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne i Europejskie Towarzystwo Oddechowe najnowszych wytycznych dotyczących postępowania w nadciśnieniu płucnym. Zapraszamy do rejestracji.
2022-08-29 09:41

O sile wsparcia żywieniowego chorych na raka

Zastosowanie żywienia medycznego na wczesnym etapie choroby nowotworowej u pacjentów niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem może wpływać na efekty leczenia onkologicznego, zmniejszać ilość powikłań, poprawiać jakość życia i w rezultacie prowadzić do jego wydłużenia – mówili eksperci podczas sesji Żywienie chorych na nowotwory złośliwe, odbywającej się w ramach XII Letniej Akademii Onkologicznej, która w dn. 17-19 sierpnia miała miejsce w Warszawie. Partnerem wydarzenia była Fundacji Nutricia.
2022-08-26 11:01

SDS Optic rozpoczęła I fazę badań klinicznych mikrosondy inPROBE w diagnostyce raka piersi

SDS Optic S.A., spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych, poinformowała o rozpoczęciu Fazy I badań klinicznych mikrosondy światłowodowej. Celem tego etapu badań jest potwierdzenie bezpieczeństwa aplikacji mikrosondy w diagnostyce pacjentów z HER2-dodatnim oraz HER2-ujemym nowotworem piersi.
2022-08-26 09:45

PTSR zabiega o korzystne dla pacjentów zmiany w systemie leczenia SM

- Najważniejszym działaniem i celem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego jest dbanie o interesy osób z SM w systemie opieki zdrowotnej - od diagnozy przez farmakoterapie po rehabilitację i koordynację całego procesu. Programy lekowe dedykowane pacjentom z SM w ostatnich latach nie zmieniały się. Niestety, o pracach nad nowym kształtem programu lekowego dowiedzieliśmy się od klinicystów i ze strony internetowej AOTMiT. Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało środowiska pacjentów o prowadzonych pracach, ani o planowanej głębokości zmian w leczeniu SM w Polsce. Będąc otwartym i mając duży szacunek do Pana Ministra, wystosowaliśmy pismo z prośbą o uwzględnienie nas w procesie konsultacji podczas prac nad projektem. - podkreśla Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

2022-08-25 13:30

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 34/2022 w dniu 29 sierpnia 2022r.

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 29 sierpnia 2022 r. zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności wydawania zgody na refundację środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego Renastep we wskazaniu: przewlekła niewydolność nerek w populacji pediatrycznej.
2022-08-25 10:50

W poszukiwaniu informacji o zdrowiu: jeśli nie doktor Google, to co?

Z czym właściwie wiąże się moja choroba? Co dla mnie oznacza? Gdzie szukać wiarygodnych informacji na jej temat? Jak zdobywając informacje o diagnozie i terapii rzeczywiście sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Te pytania zadaje sobie właściwie każdy pacjent. Naprawdę warto postarać się o rzetelne odpowiedzi, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na skuteczność prowadzonego leczenia – przekonuje kardiolog dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy i radzi, gdzie szukać sprawdzonych informacji o zdrowiu.
2022-08-25 10:25

Zapalenie serca po ugryzieniu kleszcza - sprawdź na co zwrócić uwagę

Zaatakowane przez krętki borreliozy serce może zareagować bardzo różnie – chory może odczuwać duże zmęczenie, źle tolerować wysiłek, ale może także odczuwać ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca czy duszności. Zdarza się też kłujący ból zamostkowy oraz obrzęki nóg i kostek. Przy kardiomiopatii rozstrzeniowej raczej zwiększenie liczby oddechów i zawroty głowy.
2022-08-25 10:14