Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Strategie walki z paleniem tytoniu – jak to robią inni. Przegląd rozwiązań na świecie Skala i konsekwencje palenia tytoniu

Polska, tak jak wiele krajów na świecie (m.in. Nowa Zelandia, Szkocja, Irlandia, Kanada, Szwecja), przyjęła tzw. „strategię końca gry”, której celem jest „Polska krajem wolnym od tytoniu do 2030 roku”, a co za tym idzie papierosy mają być prawie całkowicie wyeliminowane, a odsetek palących w społeczeństwie powinien spaść do ok. 5 procent[8]. Niektóre kraje, np. Szwecja, Finlandia, Nowa Zelandia, założyły, że uda im się osiągnąć ten cel już w 2025 roku. Warto jednak podkreślić, że w większości wspomnianych krajów odsetek osób palących jest znacznie niższy niż w Polsce i wynosi kilkanaście procent. Dlatego Polska mierzy się z dużo większym wyzwaniem.
2023-03-16 11:03

Drugie na świecie przeszczepienie płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali transplantację obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna. To rzadka choroba genetyczna powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Do tej pory opisano około 300 przypadków, na świecie żyje około 125 osób, u których zdiagnozowano chorobę. Przed kardiochirurgami z Zabrza lekarze tylko raz zdecydowali się na przeszczep płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna. 
2023-03-16 10:53

Prof. Marcin Grabowski: refundacja telemonitoringu pozwoli na stały nadzór i szybką reakcję w przypadku zaostrzenia stanu zdrowia pacjenta z niewydolnością serca

Wprowadzenie refundacji telemonitoringu oznacza dla pacjentów z wszczepionymi urządzeniami, takimi jak kardiowerter-defibrylator, wzmocniony nadzór ze strony lekarzy. Każdy taki pacjent wymaga stałej, określonej kontroli co pół roku w punkcie kontroli. Teraz będzie objęty stałą obserwacją i natychmiast, jeżeli będą występowały jakieś nieprawidłowości, czy to w pracy urządzenia, czy związane z rytmem serca, czy z ryzykiem zaostrzenia niewydolności serca, będzie wysyłany alarm i będzie możliwa dużo szybsza interwencja lekarzy specjalistów u tych pacjentów. – podkreśla prof. Marcin Grabowski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2023-03-16 09:46

Prawidłowe rozpoznanie postaci pierwotnie postępującej stwardnienia rozsianego pozwala na skuteczne leczenie

Ważne jest, żeby jak najszybciej prawidłowo rozpoznać postać pierwotnie postępującą stwardnienia rozsianego, bo wówczas możemy zaproponować pacjentowi skuteczne w tej postaci leczenie, które może zahamować postęp niepełnosprawności. A lek jest najbardziej skuteczny – co zostało udowodnione w badaniach klinicznych – w początkowym stadium choroby – mówi prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
2023-03-16 09:37

Witamina A – właściwości, działanie, występowanie, objawy niedoboru

Czy Ciebie też w dzieciństwie zapewniano, że jedzenie marchewki pozwoli Ci widzieć w ciemności? Oczywiście to mit, jednak jest w nim ziarnko prawdy. W marchewce nie brakuje witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu. Dzięki niej nasz wzrok jest w stanie znacznie szybciej przystosować się do słabych warunków. Jak jeszcze działa witamina A? W jakich produktach występuje? Czym grozi jej niedobór? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
2023-03-15 12:10

Dotacja Fundacji DKMS – startuje 2. edycja inicjatywy na rzecz pacjentów hematoonkologicznych

Już od 15 marca  2023 r. organizacje pacjenckie mogą zgłaszać projekty z obszaru wsparcia psychologicznego pacjentów hematoonkologicznych, w ramach 2. edycji Dotacji Fundacji DKMS, w której łączna pula środków wynosi 700 000 zł. O dotacje można ubiegać się w dwóch kategoriach – wsparcia psychologicznego młodych i małych pacjentów oraz wsparcia psychologicznego pacjentów dorosłych. Termin na zgłaszanie projektów mija 30 kwietnia br.

2023-03-15 11:45

Konsekwencje zaniedbania zdrowia kobiet – jak wiele jest do zrobienia?

Mimo znacznych postępów w medycynie i udoskonalania możliwości terapii wielu schorzeń, istnieją ogromne luki w badaniach i rozwoju, które mogłyby przyczynić się do poprawy opcji leczenia dla kobiet i uświadamiania im roli profilaktyki zdrowia. Dotyczy to również Polski – najnowsze badanie pokazuje, że 35 proc. Polek nie bada się regularnie, tłumacząc to brakiem objawów świadczących o ewentualnej chorobie oraz brakiem czasu. Dla 2 na 10 kobiet badania profilaktyczne wciąż są za drogie. Jakie konsekwencje społeczne i ekonomiczne może mieć zaniedbanie zdrowia kobiet?

2023-03-14 15:01

Dokąd zaprowadzą nas migracje medyków?

Czynniki społeczno-polityczne, warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego oraz hejt – głównie takie czynniki  wypychają młodych lekarzy z Polski. Różnice wynagrodzeń odgrywają coraz mniejszą rolę w podejmowaniu decyzji migracyjnych – komentował wyniki prowadzonych badań prof. UW Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

2023-03-14 14:29

Syria: 12 lat wojny - pomocy humanitarnej potrzebuje nawet 90% osób

Po 12 latach wojny i niedawnym trzęsieniu ziemi, Syryjki i Syryjczycy wciąż doświadczają jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie. W północno-zachodniej części kraju, gdzie schroniła się duża część uchodźców wewnętrznych, pomocy humanitarnej potrzebuje nawet 90% osób, a prawie co drugi mieszkaniec regionu żyje w obozie. Lekarze współpracujący z Polską Misją Medyczną przyznają, że szpitale nie są w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących pacjentów.
2023-03-14 12:59

Specjalista od najtrudniejszych operacji serca u dzieci w Zabrzu

Dzięki Stowarzyszeniu Nasze Serce udało się wznowić stałą współpracę z doktorem Tornike Sologashvilim, specjalistą od najtrudniejszych operacji serca z Uniwersyteckiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Genewie.

2023-03-14 11:43

Przyjmujesz leki? Sprawdź, dlaczego ich listę warto mieć zawsze przy sobie!

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety z adnotacją o ewentualnych uczuleniach i kontaktem do osoby, którą należy powiadomić w razie potrzeby, pomaga lepiej dbać o zdrowie i może uratować życie. Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego proponuje pacjentom gotowy formularz i zachęca: warto go wypełnić, wydrukować, sfotografować i mieć zawsze przy sobie – w formie papierowej i cyfrowej. To może uratować zdrowie, a nawet życie!
2023-03-13 12:31

II Forum Telemedycyny już 15 kwietnia 2023 w Katowicach

Druga edycja Forum „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” odbędzie się już 15 kwietnia 2023 roku w Katowicach. Wydarzenie organizowane przez FaktyMedyczne.pl to nie tylko konferencja, ale także program edukacyjny dla specjalistów różnych specjalizacji, którzy chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.
2023-03-13 10:59