Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Odkrycie polskiego naukowca może mieć znaczenie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Pomaga zrozumieć działanie białek opiekuńczych
Zrozumienie mechanizmów działania białek opiekuńczych może być kluczowe dla celów praktycznych w medycynie, farmakologii i biotechnologii. Pozwala bowiem zrozumieć zmiany zachodzące w komórkach leżące u podstaw zaburzeń neurodegeneracyjnych, na przykład choroby Alzheimera czy Parkinsona.
GUS policzył lekarzy
Średni wiek lekarza pracującego bezpośrednio z pacjentem w 2022 roku wyniósł ok. 49 lat, o rok więcej niż w 2021 roku, przy czym wśród kobiet był on nieco niższy niż wśród mężczyzn – czytamy w analizie statystycznej GUS.
4 szkodliwe mity o otyłości, w które nadal wierzysz!
Aż 8 mln dorosłych Polaków choruje na otyłość. To znaczy, że statystycznie każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która się z nią mierzy. I każdy zetknął się z pewnością ze szkodliwym mitem na ten temat. Bo choć od lat świat nauki dysponuje badaniami, które dowodzą, że otyłość jest złożoną przewlekłą chorobą, to niepotwierdzone naukowo poglądy wciąż „pokutują” w świadomości społecznej.
Cukrzyca.pl: nowoczesna aplikacja redefiniująca zarządzanie cukrzycą
Cukrzyca.pl z dumą prezentuje swoją przełomową aplikację mobilną, która zrewolucjonizuje sposób zarządzania cukrzycą. Aplikacja Cukrzyca.pl, dostępna zarówno w App Store, jak i Google Play od 1 stycznia 2024 r., jest kompleksowym i bezpłatnym narzędziem zaprojektowanym w celu wspierania użytkowników w ich podróży z cukrzycą.
Długie dojazdy do pracy mogą nasilać objawy depresji. Optymalny czas naukowcy obliczyli na maksymalnie 30 minut
Długi czas dojazdów do pracy jest istotnie powiązany z nasileniem objawów depresyjnych – wykazali koreańscy naukowcy. Osoby, których droga do pracy zajmowała ponad godzinę, częściej wykazywały objawy depresji. Zdaniem ekspertów optymalna jest sytuacja, w której czas dotarcia do pracy zamyka się w 30 minutach i towarzyszy mu aktywność fizyczna. Naukowcy wzięli na celownik pracowników w Korei Południowej. To kraj, w którym występuje z jednej strony najdłuższy średni czas dojazdu do pracy, a z drugiej – największe nasilenie objawów depresyjnych wśród krajów OECD.
Niebezpieczny i mało znany: rak dróg żółciowych
Rak dróg żółciowych to pierwotny nowotwór wątroby – rzadki, bardzo trudny do wykrycia nawet w specjalistycznych badaniach. A kiedy daje już silne objawy bardzo trudno się go leczy.
Apel do Premiera Donalda Tuska: Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich potrzebny od zaraz
Podczas konferencji prasowej 27 grudnia Premier Donald Tusk zapowiedział skierowanie dodatkowych środków z budżetu państwa na system opieki nad osobami zmagającymi się z chorobami rzadkimi. Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN zwróciło się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o decyzję w sprawie rozpoczęcia prac nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich.
Humanitarne podsumowanie 2023 roku
Pracownicy humanitarni rok 2023 zapamiętają przede wszystkim ze względu na trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji oraz katastrofalną sytuację humanitarną w Strefie Gazy. Ale są równie dotkliwe kryzysy, które nie goszczą na czołowych nagłówkach mediów. Przykładem jest sytuacja w Etiopii: zakończona w ubiegłym roku wojna w Etiopii to zdecydowanie najkrwawsza wojna ostatnich lat, zginęło w niej kilkunastokrotnie więcej cywilów niż w Ukrainie i Strefie Gazy łącznie. Etiopskim matkom i dzieciom pomaga Polska Misja Medyczna, która kontynuuje pomoc dla niedożywionych noworodków w szpitalu w Wolisso.
Źle zarządzany, choć nie najgorszy system ochrony zdrowia
Czterech na pięciu mieszkańców Polski w niedawnym sondażu IBRIS negatywnie oceniło krajowy system ochrony zdrowia. Fatalne oceny opieki zdrowotnej ze strony Polaków przyniosło też międzynarodowe Globalne Badanie Nastrojów Społecznych IRIS. A obiektywne wskaźniki wydolności opieki zdrowotnej w naszym kraju poprawiają się. Dlaczego jest tak źle, skoro jest coraz lepiej?
Na czym polega astygmantyzm?
Astygmatyzm to druga po krótkowzroczności najczęstsza wada wzroku. Szacuje się, że dotyka aż 20-30% Polaków. Osoby cierpiące na tę wadę mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska i z daleka. Objawem astygmatyzmu może być również mrużenie, łzawienie lub zaczerwienienie oczu. Na czym polega, jak go zdiagnozować oraz skorygować wyjaśnia optometrysta.
Prof. Czupryniak, WUM: refundacja systemów ciągłego monitorowania glikemii była prawdziwym przełomem
„Od stycznia 2023 roku Polska mogła się chwalić najszerszą refundacją systemów ciągłego monitorowania glikemii dla dorosłych w Europie. To radykalnie zmieniło możliwości leczenia i życia z cukrzycą” - podkreśla prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Medycyna nuklearna w onkologii - standard diagnostyki i nowe kierunki (debata ekspercka PTO) 16.01.24
Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza na kolejną debatę z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa” pt. "Medycyna nuklearna w onkologii - standard diagnostyki i nowe kierunki", która odbędzie się 16 stycznia 2024 r., o godz. 15:00.