Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Prawo.pl: nałogowe palenie w domu może być formą przemocy

Domownicy mają prawne możliwości ochrony swojego zdrowia i życia, jeśli nałogowy palacz odmawia wychodzenia na zewnątrz. Opieka społeczna może założyć mu Niebieską Kartę - przestrzega Prawo.pl. Jak zauważa serwis Prawo.pl, na wdychanie dymu papierosowego skazani są domownicy, którzy nie mogą wychodzić na zewnątrz ze względu na niepełnosprawność czy chorobę, a także dzieci, których rodzice lub jedno z nich nałogowo pali.

 

2023-12-27 11:20

WHO: Większa rola podstawowej opieki zdrowotnej w leczeniu problemów psychicznych, skróci to czas oczekiwania i zmniejszy liczbę hospitalizacji

Niemal 60 proc. pacjentów w Polsce, którzy potrzebowali wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, nie szukało pomocy, obawiając się stygmatyzacji. Na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie dziewięciu psychiatrów, a średni czas oczekiwania na wizytę wynosi 117 dni. – Zalecamy włączenie świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego do podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie można z powodzeniem leczyć najczęściej występujące problemy psychiczne – podkreśla Nino Berdzuli z WHO.
2023-12-27 11:13

„Polska dla Seniora” – wystartował nowy portal turystyczny dla osób 60+

Baza obiektów turystycznych, porady dotyczące przygotowania do wycieczek w rozmaitych warunkach czy informacje na temat senioralnej aktywności fizycznej – to wszystko znajduje się na łamach nowo powstałego portalu „Polska dla Seniora”. Twórcy strony zachęcają również przedsiębiorców z sektora turystycznego do zgłaszania swoich obiektów.
2023-12-22 11:55

Łukasz Rokicki, Fundacja CARITA: Konsekwentnie zmierzamy w stronę światowych standardów leczenia pacjentów hematoonkologicznych

To był dobry rok dla polskiej hematologii, który pokazał, że powoli zmierzamy w stronę europejskich standardów leczenia i opieki nad pacjentami hematoonkologicznymi. W Polsce wdrażany jest pilotaż krajowej sieci hematologicznej, a każda lista refundacyjna w 2023 roku przynosiła kolejnym pacjentom hematoonkologicznym dostęp do nowych terapii stosowanych w leczeniu szpiczaków, chłoniaków i czy białaczek, dając możliwości większej indywidualizacji terapii. Motto, które usłyszeliśmy niedawno podczas tegorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologów „Time to say goodbye, myeloma!” pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość, z nadzieją, że będzie ono dotyczyło również polskich pacjentów.
2023-12-22 10:08

Polska w ogonie Europy pod względem leczenia astmy ciężkiej przyczyniającej się do wielu zgonów

Szacuje się, że w Polsce astma dotyka ok. 4 mln. osób, z tej liczby 2,2 mln chorych jest zdiagnozowanych i podjęto u nich leczenie. Niestety 38 tys. pacjentów doświadcza astmy ciężkiej, która objawią się dusznością, uporczywym kaszlem, problemami z oddychaniem, zaostrzeniami choroby prowadzącymi do inwalidztwa i często do przedwczesnej śmierci. Wprawdzie obecny program lekowy B.44 zapewnia pacjentom leczenie biologiczne, ale chorzy mogą z niego skorzystać dopiero po wcześniejszym zastosowaniu doustnych leków systemowych (kortykosteroidów), które powodują liczne powikłania w postaci dodatkowych chorób, np. cukrzycy, zaćmy, nadciśnienia tętniczego czy osteoporozy. Szansą na poprawę jakości życia osób z astmą ciężką jest poszerzenie dostępu do terapii biologicznej poprzez zmianę zapisów kryteriów włączania do programu lekowego i zwiększenie leczenia w warunkach domowych.
2023-12-21 11:48

Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza powołała nowy Komitet ds. Zdrowia

Wyzwania, przed którymi stoją nasze narody wymagają podejmowania specjalnych kroków i formułowania konkretnych rozwiązań w priorytetowych obszarach. Jednym z nich jest zdrowie publiczne. W ramach Komitetu określone zostaną kluczowe potrzeby w systemie ochrony zdrowia, obejmujące profilaktykę, diagnostykę, leczenie – w tym opiekę zdrowotną w zakresie chorób cywilizacyjnych a także rehabilitację oraz poprawę i wzmacnianie zdrowia psychicznego.
2023-12-20 14:48

Choroby reumatyczne – ważna szybka diagnoza i odpowiednie leczenie

Ustąpienie lub istotne złagodzenie objawów choroby oraz postawienie pacjenta “na nogi” to definicja remisji choroby i jednocześnie cel leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Na tę chorobę cierpi w Polsce blisko 300 tysięcy pacjentów. O co powinni zadbać, aby osiągnąć remisję i wrócić do zdrowia, wyjaśnia kampania „Dopełnij obraz” organizowana przez Stowarzyszenie 3 majmy się Razem oraz firmę AbbVie.
2023-12-20 14:39

Pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej bez użycia kontrastu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitalu klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonano zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. Ta pionierska w skali kraju procedura jest alternatywą w leczeniu chorych z niewydolnością nerek. Przezskórna wymiana zastawki aortalnej (TAVI) to metoda małoinwazyjnego leczenia stenozy aortalnej u pacjentów, dla których klasyczne leczenie kardiochirurgiczne jest zbyt ryzykowne. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu metoda jest stosowana od wielu lat, tylko w 2023 roku wykonano ponad 240 takich procedur.
2023-12-20 14:28

Pierwsza zarejestrowana przez FDA terapia na świecie w leczeniu rzadkiej choroby ataksji Friedreicha

Cambridge, Mass. – 15 grudnia 2023 – Biogen Inc. (Nasdaq: BIIB) ogłosił, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił dopuszczenie do obrotu dla leku omaweloksolon w leczeniu ataksji Friedreicha (FA) do stosowania u osób od 16 roku życia. Jeśli omaweloksolon zostanie dopuszczony do obrotu przez Komisję Europejską (KE), będzie pierwszym zatwierdzonym w Unii Europejskiej lekiem na tę rzadką, genetyczną, postępującą chorobę nerwowo-mięśniową.
2023-12-20 12:47

Wsparcie dla Osób z Niepełnosprawnościami w realizacji swoich indywidualnych potrzeb!

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym ukierunkowaniem na umożliwienie im szeroko rozumianego rozwoju i samodecyzyjności. Na realizację dwuletniego zadania Samorząd przeznaczył 1.000.000 zł tj. po 500 000 zł rocznie. Termin składania ofert potrwa do 5 stycznia 2024 r.
2023-12-20 11:58

Medyczne fake newsy rozprzestrzeniają się jak choroby zakaźne: szybko i łatwo, najbardziej podatni są ludzie młodzi

44 proc. Polaków zdecydowanie poparło przynajmniej jedną nieprawdziwą informację o tematyce zdrowotnej – pokazało badanie GfK przeprowadzone w ubiegłym roku dla Fundacji Digital Poland. Obszar zdrowia jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów w fake newsach. Zjawisko to mocno przybrało na sile zwłaszcza w pandemii COVID-19 i wciąż jest obecne, a walka z nim jest bardzo trudna, ponieważ nieprawdziwe informacje w internecie – podobnie jak wirusy – szybko i łatwo się rozprzestrzeniają. Z serwisów fact-checkingowych do weryfikowania informacji korzysta tylko ok. 5 proc. Polaków. Co istotne, na pseudonaukowe teorie i fake newsy bardziej podatni są ludzie młodzi, ufający mediom społecznościowym, którzy nie są w stanie samodzielnie odróżnić, co jest prawdą, a co fałszem.
2023-12-20 10:23

Ochrona zdrowia stopniowo wkracza na zieloną ścieżkę, barierą jest brak dedykowanych budżetów i odpowiednich przepisów

W Polsce sześciu na 10 liderów ochrony zdrowia wskazuje, że wdrażanie nowych technologii i innowacyjnych modeli opieki przyniesie korzyść nie tylko pacjentom, ale i planecie – wynika z ósmej edycji raportu „Future Health Index” Philips Healthcare. Pokazuje on, że zrównoważony rozwój i zielona transformacja są obecnie w ochronie zdrowia ważnym zagadnieniem, szczególnie dla młodych przedstawicieli personelu medycznego. Chociaż wszyscy polscy liderzy opieki zdrowotnej podejmują inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, to mierzą się z wieloma wyzwaniami. Aby im sprostać, stawiają na współpracę, uczą się od siebie i dzielą najlepszymi praktykami.
2023-12-20 10:18