Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Dlaczego pracodawcy powinni wspierać pracowników w dbaniu o zdrowie? Raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”

Z najnowszego raportu opracowanego przez Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023” wynika, że choć pracownicy mają coraz większą świadomość czynników wpływających na ich kondycję fizyczną i psychiczną, nadal za mało dbają o zdrowie. Gorsze samopoczucie odbija się na ich produktywności oraz satysfakcji z pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat znacznie wzrosła liczba pracowników korzystających ze zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Coraz bardziej istotna jest zatem rola pracodawców jako promotorów holistycznego podejścia do zdrowia pracowników.

2024-02-22 15:13

Jakiego wsparcia w obszarze zdrowia potrzebują kobiety? Znamy laureatów IV edycji konkursu „Grant na zdrowie”

Fundacje „Ronić po ludzku” oraz „Serce Dziecka” zostały nagrodzone w IV edycji konkursu „Grant na zdrowie” organizowanego przez Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów.

2024-02-22 14:59

Cytologia LBC to większa wiarygodność badania, skuteczniejsze profilaktyka i leczenie

Cytologia na podłożu płynnym (Liquid Based Cytology, LBC) pozwala na uzyskanie lepszej jakości próbek a także większej czułości i swoistości metody, co przekłada się na bardziej wiarygodne wyniki badania. Miarodajne wyniki cytologii pozwalają z kolei na wczesne wykrycie nieprawidłowości takich jak: stany zapalne i infekcje, zaburzenia komórkowe, zmiany przednowotworowe i nowotwory – często wtedy, kiedy schorzenia są w pełni wyleczalne a sama terapia może być minimalnie inwazyjna, przekonują dr Łukasz Blukacz, specjalista ginekolog, Centrum Medyczne Severux i Beata Boruta, diagnosta laboratoryjny, dyrektor medyczny i członek zarządu badaj.to – sieci laboratoriów i punktów pobrań.
2024-02-22 11:54

Nowa odsłona Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków

Polska Grupa Badawcza Chłoniaków (ang. Polish Lymphoma Research Group, PLRG) to działające od 2008 r. stowarzyszenie zrzeszające  specjalistów zajmujących się leczeniem chorych na chłoniaki różnego typu. Rok 2023 r. był dla PLRG czasem zmian. Na stanowisko prezesa powołano Prof. dr hab. n. med. Jana Macieja Zauchę, kierownika Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nową odsłonę zyskało logo i strona internetowa Stowarzyszenia.

2024-02-22 10:50

Nadchodzi Europejski Tydzień Wiedzy o Półpaścu

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się obchody Europejskiego Tygodnia Wiedzy o Półpaścu. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na tę jednostkę chorobową, zagrożenia, jakie ze sobą niesie oraz możliwości działań profilaktycznych. Jednym ze źródeł sprawdzonej wiedzy o półpaścu jest portal Onkopomocnik, będący elementem kampanii „Onkopomocnik – wiedza jest ważna” realizowanej przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej.
2024-02-22 10:09

Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? – zastanowią się nad tym uczestnicy IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
2024-02-22 09:55

ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie

Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG. W ten sposób manifestuje się szereg chorób metabolicznych, w tym ultrarzadka – ASMD, niedobór kwaśnej sfingomielinazy. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 25 osób. Kilkanaście potrzebuje natychmiastowego leczenia za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. Niestety, od czerwca 2023 pacjenci czekają na refundację. O tym mówiono w czasie śniadania prasowego „ASMD – rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”.
2024-02-22 09:48

Santander Consumer Bank i Fundacja Kapitan Światełko z akcją profilaktyczną „Biustowniczki”

„Biustowniczki” to akcja skierowana do kobiet w wieku 18-35 lat, których nie obejmują systemowe programy profilaktyczne. Już wiosną br. będą one mogły skorzystać z bezpłatnego USG piersi, bez skierowania, ubezpieczenia czy zapisów, w największych miastach Polski. Badania odbędą się na terenie wybranych galerii handlowych w specjalnie przygotowanych gabinetach mobilnych. Projekt organizuje Fundacja Kapitan Światełko, odpowiedzialna za bliźniaczą kampanię „Mosznowładcy”, natomiast jej wyłącznym partnerem strategicznym jest Santander Consumer Bank.
2024-02-21 11:28

Porfiria – jedna z tajemniczych chorób rzadkich

Luty to miesiąc świadomości chorób rzadkich. Obecnie poznanych i opisanych jest 8-10 tys. chorób rzadkich, a jedną z nich jest porfiria. W Polsce choruje na nią ok. 700 osób. To trudna do zdiagnozowania, najczęściej uwarunkowana genetycznie choroba, charakteryzująca się występowaniem dramatycznie przebiegających napadów – m.in. z bardzo silnym bólem brzucha, uczuciem palenia w kościach i stawach, a nawet „rozrywania ciała od wewnątrz”. Często towarzyszy temu duży wzrost ciśnienia krwi, a także objawy neurologiczne, jak osłabienie siły mięśniowej, a nawet drgawki. O tym czym jest porfiria, jak się z nią żyje i jakie są najpilniejsze potrzeby osób chorych mówi Katarzyna Romaniuk, założycielka Stowarzyszenia Osób Chorych Na Porfirię.
2024-02-21 11:11

Uruchomiono pierwszy telemonitoring dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

Po raz pierwszy w Polsce. Uruchomiono telemonitoring dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Innowacyjny, zapewniający lepszą jakość opieki i wspierający kadrę medyczną. Taki jest pierwszy w Polsce system telemonitoringu pacjentów korzystających z domowej respiratoterapii.
2024-02-21 09:25

Poczta Polska kupuje kolejne defibrylatory i realizuje kompleksowy program pierwszej pomocy przedmedycznej

Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (AED) to urządzenia, które umożliwiają przywrócenie prawidłowej akcji serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W Poczcie Polskiej defibrylatory znajdują się w sortowniach przesyłek, a od niedawna także w największych placówkach pocztowych. Spółka szkoli również pracowników w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza i wyćwiczone umiejętności ułatwiają korzystanie z AED bez stresu i niepotrzebnych w sytuacjach krytycznych emocji.
2024-02-20 13:38

Soczewki fotochromowe: idealne rozwiązanie dla aktywnych i zapracowanych

Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jakich przebywamy, sprawiają, że często zapominamy o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie, w tym ochrona wzroku. Szczególnie dla osób, których dzień pełen jest różnorodnych aktywności związanych z pracą czy wyjazdami, poszukiwanie rozwiązań łączących funkcjonalność z estetyką staje się priorytetem. Okulary z soczewkami fotochromowymi są tu niezastąpionym sprzymierzeńcem, oferując nie tylko doskonałą jakość widzenia w różnorodnych warunkach oświetleniowych, ale także zapewniając stylowy wygląd. Jakie korzyści oferują soczewki fotochromowe w codziennym życiu?
2024-02-20 13:10