Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
W Senacie o odporności psychicznej dzieci – polskie szkoły wdrażają fińskie metody edukacji
W każdej polskiej gminie i każdej szkole są dzieci, które borykają się z problemami. Jak wynika z danych UNICEF, specjalistycznego wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego w naszym kraju potrzebuje około 630 000 dzieci. Niestety blisko połowa placówek nadal nie zatrudnia psychologa, brakuje również oddziałów psychiatrii dziecięcej i poradni zdrowia psychicznego. 11 czerwca w Senacie odbyła się dyskusja – pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka – na temat innowacyjnych narzędzi pozwalających rozwiązać ten problem. Gościem specjalnym był dr Ben Furman – fiński psychiatra i psychoterapeuta, którego metody praktykują już szkoły nad Wisłą.
Procedury radioizotopowe bez tabu. Osiem pytań o medycynę nuklearną
W ramach kampanii świadomościowej „Miesiąc medycyny nuklearnej” eksperci przybliżają społeczeństwu dziedzinę i najczęściej wykonywane badania z tego obszaru. Jak przygotować się do badania z użyciem radioizotopów? Tajniki medycyny nuklearnej odkrywa prof. dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu, reprezentujący Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej.
Nowa szansa dla polskich innowatorów w dziedzinie zdrowia na realizację projektów z wiodącymi w Europie firmami farmaceutycznymi
EIT Health, część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, we współpracy z dwoma wiodącymi, europejskimi firmami farmaceutycznymi - Chiesi Group i SYNLAB Italia - uruchomił nowy program InnoStars Connect. Inicjatywa realizowana w modelu otwartej innowacji ma łączyć start-upy, naukowców, MŚP, uniwersytety i szpitale w Polsce, krajach określanych mianem wschodzących i umiarkowanych innowatorów oraz w najbardziej oddalonych regionach. Celem tej współpracy jest rozwój i wprowadzanie innowacji zmieniających życie.
Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria” - zapisz się na spotkania z onkologiem
Rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria”, która jest realizowana przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej. „W tym roku przyjeżdżamy do Waszych miast, aby spotkać się z pacjentami chorującymi na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty, a także z ich bliskimi. Towarzyszyć nam będzie onkolog, który pomoże pacjentom lepiej zrozumieć istotę raka prostaty i opowie o skutecznych metodach leczenia tej choroby” - informują przedstawiciele Fundacji.
Jakub Gołąb nowym rzecznikiem prasowym ministerstwa zdrowia
Jakub Gołąb został rzecznikiem prasowym Ministerstwa Zdrowia. Dotychczowy rzecznik resortu zdrowia, Damian Kuraś, obejmuje stanowisko szefa komunikacji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o zmiany w sprawie wydatkowania środków z opłaty cukrowej
2023 był trzecim rokiem obowiązywania w Polsce tzw. opłaty cukrowej. Po tym czasie jednym z najważniejszych wniosków – a jednocześnie największych wyzwań - w tym zakresie pozostaje nie tylko potrzeba uszczelnienia przepisów w zakresie egzekwowania należności, ale przede wszystkim właściwa alokacja zgromadzonych środków. W sprawozdaniu NFZ za rok 2023 r. – które Stowarzyszenie otrzymało w ramach dostępu do informacji publicznej – brak jednak szczegółowej informacji na co i w jakiej wysokości przeznaczono 1,45 miliarda złotych z tytułu opłaty cukrowej. Trudno zatem ocenić, czy są one wydawane zgodnie z ustawowym przeznaczeniem i czy polscy pacjenci faktycznie na tym korzystają.
Dyskusja o niezaspokojonych potrzebach pacjentów onkologicznych z rakiem endometrium i gruczołu krokowego – Ministerstwo zapowiada szybkie zmiany
Zmiany na listach leków refundowanych, które zaszły w ostatni latach wskazują, że onkologia jest obszarem priorytetowym dla Ministerstwa Zdrowia. To właśnie wskazania onkologiczne odpowiadały za znaczną część udostępnianych nowych terapii w ramach kolejnych list refundacyjnych. O tym, jakie są jeszcze potrzeby i oczekiwania pacjentów wobec zmian w systemie leczenia na przykładzie raka endometrium i raka gruczołu krokowego, rozmawiali uczestnicy panelu, pt. „Niezaspokojone potrzeby pacjentów onkologicznych” podczas konferencji „Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy”.
Jakość zabiegu a dobro pacjenta: jak zapewnić skuteczność ablacji migotania przedsionków?
Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) stanowi znaczące obciążenie dla pacjentów, lekarzy i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Według wyników badania NOMED-AF szacuje się, że migotanie przedsionków dotyczy ponad 19 proc. polskich pacjentów powyżej 65. roku życia. Badacze i firmy nie ustają w swoich wysiłkach i nie szczędzą funduszy, aby zdobyć jak najwięcej danych o mechanizmach leżących u podstaw AF, o jego naturalnym przebiegu i skutecznych metodach leczenia. Nowe dowody wynikające z badań są na bieżąco publikowane, dając podstawy do rozwoju nowych technologii.
Europejski pakiet farmaceutyczny szansą na większą i równomierną dostępność leków
Europejski pakiet farmaceutyczny może poprawić sytuację dostępności do innowacyjnych terapii lekowych na terenie UE - wskazywali uczestnicy debaty podczas IV edycji międzynarodowej konferencji "Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy” zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia. Dyskutowano też o wyzwaniach branży farmaceutycznej w dobie globalnej konkurencji, potrzebie głębszych zmian legislacyjnych i kolejnych zachęt dla inwestorów.
Blisko 67% Polaków odczuwa syndromy depresji. Wyniki są alarmujące, ale widać, że sytuacja się poprawia
Z niedawno opublikowanego raportu wynika, że ostatnio przez co najmniej dwa tygodnie blisko 67% Polaków realnie odczuwa zmęczenie i brak energii, obniżenie nastroju, zaburzenia snu oraz inne objawy najczęściej kojarzone z depresją. Wśród nich najmniej wskazań dotyczyło myśli i czynów samobójczych, poczucia winy oraz obniżonej wartości, a także zmniejszonego apetytu. Niemniej bieżące wyniki wskazują na lekką poprawę sytuacji, bowiem rok wcześniej prawie 73% ankietowanych rodaków zgłaszało tego typu problemy.
Medycyna nuklearna: Towarzystwo apeluje o cztery kluczowe zmiany
W dniach 6-8 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbywa się XVIII Zjazd naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (PTMN). Hasłem przewodnim zjazdu jest: „Medycyna nuklearna – impakt kliniczny”, podkreślające interdyscyplinarny charakter tej dziedziny. Eksperci wskazali, że obecnie wykorzystanie medycyny nuklearnej jest niewystarczające w stosunku do potrzeb klinicznych i zaproponowali cztery postulaty dotyczące działań naprawczych dla poprawy sytuacji w obszarach priorytetowych.
III Forum Telemedycyny już 11-12 czerwca 2024 w Tarnowskich Górach
Trzecia edycja Forum „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2024 roku w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. Wydarzenie organizowane przez FaktyMedyczne.pl to nie tylko konferencja, ale także program edukacyjny dla specjalistów różnych specjalizacji, którzy chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.