Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Od poniedziałku szczepienie przeciwko rotawirusom za darmo dla niemowląt urodzonych w tym roku

W połowie lutego br. pierwsze noworodki urodzone od 1 stycznia 2021 roku rozpoczęły bezpłatny cykl szczepień przeciwko rotawirusom w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Program obowiązuje od 1 stycznia br., ale pierwsza dawka szczepionki jest podawana po ukończeniu 6. tygodnia życia dziecka, dlatego pierwsze szczepienia odbywają się właśnie teraz. Do realizacji programu została wybrana 3-dawkowa szczepionka, która zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum przez ostatnie 1,5 roku włączała się w działania dotyczące profilaktyki zakażeń rotawirusowych, dlatego bardzo cieszy nas decyzja podjęta przez Ministerstwo Zdrowia.  
2021-02-15 16:26

Nie ma dziś zdrowia bez organizacji pacjentów

Organizacje pacjentów od lat realizują wiele działań nie tylko na rzecz swoich podopiecznych, ale także zdrowia całego społeczeństwa. Szczególnie dziś, w czasie pandemii COVID-19, doświadczenie i głos pacjentówsą nieocenione w debacie publicznej na temat kształtu polityki zdrowotnej. Czy gotowość organizacji pacjentów do budowania przyjaznego obywatelom państwa idzie w parze z umocowaniem ich roli na gruncie polskiej legislacji? Jakich rozwiązań oczekują pacjenci, aby ich głos był słyszany i uwzględniany?
2021-02-15 13:58

Elektrofizjolodzy do zadań specjalnych - kardiologia dla zaawansowanych

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonuje się blisko 1 tys. zabiegów ablacji podłoża arytmii rocznie. Z tego nawet połowa to procedury najtrudniejsze: wykonywane u pacjentów z uszkodzonym sercem i skomplikowanymi arytmiami. O terapii najbardziej złożonych przypadków opowiadają kardiolodzy elektrofizjolodzy: prof. Mariusz Pytkowski, dr n. med. Michał M. Farkowski oraz dr hab. n. med. Aleksander Maciąg z II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
2021-02-15 09:22

5 pytań o wady wrodzone serca – to warto wiedzieć!

W dziecięcej kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej przechodzimy od ratowania życia do poprawy jego jakości. Przesuwamy granice możliwości medycznych. W coraz liczniejszych przypadkach jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom z wrodzonymi wadami serca naprawdę skuteczne terapie, które pozwalają im później żyć praktycznie normalnie – w ramach Tygodnia Wiedzy o Wadach Wrodzonych Serca mówi prof. Tomasz Moszura, kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przewodniczący Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2021-02-15 08:54

Prezydent powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia

Prezydent Andrzej Duda w piątek 12 lutego powołał w ramach Narodowej Rady Rozwoju - Narodową Radę ds. Ochrony Zdrowia. Zobacz kto wszedł w jej skład.
2021-02-12 14:27

Szczepienia przeciw Covid-19 - poznaj fakty

Dzięki szczepionce organizm zyskuje czas. Nie traci go na rozpoznanie wroga; co więcej, dysponuje precyzyjną bronią w postaci przeciwciał, dzięki czemu reakcja na atak patogenu jest nie tylko natychmiastowa, ale i skuteczna - tłumaczyli specjaliści podczas pierwszego z serii spotkań poświęconych szczepieniom przeciw COVID-19.
2021-02-12 12:59

Bydgoskie Centrum Onkologii z pierwszym w Polsce prestiżowym certyfikatem EARL PET/CT

Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy otrzymało certyfikat akredytacyjny EARL PET/CT. Dokument potwierdza, że procedury obrazowania izotopowego stosowane w ośrodku spełniają najwyższe normy jakości. Certyfikat został przyznany bydgoskiemu Centrum jako pierwszemu w Polsce ośrodkowi w ramach inicjatywy Research4life Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2021-02-12 11:35

Krajowa Sieć Kardiologiczna - ruszy pilotaż na Mazowszu

Kilka dni temu przedstawiliśmy Krajową Sieć Onkologiczną - program, który adresuje jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpocząć w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej. - poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Narodowym Instytucie Kardiologii w dniu 11 lutego b.r. 
2021-02-11 12:04

Nowe złagodzone zasady reżimu sanitarnego od 12 lutego

Rząd podjął decyzję o otwarciu hoteli, stoków, kin, teatrów i basenów. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Jest to krok ku normalności, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Warto pamiętać zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. 
2021-02-11 11:39

Chemioterapia domowa w katalogu świadczeń NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zaktualizował rozporządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na leczenie szpitalne w zakresie chemioterapii - umożliwjając podawanie chemioterapii w warunkach domowych dla pacjentów zakwalifikowanych do programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego”.
2021-02-11 11:21

ABM przeznaczy 100 mln na diagnostykę i leczenie chorób rzadkich

Choroby rzadkie to ciężkie, często zagrażające życiu schorzenia, na które zapada 6 do 8% populacji. Oznacza to, że w Polsce żyje około 3 milionów osób z chorobą rzadką. Leczenie ich wymaga interdyscyplinarnego, wielopłaszczyznowego i skoordynowanego podejścia, wyrównującego szansę pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Agencja Badań Medycznych uruchomiła 100 mln zł grantu dedykowanemu badaniom nad najrzadszymi schorzeniami.
2021-02-11 10:39

IHME przedstawia prognozy dotyczące przebiegu pandemii COVID-19 do 1 czerwca

Według najnowszych prognoz dotyczących przebiegu pandemii COVID-19 Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia (IHME) działającego przy Szkole Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego, do dnia 1 czerwca całkowita liczba zgonów na świecie przekroczy 3,5 mln. Szybkie przeprowadzenie szczepień i noszenie masek to czynniki kluczowe w kontekście powstrzymania pandemii.
2021-02-11 10:23