Krajowa Sieć Kardiologiczna - ruszy pilotaż na Mazowszu

Opublikowane 11 lutego 2021
Krajowa Sieć Kardiologiczna - ruszy pilotaż na Mazowszu
Kilka dni temu przedstawiliśmy Krajową Sieć Onkologiczną - program, który adresuje jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpocząć w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej. - poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Narodowym Instytucie Kardiologii w dniu 11 lutego b.r. 
- Chcemy, żeby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów, były we właściwy sposób leczone, żeby jak najlepiej cały polski system szpitalny, leczniczy kierował pacjentem przez cały ten proces choroby i leczenia. - podkreślił Premier.

Dziś rozpoczynamy z ministrem Niedzielskim 
ważny etap wejścia w program Krajowej Sieci Kardiologicznej - pilotaż w woj. mazowieckim przeznaczony do diagnozowania i leczenia kilku podstawowych schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej m.in. zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca, problemów z zastawkami czy nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, które są coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych Polaków. - kontynuował Morawiecki.

Premier powołał się na dobre wyniki innego pilotazu w kardiologii tzw. KOS-zawał, który wprowadził opiekę koordynowaną dla pacjentów po zawale serca.

- Bardzo mocno liczę na współpracę z ośrodkami z całej Polski i na powołanie wkrótce specjalnej rady, która będzie monitorowała proces tworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej po etapie pilotażu w woj. mazowieckim. - dodał Morawiecki.

- Pandemia spowodowała nie tylko spustoszenie w postaci dużej liczby zakażeń i zgonów, ale w sposób bezpośredni przyczyniła się do narastania zjawiska polegającego na tym, że w czasie pandemii liczba zabiegów malała. - zaznaczył Adam Niedzielki, minister zdrowia. - Zdecydowaliśmy się z premierem Morawieckim 
przygotować pewien plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma się odnosić do najważniejszycy dziedzin - dziś prezentujemy jego drugą odsłonę, czyli Krajową Sieć Kardiologiczną. - dodał. - KSK to druga odsłona planu odbudowy zdrowia Polaków, który będziemy przedstawiać w kolejnych tygodniach. Kolejne elementy dot. zdjęcia limitów w dostępie do specjalistów, rehabilitacji pocovidowej i profilaktyki dla osób 40+. - uzupełnił minister.

Krajowa Sieć Krardiologiczna zakłada:
- przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia
- wprowadzenie poziomów referencyjnych w kardiologii ambulatoryjnej i hospitalizacji
- preferowana diagnostyka w poradni przyszpitalnej
- pilotaż założeń programu na Mazowszu

Krajowa Sieć kardiologiczna jednocześnie spowoduje:
- wzrost wyceny świadczeń w ośrodkach szpitalnych
- zwiększenie limitu finansowego dla wskazanych procedur
- zniesienie limitu konsultacji ambulatoryjnych i hospitalizacji
- premiowanie POZ za uzasadnione skierowanie pacjenta

Źrodło: KPRM, twitter @PremierRP