Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Preferencyjne kredyty dla studentów kierunków medycznych. Powstał Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych
Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A. Fundusz pomoże sfinansować odpłatne studia medyczne i zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce.
Diagnoza i leczenie chorób rzadkich to duże wyzwanie. Kto może zachorować, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy?
Wędrówki od lekarza do lekarza nie przynoszą rezultatów, a objawy bywają mylone z innymi schorzeniami lub z uczuleniem. W Polsce na choroby rzadkie może cierpieć nawet 3 mln osób[1]. Są one bardzo trudne w rozpoznaniu i leczeniu, przez co chorzy przez wiele lat nie znają przyczyny swoich dolegliwości. Problemem jest nie tylko diagnostyka, ale też brak rejestru chorób, zbyt mało specjalistycznych ośrodków oraz niewystarczająca edukacja pacjentów i lekarzy.
Uzależnienie od palenia tytoniu można skutecznie leczyć - przekonują eksperci
Na podstawie solidnej analizy piśmiennictwa rekomendujemy, by dokumentacja medyczna w każdym przypadku obowiązkowo zawierała informację o używaniu produktów tytoniowych przez pacjentów, w tym o podjętych próbach zaprzestania palenia - radzą eksperci w najnowszych wytycznych dotyczących walki z nałogiem palenia w Polsce.
Nowy wariant koronawirusa - co o nim wiemy
Nowy wariant SARS-CoV-2 coraz częściej gości jako główny temat w mediach. Prof. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi uspokaja. Jego zdaniem powodu do paniki nie ma - choć rosną statystyki zakażeń i zachorowań, to zgonów - nie. Wciąż jednak warto się zaszczepić. Dowiedz się, dlaczego.
Pacjenci, którzy chorowali na raka mają większe ryzyko chorób układu krążenia
Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of the American College of Cardiology, osoby dorosłe, które chorowały na raka, są bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia niż ludzie w populacji ogólnej. Badania prowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Medicine w Baltimore, wykazały, że osoby, które przeżyły raka, mają o 42% wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż osoby bez historii nowotworu.
Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na badania head-to-head
Głównym celem Konkursu jest dostarczenie danych naukowych na temat najskuteczniejszych leków i procedur medycznych dostępnych dla pacjentów, a także opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki, rehabilitacji lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych. Kwota przeznaczona na dofinansowanie Projektów wyłonionych w ramach Konkursu wynosi 100 000 000,00 zł.
Reportaż o endometriozie w finale konkursu European Private Hospital Awards (EPHA)
23 czerwca br. zakończyła się pierwsza edycja konkursu European Private Hospital Awards (EPHA), wyróżniającego prywatne szpitale w Europie. Spośród ponad 70 zgłoszeń, do ścisłego grona finalistów zakwalifikował się Szpital Medicover, który oceniany był w kategorii najlepszego materiału informacyjnego roku (News coverage of the year). O wygraną walczył reportaż dotyczący endometriozy pt. „Taka Twoja Uroda” autorstwa dziennikarek „Faktów” TVN – Magdy Łucyan i Katarzyny Górniak, z czynnym udziałem doktora B. Pawła Siekierskiego, Kierownika Kliniki Ginekologii w Szpitalu Medicover.
Czeka nas wzrost zachorowań na Covid-19. Eksperci zalecają powrót do noszenia maseczek
– Należy się spodziewać, że w Polsce w ciągu najbliższych dwóch–trzech tygodni wzrośnie liczba osób zakażonych, w szczególności objawowo – mówi dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Sytuacja epidemiczna może się jeszcze zaostrzyć jesienią, kiedy odporność społeczna – nabyta dzięki szczepieniom lub przebyciu COVID-19 – zacznie się obniżać. To zaś może się przełożyć na wzrost liczby hospitalizacji i zgonów.
Wyniki badań nad insuliną icodec podawaną raz na tydzień
Firma Novo Nordisk ogłosiła najważniejsze wyniki głównych części badań fazy IIIa ONWARDS 1 (52 tygodnie) i ONWARDS 6 (26 tygodni) oceniających insulinę icodec podawaną raz na tydzień. ONWARDS to program rozwoju klinicznego insuliny icodec podawanej raz na tydzień, który obecnie obejmuje sześć międzynarodowych badań klinicznych fazy IIIa, w tym badań prowadzonych w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, oraz ponad 4000 dorosłych z cukrzycą typu 1 lub 2.
Arytmia u dziecka - można ją skutecznie leczyć
Rodzice dzieci cierpiących na arytmię serca najpierw są w szoku, gdy słyszą diagnozę. A potem, gdy słyszą, że trzeba wykonać ablację. Niepotrzebnie. Ten zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Jeśli po dwuletniej obserwacji, dziecko nie ma nawrotów arytmii, uznaje się je za zdrowe. O tym właśnie informuje kampania edukacyjna „Akcja Ablacja – Dzieci”, zorganizowana przez Fundację „Serce dla Arytmii”.
Dorośli Polacy odczuwają najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy poziom stresu i wypalenia
Badanie STADA Health Report 2022 przeprowadzone na grupie ok. 30 000 respondentów w piętnastu krajach Europy, w tym 2 001 w Polsce, ujawnia niepokojące trendy dotyczące zdrowia psychicznego, jakości snu i poziomu zaufania do medycyny. Dorośli w Polsce odczuwają najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy poziom wypalenia – z problemem mierzy się aż jedna czwarta Polaków.
Polscy naukowcy zidentyfikowali skuteczną metodę leczenia podtrzymującego u chorych na szpiczaka plazmocytowego
Naukowcy zidentyfikowali skuteczniejszą metodę leczenia podtrzymującego po autologicznym przeszczepieniu szpiku u chorych na szpiczaka plazmocytowego. "Pokazaliśmy, że polska hematologia może się przyczynić do polepszenia opieki nad ciężko chorymi pacjentami onkologicznymi" - mówi PAP dr hab. n. med. Dominik Dytfeld, szef zespołu, który prowadził badania.