Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Startuje nowy program dla start-upów medycznych. ChallengEIT to szansa na międzynarodową ekspansję dla innowatorów m. in. z Polski!

Celem międzynarodowego programu ChallengEIT jest wsparcie powstania projektów koncentrujących się na poprawie opieki nad pacjentami poprzez polepszenie dostępu do usług zdrowotnych, szybszą i precyzyjną diagnozę, samodzielne zarządzanie opieką oraz przewidywalną odpowiedź na zastosowane terapie. Twórcy najlepszych pomysłów mają szansę na ich realizację na wybranych rynkach europejskich, na których Novartis prowadzi swoją działalność.
2022-07-19 13:10

Pacjenci i hematolodzy czekają na lepszy dostęp do leczenia ostrej białaczki szpikowej

Ostra białaczka szpikowa to najtrudniejszy do leczenia nowotwór układu krwiotwórczego, o najgorszym rokowaniu – uważa prof. dr hab. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT). To także jedna z niewielu chorób hematoonkologicznych, w której pacjenci nie uzyskali w ostatnich latach znaczącej poprawy w  dostępie do skutecznych i bezpiecznych terapii.
2022-07-18 14:35

Zentiva Polska z wyróżnieniem "Great Place To Work"

Pracownicy Zentiva Polska docenili kulturę miejsca pracy wyrażając swoją ocenę w niezależnym badaniu poziomu satysfakcji pracowników. Na podstawie ich opinii Zentiva Polska otrzymała prestiżowy certyfikat Great Place To Work.
2022-07-18 14:27

Bóle kostno-stawowe udręką Polek

Nie tylko dojrzałe, ale także młode Polki skarżą się na bóle kości i stawów. To efekt złych nawyków, siedzącego stylu życia, niedoboru ruchu, nadmiernej masy ciała, a także stresu. Tylko co czwarta Polka (26%) nie odczuwa dolegliwości kostno-stawowych – wynika z badania „Profilaktyka zdrowia kobiet”* zrealizowanego wiosną 2022 roku dla Gedeon Richter Polska.
2022-07-18 14:17

Opieka ginekologiczna dla niepełnosprawnych kobiet to nadal wyzwanie. Czas to zmienić

W Polsce niepełnosprawne kobiety rzadziej niż pozostałe korzystają z opieki ginekologicznej. W dostępie do niej przeszkadzają m.in. problemy infrastrukturalne. W lipcu w niektórych miejscowościach parkuje mobilny gabinet ginekologiczny, w którym na bezpłatne badania zgłaszać się mogą także kobiety z niepełnosprawnością.
2022-07-18 10:13

Badania potwierdzają długoterminową skuteczność terapii doustnej SMA

Nowe dane, uzyskane w czasie trzech lat obserwacji, potwierdzają długoterminową skuteczność leku doustnego w leczeniu dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) typu 1. Dane te były prezentowane podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej przez prof. dr hab. n. med. Marię Mazurkiewicz-Bełdzińską z Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej. Panią Profesor pytamy o szczegóły.
2022-07-18 09:43

Największe transgraniczne zagrożenia zdrowotne

Drobnoustroje zdolne do wywołania pandemii, oporność na stosowane leki oraz wykorzystanie substancji chemicznych, biologicznych lub radioaktywnych w celu wywołania szkód zdrowotnych zostały uznane przez ekspertów unijnego ciała HERA za trzy priorytetowe kategorie transgranicznych zagrożeń dla zdrowia – ogłosiła Komisja Europejska.
2022-07-15 10:29

Rak pęcherza moczowego to najczęściej skutek palenia tytoniu

O tym, kto jest narażony na zachorowanie na raka pęcherza moczowego, jakie objawy daje ten nowotwór oraz jak wygląda jego diagnostyka i leczenie rozmawiamy z dr n. med. Iwoną Skoneczną ze Szpitala Grochowskiego im. dr med. Rafała Masztaka w Warszawie, onkologiem specjalizującym się w nowotworach urologicznych.
2022-07-15 09:52

Zdrowie psychiczne – niewidoczny problem Ukrainy

W 2017 roku WHO szacowała, że depresja dotyka 2 800 000 mieszkańców Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi odnotowują również bardzo wysoki wskaźnik samobójstw, który plasuje ich na trzecim miejscu w Europie. Wojna pogłębi te problemy: według prognoz, z problemami psychicznymi mierzyć będą się nawet kolejne 4 miliony Ukrainek i Ukraińców.
2022-07-14 15:12

I Kongres Horyzonty w Psychiatrii już 10 września 2022 r.

10 września 2022 r. w hotelu Warsaw Plaza oraz online odbędzie się I Kongres „Horyzonty w psychiatrii”. Jest to pierwsza po wakacjach konferencja hybrydowa dla lekarzy psychiatrów. Nad Kongresem kierownictwo naukowe objął prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski. Obok znakomitego specjalisty wystąpi szereg ekspertów, a wśród nich prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, dr hab. n. med. Anna Mosiołek, lek. med. Paweł Brudkiewicz i inni.
2022-07-14 14:51

Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi pracownicy

Obecnie w Polsce trwa na temat możliwości wprowadzenia 4-dniowego dnia pracy.  Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, aż 25,71 proc. Polaków chciałoby pracować 4 dni w tygodniu w zwiększonym wymiarze godzin np. po 10 h. Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi polscy pracownicy – 30,09 proc. – są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (6,89 proc.).
2022-07-14 12:58

Kolejne firmy dołączają do Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed

Wraz z dynamicznym wzrostem sektora biotechnologii medycznej w Polsce rośnie również liczba członków Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed. Do grona przedsiębiorstw zaangażowanych w działania B+R w obszarze nowych leków i metod diagnostycznych oraz technologii wspierających, dołączają trzy kolejne firmy – Into DNA SA, JJP Biologics Sp. z o.o. i Gyncetrum Sp. z o.o.. Po kilku miesiącach działalności związek liczy już 17 członków.
2022-07-14 12:45