Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Ipsen Poland z nowym kierownictwem w okresie dynamicznego wzrostu i transformacji portfela

Ipsen, globalna firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w onkologii, chorobach rzadkich i neurologii, w marcu br. powołała Arkadiusza Budzińskiego na stanowisko Dyrektora Generalnego Ipsen Poland sp. z o.o..
 
2024-08-06 10:39

„Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom!” - rusza nowa odsłona kampanii dla osób z nowotworowymi chorobami płuca

Kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” w tym roku pod hasłem „Pospolite ruszenie” zwraca uwagę na problem związany z późnym diagnozowaniem nowotworów płuca. Centralnym elementem tej edycji kampanii jest badanie diagnostycznych potrzeb pacjentów. Rak płuca jest w Polsce główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet i mężczyzn. Obecnie rocznie diagnozuje się około 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Niestety, większość pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno.
2024-08-06 09:43

Monitorowany trening w chorobach układu krążenia i oddechowego. Dlaczego jest tak ważny?

Osobom zmagającym się ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego zalecana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna indywidualnie ustalona z lekarzem lub fizjoterapeutą.  Odpowiedni wysiłek fizyczny ma znaczący wpływ na prace układu oddechowego oraz krążeniowego, a zmiany zachodzące podczas aktywności fizycznej są kluczowym elementem dla utrzymania prawidłowej wydolności fizycznej i stanu zdrowia. Ważną rolę odgrywa tu trening - najlepiej monitorowany przez fizjoterapeutę. Jak wygląda taki trening i dlaczego wysiłek fizyczny jest ważny dla pacjentów chorujących na schorzenia układu krążeniowego i oddechowego? Opowiada Magdalena Madecka-Rakus, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń, American Heart of Poland.
2024-08-06 08:35

Wartość rynku prywatnych usług medycznych w Polsce wzrosła o blisko 4,5 mld zł

Wbrew początkowym obawom związanym ze spowolnieniem gospodarczym, rynek prywatnej opieki medycznej stale się rozwija. Według raportu „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2024” opublikowanego przez PMR Market Experts, wydatki na prywatne usługi medyczne w 2023 roku ponownie osiągnęły rekordowy poziom, wzrastając aż o 4,5 mld zł. Przyczyn należy upatrywać w długu zdrowotnym, czynnikach demograficznych oraz wzroście popularności ubezpieczeń zdrowotnych.

2024-08-05 19:56

Prezydencja Polski w Radzie UE – innowacje dla bezpieczeństwa Polski i Europy

Jak chcemy wykorzystać przewodnictwo w Radzie UE, żeby kształtować agendę zdrowotną, gospodarczą i konkurencyjną dla zwiększenia bezpieczeństwa Polaków i Europejczyków? W dniu 31.07.2024 r. w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbył się okrągły stół – czyli debata z udziałem Katarzyny Kacperczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, a także przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii: Marii Szymańskiej, Piotra Zabadały i Piotra Kulika. Wystąpienia eksperckie wygłosili również: prof. dr hab. Artur Nowak-Far, Marek Kustosz, dr hab. n. med. i n. o zdr. Dominik Olejniczak, dr Tomasz Rowiński, Waldemar Dubaniowski i Kamil Sobolewski. Debatę prowadził ekspert Pracodawców RP – Juliusz Krzyżanowski.

2024-08-05 15:17

Szczepić się czy nie szczepić

Nie mamy zaufania do szczepień. Tylko kilka procent Polaków szczepi się co roku na grypę. Jak pokazują badania, zazwyczaj jesteśmy mniej skłonni do szczepień, gdy nie czujemy presji zagrożenia. – Szczepienia ochronne to najlepsza inwestycja w zdrowie – mówi lek. Agnieszka Motyl specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii.
2024-08-05 11:45

Na co czekają rodzice najmłodszych atopików? Obejrzyj film, w którym opowiadają o swoich marzeniach

Płacz nie do opanowania, drapanie się bez końca i w dzień i w nocy – dla rodziców najmłodszych dzieci z umiarkowaną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry to, niestety, codzienność. Patrząc na cierpienie własnego dziecka odczuwają przede wszystkim bezsilność i przyznają, że to okropne uczucie. Atopowi rodzice z optymizmem patrzą jednak w przyszłość, mając nadzieję, że już niedługo ich dzieci będą mieć dostęp do najnowszych terapii biologicznych, które sprawdzają się już u starszych dzieci i u dorosłych.
2024-08-05 11:10

Radioablacja splotu trzewnego może być alternatywną metodą leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki

W wiodącym czasopiśmie naukowym „The Lancet Oncology” o jednym z najwyższych wskaźników oddziaływania na świecie (IF = 41,6), opublikowano wyniki międzynarodowego, wieloośrodkowego badania klinicznego fazy 2 dotyczącego radiochirurgicznej ablacji splotu trzewnego – nowej, bardzo obiecującej metody leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki. Głównymi autorami publikacji są dr Yaacov R. Lawrence z Sheba Medical Center w Izraelu i dr n. med. Marcin Miszczyk z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
2024-08-05 09:00

Kamizelka defibrylująca w Polsce: wskazania, praktyka kliniczna, refundacja

Zdaniem prof. Przemysława Mitkowskiego, kierownika Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2021–2023, rozważny i przemyślany proces kwalifikacji pacjentów do zabezpieczenia przed nagłym zgonem sercowym (NZS) przy użyciu kamizelki defibrylującej WCD daje pogląd, jakie powinny być docelowe wskazania refundacyjne – z uwzględnieniem okoliczności, w których pacjenci mogą zyskać najwięcej (życie) w obliczu braku innej skutecznej i tak prostej metody zabezpieczenia czasowego.
2024-08-05 08:14

Nóż cybernetyczny - precyzyjne i bezpieczne napromienianie guzów nowotworowych przy oszczędzeniu zdrowych tkanek i narządów krytycznych

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Raka Płuca, z tej okazji zapytaliśmy dr Barbarę Lisiecką, Kierownik Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o rolę i zastosowanie innowacyjnej radioterapii w leczeniu nowotworów płuca oraz innych narządów. - Nóż cybernetyczny jest urządzeniem, który ma akcelerator emitujący promieniowanie fotonowe, ale jest on umieszczony na ramieniu robota, który potrafi się obrócić się o 360 stopni pod wieloma kątami. Dlatego umożliwia podanie wiązki z bardzo wielu kierunków, w taki sposób, że jest ona bardzo wąska. Możemy zatem skoncentrować dawkę promieniowania w sposób bezpieczny dla pacjenta, a więc nie koncentruje się na tych obszarach, na których nie powinna się koncentrować, jak tkanki zdrowe czy narządy krytyczne. - podkreśla dr Lisiecka.
2024-08-01 12:15

Rak płuca – czas na wiedzę i profilaktykę

W Polsce każdego roku z powodu raka płuca umiera ponad 20 tys. chorych[1]. Nowotwór ten pozostaje główną przyczyną śmierci pacjentów onkologicznych i odpowiada za nawet co czwarty zgon z powodu raka. – Pierwsze objawy raka płuca są nieswoiste, dlatego wszyscy, bez wyjątku, powinniśmy zachować czujność onkologiczną i regularnie się badać, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ten nowotwór – przypomina Anna Kupiecka, prezeska Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, inicjatora kampanii „Onkopomocnik – wiedza jest ważna”.
2024-08-01 11:56

Skuteczne leczenie najcięższej postaci rdzeniowego zaniku mięśni

Nowe dane, uzyskane w ciągu pięciu lat obserwacji, potwierdzają długoterminową, dużą skuteczność leku doustnego (risdiplamu) w leczeniu dzieci z najcięższą postacią rdzeniowego zaniku mięśni. To dane z badania klinicznego FIREFISH, które były przedstawiane podczas tegorocznego kongresu Cure SMA, przez prof. dr hab. n. med. Marię Mazurkiewicz-Bełdzińską z Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

 

2024-08-01 11:49