Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Gdy rak jelita grubego daje przerzuty

Wątroba to ten narząd, w którym przyrzuty raka jelita grubego powstają najczęściej. W każdym przypadku, kiedy jesteśmy w stanie wyciąć przerzuty z raka jelita grubego do wątroby, powinniśmy to zrobić. Dlatego, że to daje największe korzyści, jeśli chodzi o przeżycie. Inną z metod leczenia przerzutów do wątroby jest termoablacja.

2024-09-25 13:19

Dobrze działający nadzór epidemiologiczny obniża koszty opieki zdrowotnej

Klinicyści i epidemiolodzy alarmują: w Polsce konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych mających na celu poprawę skuteczności monitorowania i zapobiegania chorobom bakteryjnym.

2024-09-25 12:45

Zmiany w zasadach oceny technologii medycznych

Do unijnych wytycznych zostaną dostosowane zasady oceny technologii medycznych, stosowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Nowe przepisy zaczną obowiązywać 12 stycznia 2025 roku. Jest to  pokłosie dostosowania przepisów prawa krajowego do tzw. unijnego rozporządzenia o wspólnym HTA.
2024-09-25 09:36

3 edycja kampanii edukacyjnej Strumień życia w SMA z mottem - Więcej niż stabilizacja

„Lek był dla mnie cudem, który odmienił moje życie”. Martyna ma już za sobą 19 dawek leku nusinersen i nazywa go „strzałem mocy”. Dzięki terapii może normalnie żyć. Twierdzi, że lek był dla niej cudem, który całkowicie odmienił jej życie. Poznajcie jej historię.
2024-09-25 09:25

Znamy Finalistów Mother and Child Startup Challenge

Trwa trzecia edycja międzynarodowego konkursu Instytutu Matki i Dziecka Mother and Child Startup Challenge, dla twórców rozwiązań, które ukształtują przyszłość opieki zdrowotnej dla kobiet i dzieci. Czy tym razem uda się wyłowić innowacje, które uzdrowią polski system opieki zdrowotnej i zrewolucjonizują rynek usług medycznych?
2024-09-24 13:17

Obchody Światowego Dnia Serca w Katowicach za nami

Grono wybitnych lekarzy oraz ekspertów a także popularni artyści, influencerzy, przybyło w niedzielę 22 września 2024 roku br. do Katowic. To tutaj, na katowickim Rynku odbyły się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia było  Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024).

2024-09-24 09:56

Rosnąca liczba przypadków mpox w Afryce rodzi strach przed nową epidemią

Rosnąca liczba zakażeń wirusem małpiej ospy w Afryce spowodowała, że w połowie sierpnia br. Światowa Organizacja Zdrowia po raz drugi uznała mpox za zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO uspokaja, że nie ma powodów do paniki, transmisja wirusa jest pod kontrolą, a małpia ospa nie jest nowym COVID-19, jednak ważne jest, aby kraje europejskie zawczasu wypracowały systemowe metody reagowania na potencjalne kryzysy zdrowotne i były przygotowane do wdrożenia działań zapobiegających transmisji wirusa. W tym kontekście ogromne znaczenie mają szczepienia ochronne przeciwko ospie prawdziwej, które okazały się skuteczne również w przypadku mpox.
2024-09-24 09:39

Wspólne stanowisko na temat immunoprofilaktyki chorób zakaźnych na terenach dotkniętych powodzią w Polsce

Na podstawie oceny ryzyka opartej na danych epidemiologicznych, nie rekomenduje się obecnie masowych (populacyjnych) szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Na podstawie analizy bieżącej sytuacji, obecnie rekomenduje się dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne w wybranych grupach osób. - wskazują eksperci w stanowisku.

2024-09-24 09:23

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej - pacjenci mówią "sprawdzam"

24 września przypada Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Przy tej okazji pacjenci kardiologiczni postanowili przypomnieć opinii publicznej priorytety osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym zaburzeniami lipidowymi, i sprawdzić, czy i jak zmieniła się ich sytuacja w ostatnim czasie. 
2024-09-24 08:54

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny.  
2024-09-23 15:45

Rewolucja w farmacji na skalę odkrycia prądu

Immunoterapia, która polega na aktywacji układu odpornościowego chorego w celu walki z daną chorobą, jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny. W ciągu 10 lat rynek wykorzystywanych w niej przeciwciał może wzrosnąć trzykrotnie – oceniają analitycy Fact.MR. Polski start-up Genotic wykorzystuje do prac nad przeciwciałami celującymi w określony antygen sztuczną inteligencję. Pozwala ona znacznie skrócić cały proces z wielu miesięcy nawet do 21 dni.  
2024-09-23 15:36

Pierwsze zabiegi LDL-aferezy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło do ośrodków wykonujących zabiegi LDL-aferezy. To specjalna metoda mechanicznego oczyszczania krwi z nadmiaru złego cholesterolu. Do tej pory taka procedura leczenia pacjentów była dostępna m.in. w ośrodkach w Gdańsku i Warszawie.
2024-09-23 14:07