Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób poszkodowanych w powodzi
W obliczu tragedii, jaka dotknęła mieszkańców południowo-zachodniej Polski, Pracodawcy RP zainicjowali szereg działań pomocowych. Jednym z nich jest uruchomiona wczoraj przez firmę członkowską – Medicover – infolinia pomocy psychologicznej dla osób poszkodowanych w powodzi.
Amerykańskie standardy w polskich DPS-ach
Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu – takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. Impulsem do działania są oczywiste trendy demograficzne: do 2035 roku odsetek osób w wieku 60+ i 65+ ma wzrosnąć do niemal 27 proc.
Leczenie choroby przewlekłej powinno być dopasowane do stylu życia pacjenta
Pacjent ze stwardnieniem rozsianym, a także każdą inną chorobą przewlekłą, powinien być zaangażowany w proces leczenia i aktywnie uczestniczyć w wyborze terapii. Warto rozmawiać z lekarzem i pytać go o wszystko, co budzi wątpliwości i obawy. W leczeniu stwardnienia rozsianego obecnie dostępnych jest kilkanaście różnych leków, dlatego przy wyborze odpowiedniej terapii trzeba uwzględnić nie tylko jej efektywność i bezpieczeństwo, ale też wygodę stosowania. Ważne jest, żeby lek był jak najlepiej wpasowany w tryb życia pacjenta, bo wtedy jest największa szansa na to, że pacjent będzie przestrzegał zaleceń dotyczących leczenia – mówi Joanna Dronka-Skrzypczak, edukatorka zdrowotna, prowadząca kanał na YouTube „O, choroba! O życiu z chorobą przewlekłą” i osoba od kilku lat chorująca na stwardnienie rozsiane.
Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji. XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
W dniach 19 – 21 września br. w Katowicach odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego rozpoczęcie zainaugurowano konferencją prasową. Eksperci kardiologii oraz przedstawiciel miasta Katowice – współgospodarz Kongresu, opowiedzieli o szczegółach zbliżającego się wydarzenia. - Około 4000 zarejestrowanych uczestników, 152 sesje naukowe, 2 huby, 17 sal wykładowych przeznaczonych do równoległego prowadzenia wykładów i warsztatów, prawie 500 wykładowców. Niech te spektakularne dane mówią same za siebie – wskazał dr Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.
Rewolucja w karmieniu antykolkowym. Nowa butelka S-shape od Canpol babies
Czy wiesz, że kolka to jeden z najczęstszych problemów, z którymi muszą mierzyć się młodzi rodzice? Na szczęście pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, które może zmienić ten nieprzyjemny scenariusz. Poznaj butelkę S-shape – specjalistyczną butelkę antykolkową zaprojektowaną, by wspierać rodziców w początkowej fazie karmienia i eliminować ryzyko kolki u niemowląt. Jest hitem w Holandii od wielu lat, czy znajdzie fanów również wśród polskich rodziców?
Jest problem – w Polsce brakuje zakładów opiekuńczo-leczniczych
Niedobór placówek opiekujących się seniorami stał się faktem. Lekarze biją na alarm: nie mamy wystarczającej ilości Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych zajmujących się pacjentami wymagającymi całodobowej opieki. – Sytuację ratuje prywatny sektor Instytucji Opieki, ale nie każdą rodzinę stać na świadczenia w pełni odpłatne – mówi prezes Krajowej Izby Domów Opieki, dr Andrzej Lejczak.
Światowy Dzień Serca 2024 - Zadbaj o swoje serce!
Grono wybitnych lekarzy oraz ekspertów a także popularni artyści, influencerzy, przybędzie w niedzielę 22 września 2024 roku br. do Katowic. To tutaj, na katowickim Rynku odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024).
Terapia bradykardii wkracza w nową erę - pierwsze w Polsce wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora
We wtorek 17 września 2024 roku odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. Pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowej technologii odbyły się w Klinice Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. – Dwa komunikujące się ze sobą stymulatory-kapsułki umożliwiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Dzięki temu terapia bradykardii wkracza w nową erę: jest jeszcze skuteczniejsza – informują specjaliści.
1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia zgłaszalności na badania mammograficzne i poszerzenia dostępu do badań genetycznych
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Nadal we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, ok 25%, stąd waga profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych. Pomimo rozszerzenia zakresu wiekowego uprawionych do uczestnictwa w bezpłatnych programie badań przesiewowych (mammografia), coraz mniej kobiet wykonuje te badania. - Aktualnie jesteśmy w bardzo specyficznym momencie, kiedy opublikowano kluczowe wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, jako obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia. Co ważne w kontekście leczenia raka piersi, nadal dzieje się bardzo dużo, zarówno w farmakoterapii jak i chirurgii, gdzie przeważają techniki minimalnie inwazyjne, a leczenie jest indywidualizowane, najczęściej skojarzone, przy współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów – wskazywali eksperci podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.
XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem: „Równy dostęp – równe szanse”
W tym roku odbywa się 12 Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - cykliczne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości nt. zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi, których liczba, zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich znacząco się zwiększa. Niestety poziom wiedzy naszego społeczeństwa jest niewystarczający, co powoduje, że pacjenci zgłaszają się do leczenia w późnym stadium zaawansowania choroby. Przez to wyniki leczenia w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie. Podkreślenia wymaga nowy czynnik etiologiczny w tej grupie nowotworów - wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Podczas konferencji prasowej 16 września eksperci oraz przedstawiciele pacjentów dyskutowali o tym, co zrobić, aby chorzy w Polsce mieli dostęp do profilaktyki i leczenia na europejskim poziomie.
Jedna zmiana w programie lekowym może odmienić życie najmłodszych pacjentów z AZS
Cierpienie związane z nieustannym swędzeniem całego ciała - to codzienność niemowląt i dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Choroba odbiera także radość rodzicielstwa: niekiedy nawet dotyk ukochanej mamy sprawia maluchowi ból. Specjalny raport opublikowany z okazji Światowego Dnia AZS przedstawia dramaty atopowych rodzin, ale także wskazuje na pewną systemową zmianę, która mogłyby diametralnie zmienić standard ich życia.