Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób poszkodowanych w powodzi

W obliczu tragedii, jaka dotknęła mieszkańców południowo-zachodniej Polski, Pracodawcy RP zainicjowali szereg działań pomocowych. Jednym z nich jest uruchomiona wczoraj przez firmę członkowską – Medicover – infolinia pomocy psychologicznej dla osób poszkodowanych w powodzi.
2024-09-19 09:57

Amerykańskie standardy w polskich DPS-ach

Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu – takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. Impulsem do działania są oczywiste trendy demograficzne: do 2035 roku odsetek osób w wieku 60+ i 65+ ma wzrosnąć do niemal 27 proc.
2024-09-18 18:07

Leczenie choroby przewlekłej powinno być dopasowane do stylu życia pacjenta

Pacjent ze stwardnieniem rozsianym, a także każdą inną chorobą przewlekłą, powinien być zaangażowany w proces leczenia i aktywnie uczestniczyć w wyborze terapii. Warto rozmawiać z lekarzem i pytać go o wszystko, co budzi wątpliwości i obawy. W leczeniu stwardnienia rozsianego obecnie dostępnych jest kilkanaście różnych leków, dlatego przy wyborze odpowiedniej terapii trzeba uwzględnić nie tylko jej efektywność i bezpieczeństwo, ale też wygodę stosowania. Ważne jest, żeby lek był jak najlepiej wpasowany w tryb życia pacjenta, bo wtedy jest największa szansa na to, że pacjent będzie przestrzegał zaleceń dotyczących leczenia – mówi Joanna Dronka-Skrzypczak, edukatorka zdrowotna, prowadząca kanał na YouTube „O, choroba! O życiu z chorobą przewlekłą” i osoba od kilku lat chorująca na stwardnienie rozsiane.
2024-09-18 14:06

Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji. XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W dniach 19 – 21 września br. w Katowicach odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego rozpoczęcie zainaugurowano konferencją prasową. Eksperci kardiologii oraz przedstawiciel miasta Katowice – współgospodarz Kongresu, opowiedzieli o szczegółach zbliżającego się wydarzenia. - Około 4000 zarejestrowanych uczestników, 152 sesje naukowe, 2 huby, 17 sal wykładowych przeznaczonych do równoległego prowadzenia wykładów i warsztatów, prawie 500 wykładowców. Niech te spektakularne dane mówią same za siebie – wskazał dr Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.
2024-09-18 12:21

Rewolucja w karmieniu antykolkowym. Nowa butelka S-shape od Canpol babies

Czy wiesz, że kolka to jeden z najczęstszych problemów, z którymi muszą mierzyć się młodzi rodzice? Na szczęście pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, które może zmienić ten nieprzyjemny scenariusz. Poznaj butelkę S-shape – specjalistyczną butelkę antykolkową zaprojektowaną, by wspierać rodziców w początkowej fazie karmienia i eliminować ryzyko kolki u niemowląt. Jest hitem w Holandii od wielu lat, czy znajdzie fanów również wśród polskich rodziców? 
 
2024-09-18 11:01

Jest problem – w Polsce brakuje zakładów opiekuńczo-leczniczych

Niedobór placówek opiekujących się seniorami stał się faktem. Lekarze biją na alarm: nie mamy wystarczającej ilości Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych zajmujących się pacjentami wymagającymi całodobowej opieki. – Sytuację ratuje prywatny sektor Instytucji Opieki, ale nie każdą rodzinę stać na świadczenia w pełni odpłatne – mówi prezes Krajowej Izby Domów Opieki, dr Andrzej Lejczak.
2024-09-18 10:46

Światowy Dzień Serca 2024 - Zadbaj o swoje serce!

Grono wybitnych lekarzy oraz ekspertów a także popularni artyści, influencerzy, przybędzie w niedzielę 22 września 2024 roku br. do Katowic. To tutaj, na katowickim Rynku odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024).
2024-09-18 10:38

Terapia bradykardii wkracza w nową erę - pierwsze w Polsce wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora

We wtorek 17 września 2024 roku odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. Pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowej technologii odbyły się w Klinice Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. – Dwa komunikujące się ze sobą stymulatory-kapsułki umożliwiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Dzięki temu terapia bradykardii wkracza w nową erę: jest jeszcze skuteczniejsza – informują specjaliści.
2024-09-17 14:47

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia zgłaszalności na badania mammograficzne i poszerzenia dostępu do badań genetycznych

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Nadal we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, ok 25%, stąd waga profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych. Pomimo rozszerzenia zakresu wiekowego uprawionych do uczestnictwa w bezpłatnych programie badań przesiewowych (mammografia), coraz mniej kobiet wykonuje te badania. - Aktualnie jesteśmy w bardzo specyficznym momencie, kiedy opublikowano kluczowe wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, jako obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia. Co ważne w kontekście leczenia raka piersi, nadal dzieje się bardzo dużo, zarówno w farmakoterapii jak i chirurgii, gdzie przeważają techniki minimalnie inwazyjne, a leczenie jest indywidualizowane, najczęściej skojarzone, przy współpracy interdyscyplinarnej wielu specjalistów – wskazywali eksperci podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
2024-09-17 10:45

Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska

Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.
2024-09-17 09:54

XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem: „Równy dostęp – równe szanse”

W tym roku odbywa się 12 Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - cykliczne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości nt. zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi, których liczba, zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich znacząco się zwiększa. Niestety poziom wiedzy naszego społeczeństwa jest niewystarczający, co powoduje, że pacjenci zgłaszają się do leczenia w późnym stadium zaawansowania choroby. Przez to wyniki leczenia w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie. Podkreślenia wymaga nowy czynnik etiologiczny w tej grupie nowotworów - wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Podczas konferencji prasowej 16 września eksperci oraz przedstawiciele pacjentów dyskutowali o tym, co zrobić, aby chorzy w Polsce mieli dostęp do profilaktyki i leczenia na europejskim poziomie.
2024-09-17 09:04

Jedna zmiana w programie lekowym może odmienić życie najmłodszych pacjentów z AZS

Cierpienie związane z nieustannym swędzeniem całego ciała - to codzienność niemowląt i dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Choroba odbiera także radość rodzicielstwa: niekiedy nawet dotyk ukochanej mamy sprawia maluchowi ból. Specjalny raport opublikowany z okazji Światowego Dnia AZS przedstawia dramaty atopowych rodzin, ale także wskazuje na pewną systemową zmianę, która mogłyby diametralnie zmienić standard ich życia.
2024-09-16 14:05