Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Aplikacja SkinVision pomoże wykrywać czerniaka
Podstawą walki z nowotworami, także tymi występującymi na skórze jak czerniak, jest świadomość na temat zagrożeń i właściwa profilaktyka. Największe znaczenie w jej kontekście mają czynniki związane ze stylem życia: odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz regularne samobadanie tego największego, ludzkiego narządu.
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - bezpłatne konsultacje w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie
W dniach 19 - 23 września 2022 odbywa się X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z tej okazji, w środę 21 września, w godz. 8.00 -15.00, lekarze laryngolodzy ze Szpitala Czerniakowskiego, będą prowadzić bezpłatne konsultacje dla pacjentów. Podczas konsultacji wykonane zostanie badanie endoskopowe gardła i krtani. Jest to badanie nieinwazyjne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i trwa 2-3 minuty.
Konferencja Kardiologia Prewencyjna 2022 - Kraków, 18-19.11.2022r.
XV Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2022 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, to największa w Polsce konferencja dotycząca profilaktyki chorób serca i naczyń. Serdecznie zapraszamy Państwa do rejestracji i wzięcia udziału w konferencji.
Rzecznik Praw Pacjenta: Potrzebne jest dalsze wzmacnianie głosu organizacji pacjentów
– Głos pacjentów jest coraz mocniej słyszalny w systemie ochrony zdrowia – ocenia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak podkreśla, organizacje pacjenckie odgrywają w nim fundamentalną rolę, niejednokrotnie odciążając sektor publiczny. Ich znaczenie i bezpieczeństwo pacjentów dodatkowo wzmocni procedowana właśnie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która została już skierowana do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
7 organizacji rodziców wcześniaków apeluje to Ministra Zdrowia w sprawie profilaktyki RSV
7 organizacji działających na rzecz dzieci przedwcześnie urodzonych, zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla Wcześniaków apeluje do Ministerstwa Zdrowia o rozszerzenie profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wcześniaków i stworzenie programu lekowego dla dzieci w wrodzonymi wadami serca. Sezon, kiedy wirus RS atakuje, rozpoczyna się w październiku i trwa do końca kwietnia, to czas, kiedy szpitale przepełnione są dziećmi z ciężkimi infekcjami dróg oddechowych.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - zapobiegaj, diagnozuj, lecz i… odpowiednio odżywiaj organizm
Dotychczas najsilniejszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworów narządów głowy i szyi było palenie papierosów, picie wysokoprocentowego alkoholu oraz działanie wirusów onkogennych jak HPV 16 lub EBV. Dziś coraz częściej zwraca się uwagę, że do rozwoju choroby przyczynia się także niewłaściwa dieta. Ma ona ogromne znaczenie również na etapie leczenia, ponieważ pacjenci z nowotworami głowy i szyi są wśród chorych onkologicznych najbardziej zagrożonych niedożywieniem, które może wpływać na przebieg leczenia. Jak temu zapobiec?
Ruszyły szczepienia p. Covid-19 drugą dawką przypominająca dla osób powyżej 12 r.ż.
Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12 roku życia, które przyjęły podstawowy schemat szczepień - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem liczby zakażeń. To związane oczywiście z powrotem zwykłych aktywności, tj. praca czy powrót dzieci do szkół - dodał.
Ruszyła rejestracja na IV Forum Serce Pacjenta. Bezpłatne badania i warsztaty już 24 września 2022 r. w Katowicach!
Darmowe badania, warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia, prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami – IV Forum Serce Pacjenta rusza już 24 września 2022 roku.
W tej chorobie liczy się dosłownie każda godzina. W Polsce jej rozpoznanie wciąż jest problemem
Pojawia się nagle i bardzo szybko postępuje, a bez właściwej diagnozy 90 proc. chorych umrze w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Dlatego w tej chorobie liczy się dosłownie każda godzina. Mowa o aTTP, czyli zakrzepowej plamicy małopłytkowej, która daje mało charakterystyczne objawy, przez co tak problematyczne jest jej rozpoznanie.
ProstaTaHistoria. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?
Z okazji Europejskiego Dnia Prostaty Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej zorganizowała warsztaty, poświęcone sytuacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego w Polsce. Celem spotkania będącego jednym z elementów kampanii „ProstaTaHistoria”, było wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę dotyczącą najnowszych europejskich trendów w leczeniu tego nowotworu oraz oczekiwanych przez pacjentów i ekspertów kierunków zmian w systemie leczenia raka prostaty w Polsce.
Europejski Dzień Prostaty - wczesne wykrycie raka daje szansę na wyleczenie
Ze wszystkich chorób nowotworowych dotykających polskich mężczyzn, rak gruczołu krokowego ma największą dynamikę wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. Statystycznie jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce. Według ekspertów COVID-19 znacząco zatrzymał wykrywalność, więc teraz lekarze mierzą się z tzw. długiem zdrowotnym, czyli nagłym wzrostem liczby pacjentów z rakiem prostaty i to w bardziej zaawansowanych stadiach.
Sąd ogłosił upadłość szpitala „Vital Medic” w Kluczborku. Nie wpłynie to na funkcjonowanie szpitala
13 września br. Sąd Rejonowy w Opolu zdecydował o upadłości „Vital Medic” sp. z o.o. z siedzibą w Kluczborku. Przyczyną są długi i błędy właścicieli w zarządzaniu finansami. Sąd wyznaczył Kubiczek Michalak Sokół sp. z o.o. na syndyka masy upadłości spółki. Ogłoszenie upadłości nie wpłynie na świadczenie usług medycznych przez szpital „Vital Medic”.