Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Większe bezpieczeństwo dla dawców, szansa dla chorych dzieci - po raz pierwszy pobrano fragment wątroby metodą małoinwazyjną

To szansa na zwiększenie liczby transplantacji. Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Klinika kierowana przez profesora Michała Grąta to jedyny ośrodek w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Teraz po raz pierwszy pobrano fragment wątroby metodą małoinwazyjną.
2023-03-30 12:50

Pacjent powinien bez przeszkód dodzwonić się do placówki medycznej. Jak nowoczesne technologie mogą w tym pomóc?

Problemu z dodzwonieniem się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej doświadczył prawie każdy. Jak wskazują dane Medidesk, aż 59% nowych pacjentów wykonuje tylko jedną próbę kontaktu z placówką, a 19% rozłącza się jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy. Trudności z zarejestrowaniem wizyty są coraz powszechniejsze. Nie ulega wątpliwości, że polski system ochrony zdrowia nie działa prawidłowo.
2023-03-30 11:26

Dbając o nerki dbasz również o serce! Jak dbać o jeden z najważniejszych organów?

Nerki są jednym z najważniejszych naszych organów, odpowiadają za wiele ważnych funkcji naszego organizmu. Są niewielkie - waga wynosi od 120 do 175 gramów, a średnia długość to około 11 cm. Położone są z tyłu jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Jeśli niesprawnie działają obydwie nerki może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.
2023-03-30 11:19

Szpiczak to maraton, w którym biegniemy od lat i chcemy biec jak najdłużej

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem. To idealny moment by przyjrzeć się tej wymagającej indywidualnego podejścia do pacjenta chorobie onkologicznej. Rozwój medycyny i dostępności do nowoczesnych terapii powoduje, że szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą, ale jednocześnie nie można zapominać, że jest wciąż chorobą nieuleczalną i niejednorodną. W przypadku jego leczenia nie mówimy jedynie o poprawie jakości życie pacjenta, ale o jego wydłużeniu. Stąd potrzeba dostępu do pełnego wachlarza terapii o różnym mechanizmie działania, które pozwolą pacjentowi na udział w tym maratonie.
2023-03-30 09:28

Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia

Dwa dni pogłębionych dyskusji nad zmianami w ochronie zdrowia oraz szkolenia dla szerokiego grona interesariuszy – tak już teraz zapowiada się pierwsza edycja Kongresu Rzecznicy Zdrowia. Na wydarzenie, które w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbędzie się w Warszawie, zapraszają Fundacja Rzecznicy Zdrowia oraz redakcja portalu Cowzdrowiu.pl. Udział w Kongresie jest bezpłatny.
2023-03-30 09:19

Nawet co 6. kleszcz może być nosicielem groźnego wirusa. Szczepienie to jedyna ochrona przed kleszczowym zapaleniem mózgu

- Nawet jedno ukłucie przez zarażonego kleszcza wystarczy, by zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a jedyną skuteczną formą ochrony jest pełne zaszczepienie się – przekonuje lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, lekarz medycyny rodzinnej, medycy podróży i epidemiolog. 30 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu.
2023-03-30 09:12

Shingrix, szczepionka firmy GSK przeciwko półpaścowi, jest już dostępna w Polsce

Spółka GSK Commercial Sp. z o.o. poinformowała o wprowadzeniu na rynek w Polsce szczepionki Shingrix przeznaczonej do stosowania w profilaktyce półpaśca (łac. herpes zoster, HZ) oraz neuralgii popółpaścowej (ang. post-herpetic neuralgia, PHN) u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych oraz u osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec[i]. Według polskich ekspertów, ponad 99% dorosłych po 50. roku życia przebyło ospę wietrzną w dzieciństwie, dlatego można oszacować, że w Polsce na rozwój półpaśca może być narażonych nawet kilkanaście milionów osób[v]. Z szacunków wynika, że w Polsce choroba może dotykać corocznie około 130 tysięcy osób*[vi].

 

2023-03-29 14:34

Bayer ogłasza globalną strategię innowacji w zakresie onkologii, kardiologii, radiologii oraz sztucznej inteligencji

Podczas dorocznej konferencji Pharma Media Day 2023 firma Bayer przedstawiła postępy w transformacji działalności farmaceutycznej. Firma koncentruje się na przyspieszeniu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej z korzyścią dla pacjentów, a także na zapewnieniu długoterminowego, zrównoważonego wzrostu działalności.
2023-03-29 12:11

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 14/2023 w dniu 3.04.2023r.

W poniedziałek 3 kwietnia podczas posiedzenia Rady Przejrzystosci AOTMIT, przygotuje stanowiska m.in. sprawie oceny leków Aspaveli (pegcetakoplan) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych z nocną napadową hemoglobinurią (PNH)" oraz Tecentriq (atezolizumabum) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na raka płuca (ICD-10: C34) oraz międzybłoniaka opłucnej".
2023-03-29 10:14

Poszerzenie dostępu do diagnostyki molekularnej i kompleksowego leczenia kluczem do poprawy rokowań pacjentów z nowotworami układu pokarmowego

Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego stanowią około 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Te schorzenia odpowiadają za ok. 20 proc. zgonów z przyczyn onkologicznych i stanowią rosnący problem społeczny – wynika z raportu „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”.
2023-03-29 09:59

Prof. Tomasz Pawłowski: kardiologów inwazyjnych jest coraz mniej

Jeśli nic nie zrobimy, już niedługo polskie pracownie hemodynamiczne będą świecić pustkami, taką diagnozę kardiologii inwazyjnej stawia dr hab. med. Tomasz Pawłowski, prof. CMKP, Kierownik Pracowni Kardioangiografii Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Jest wiele przyczyn systemowych, które sprawiają, że jest nas coraz mniej, a niestety pacjentów coraz więcej. Nie ma nas kto zastąpić i trzeba działać. - dodaje.
2023-03-29 09:00

CBD pomoże ograniczyć palenie papierosów? Trwają badania kliniczne

Mimo licznych zakazów, regulacji i kampanii edukacyjnych odsetek palaczy od lat utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, a wyjście z nałogu dla wielu osób okazuje się zbyt trudne. Dlatego coraz więcej państw zmienia podejście regulacyjne, wprowadzając programy ograniczania zdrowotnych i społecznych szkód związanych z aktywnym i biernym paleniem oraz kosztów ponoszonych przez służbę zdrowia. Naukowcy poszukują z kolei takich metod i substancji, dzięki którym walka z nikotynizmem byłaby skuteczniejsza. Okazuje się, że jedną z nich może być CBD, czyli substancja zawarta w konopiach indyjskich.
2023-03-28 14:55