Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Polska technologicznym średniakiem

Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.

2025-03-12 13:20

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów u kobiet przedmiotem debaty w Sejmie

Rozpatrzenie informacji na temat systemu profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów u kobiet, z uwzględnieniem procesu rehabilitacji było przedmiotem ostatniego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej ds. onkologii. Podczas debaty omawiano m.in. bieżące potrzeby w leczeniu raka piersi, nowotworów ginekologicznych, a także możliwe do wprowadzenia rozwiązania z obszaru profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów.
2025-03-12 08:49

Diagności laboratoryjni składają propozycje deregulacyjne mające zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do samorządów zawodowych zaufania publicznego o podjęcie działań na rzecz organizacji spotkania ze stroną rządową, podczas którego mogłyby zostać przedstawione konkretne propozycje deregulacyjne. Ich celem jest zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów. W związku z tym Prezes KRDL zwróciła się do Marioli Łodzińskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, z propozycją wystąpienia do Ministra – Członka Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pana Macieja Berka.

2025-03-10 13:45

Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność

Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych.  Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo. 

2025-03-10 13:36

Prof. Rodryg Ramlau: Istnieją już ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem do stworzenia LCU. Potrzebne rozwiązania systemowe

- Rak płuca to nowotwór szczególny – nie tylko ze względu na swoją agresywność, ale także ze względu na to, że jego skuteczne leczenie wymaga błyskawicznej diagnostyki, dostępu do nowoczesnych terapii i ścisłej współpracy lekarzy różnych specjalizacji – zaznacza prof. Rodryg Ramlau. Jego zdaniem kluczowym rozwiązaniem, które mogłoby zmienić obecny stan rzeczy, jest utworzenie Lung Cancer Units.
2025-03-10 11:50

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz zwyciężczynią konkursu EY Przedsiębiorca Roku!

Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, została zwyciężczynią 22. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, który od ponad 20 lat wyróżnia krajowych liderów biznesu. Tym samym dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2025 w Monako.  
2025-03-10 10:35

Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych? O profilaktyce i badaniach

W Światowym Dniu Kobiet o świadomości zdrowotnej, czynnikach ryzyka i profilaktyce rozmawiamy z dr Jerzym Gryglewiczem, MBA, ekspertem ochrony zdrowia, Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
2025-03-08 10:51

Zaledwie 0,02% środków unijnych przeznaczono na programy dotyczące szczepień w latach 2014–2020

W styczniu Polska rozpoczęła prezydencję w Unii Europejskiej pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” Jako jeden z priorytetów, a zarazem filarów bezpieczeństwa, wskazano profilaktykę zdrowotną. Tymczasem z funduszy europejskich na lata 2014-2020 dofinansowano zaledwie 1 projekt dotyczący szczepień, co stanowiło 0,02% całkowitej kwoty dofinansowania w sektorze zdrowia.[1] – Zmiana tego stanu rzeczy jest konieczna, ponieważ inwestycje w szczepienia mają udowodniony wpływ na poprawę zdrowia populacji, redukcję kosztów leczenia oraz ochronę przed potencjalnymi epidemiami – mówi dr Michał Seweryn, specjalista epidemiologii i zdrowia publicznego, Prezes EconMed Europe.
2025-03-07 10:28

Prawidłowe odżywianie ma największy wpływ na zdrowie i długość życia

– Skomponowanie odpowiedniego jadłospisu i kultura jedzenia są obecnie sporym wyzwaniem – uważa prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dworacki, ekspert z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego zdaniem zaszkodzić może nam chociażby spożywanie produktów tuż po wyjęciu ich z lodówki. Ekspert medycyny stylu życia zaznacza też, że bardzo ważną rolę w naszym organizmie odgrywają jelita, a żeby właściwie funkcjonowały, powinniśmy włączyć do swojego menu probiotyki oraz prebiotyki.
2025-03-07 09:57

Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w skutecznym leczeniu pacjentów onkologicznych - debata ekspercka PTO

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy do oglądania debaty eksperckiej online z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w skutecznym leczeniu pacjentów onkologicznych", która odbędzie się 25 marca (wtorek) o godz. 15:00.
2025-03-07 09:07

Szpital w Sztumie doposażony w sprzęt o wartości ponad 2,1 mln zł

W 2024 roku Grupa American Heart of Poland przeprowadziła znaczącą modernizacji Szpitala w Sztumie, doposażając placówkę w sprzęt o wartości ponad 2,1 miliona złotych. Inwestycja ta istotnie poprawiła możliwości diagnostyczne i terapeutyczne szpitala, wpływając tym samym na jakość i efektywność udzielanych świadczeń medycznych.

2025-03-06 13:39

Krztusiec – co warto wiedzieć?

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak silny, że może prowadzić do wymiotów, zmęczenia, a nawet trudności w oddychaniu. Co należy wiedzieć o tej groźnej chorobie i jak przebiega leczenie? Rozmawiamy na ten temat z lek. Martą Moskal z Centrum Medycznego Scanmed, American Heart of Poland.

2025-03-06 13:26