Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Polska technologicznym średniakiem
Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.
Profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów u kobiet przedmiotem debaty w Sejmie
Diagności laboratoryjni składają propozycje deregulacyjne mające zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do samorządów zawodowych zaufania publicznego o podjęcie działań na rzecz organizacji spotkania ze stroną rządową, podczas którego mogłyby zostać przedstawione konkretne propozycje deregulacyjne. Ich celem jest zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów. W związku z tym Prezes KRDL zwróciła się do Marioli Łodzińskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, z propozycją wystąpienia do Ministra – Członka Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pana Macieja Berka.
Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność
Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych. Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo.
Prof. Rodryg Ramlau: Istnieją już ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem do stworzenia LCU. Potrzebne rozwiązania systemowe
Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz zwyciężczynią konkursu EY Przedsiębiorca Roku!
Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych? O profilaktyce i badaniach
Zaledwie 0,02% środków unijnych przeznaczono na programy dotyczące szczepień w latach 2014–2020
Prawidłowe odżywianie ma największy wpływ na zdrowie i długość życia
Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w skutecznym leczeniu pacjentów onkologicznych - debata ekspercka PTO
Szpital w Sztumie doposażony w sprzęt o wartości ponad 2,1 mln zł
W 2024 roku Grupa American Heart of Poland przeprowadziła znaczącą modernizacji Szpitala w Sztumie, doposażając placówkę w sprzęt o wartości ponad 2,1 miliona złotych. Inwestycja ta istotnie poprawiła możliwości diagnostyczne i terapeutyczne szpitala, wpływając tym samym na jakość i efektywność udzielanych świadczeń medycznych.
Krztusiec – co warto wiedzieć?
Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak silny, że może prowadzić do wymiotów, zmęczenia, a nawet trudności w oddychaniu. Co należy wiedzieć o tej groźnej chorobie i jak przebiega leczenie? Rozmawiamy na ten temat z lek. Martą Moskal z Centrum Medycznego Scanmed, American Heart of Poland.