Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Ruszają szczepienia przeciw Covid-19

Rusza kolejna tura bezpłątnych szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia stanowią kontynuację szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 3 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia przeciw COVID-19.
2024-10-24 11:18

Andrzej Pągowski po raz drugi dla wcześniaków

Maleńkie dziecko otoczone serduszkami, które układają się w czterolistną koniczynkę, a obok ręce otulające to kruche i delikatne maleństwo to najnowsza grafika przygotowana specjalnie dla wcześniaków przez wybitnego polskiego artystę i plakacistę – Andrzeja Pągowskiego. Została ona przygotowana na prośbę Fundacji Koalicja dla wcześniaka, która od 12 lat z sercem wspiera wcześniaki i ich rodziców. Grafika w postaci plakatów i przypinek będzie zdobiła oddziały neonatologiczne w całej Polsce.
2024-10-24 11:09

Jakie są rynkowe potrzeby i wyzwania badań klinicznych w Polsce?

Już 5 grudnia w Warszawie, odbędzie się osiemnasta, kultowa już konferencja MEDmeetsTECH, łącząca medycynę i nowe technologie z biznesem, podczas której eksperci z różnych organizacji postarają się odpowiedzieć na wyzwania stojące przed rynkiem badań klinicznych. Podczas wydarzenia będą miały miejsce również tematyczne sesje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, rozszerzonej rzeczywistości, a także urządzeń medycznych.
2024-10-24 10:36

Otyłość to choroba. Nie oceniaj, lecz

Na świecie żyje aż 2,5 miliarda osób z nadwagą (powyżej 18 r. ż.), w tym 890 milionów z chorobą otyłościową[1]. Sytuacja w Polsce jest również bardzo poważna. Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście rozwoju choroby otyłościowej. Badania wskazują, że wzrost ten trwa już od ponad dwudziestu lat[2]. Według CBOS (2019 r.) aż 59% dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała, w tym na otyłość choruje 21% Polaków. Raport Naczelnej Izby Kontroli z 2024 roku wskazuje, że choroba otyłościowa dotyczyć może nawet 9 mln osób. Klinicyści oraz organizacje pacjentów biją na alarm, przypominając o pilnej potrzebie strategicznych zmian w opiece nad pacjentami z chorobą otyłościową oraz dostępu do jej leczenia, tak jak w przypadku innych chorób.
2024-10-24 09:54

Pierwszy kompleksowy przewodnik dla rodziców dzieci z achondroplazją

Działające w Polsce Stowarzyszenie na rzecz dzieci z achondroplazją nawiązało współpracę z grupami pacjentów z całej Europy i Ameryki Łacińskiej, aby wspólnie opracować nowy kompleksowy przewodnik dla rodziców i opiekunów dzieci z achondroplazją. Materiał „Together. Achondroplazja od momentu rozpoznania do 18 roku życia” zawiera praktyczne porady oparte na spostrzeżeniach społeczności pacjentów. Jego celem jest dostarczenie wiedzy, czego można spodziewać się na różnych etapach życia dziecka i jak przygotować się, by jak najlepiej wspierać zdrowie i rozwój młodego człowieka z tą rzadką chorobą. Poradnik wskazuje potencjalne problemy zdrowotne, emocjonalne i społeczne, których mogą doświadczyć rodziny od okresu przed urodzeniem aż do momentu przejścia w dorosłość. Przewodnik powstał we współpracy 11 organizacji pacjentów z achondroplazją, osób chorujących na tę chorobę oraz ich rodziców/opiekunów oraz firmy BioMarin.
2024-10-24 09:32

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia

Większość Polaków oczekuje dostępu do skutecznej i bezpiecznej psychoterapii i aż 74 proc. jest zdania, że ta dziedzina powinna znajdować się po nadzorem Ministerstwa Zdrowia – wynika z raportu „Potrzeby i preferencje Polek i Polaków w zakresie usług psychoterapeutycznych. Raport z badań”, opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP.
2024-10-23 15:07

Nowoczesna diagnostyka oznacza skuteczne leczenie pacjentek z rakiem piersi – zaproszenie na bezpłatne spotkanie z onkologiem dla pacjentek z Poznania i okolic

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi i ich bliskich na spotkanie z onkolożką dr n. med. Darią Świniuch z Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wydarzenie pn. „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” odbędzie się w sobotę, 26 października, o godz. 10.00, w kompleksie Bramie Poznań przy ul. Gdańskiej 2. W ten sposób portal chce uczcić obchody Różowego Października. Wstęp na spotkanie jest wolny i otwarty.

2024-10-23 12:28

Rehabilitacja - integralny element kompleksowego leczenia onkologicznego

Zdarzało się, że chorym z ciężkimi obrzękami można było pomóc jedynie przez amputację kończyny. Rehabilitacja onkologiczna zmieniła wszystko. Przez ostatnie cztery dekady rehabilitacja onkologiczna w Polsce przeszła znaczącą transformację, przekształcając się z marginalnej praktyki w integralną część kompleksowej opieki nad pacjentem onkologicznym. Dziś fizjoterapia jest dostępna na różnych etapach leczenia nowotworowego – od fazy przedoperacyjnej, przez okres intensywnej terapii, aż po fazę remisji czy opiekę paliatywną. Włączenie fizjoterapeutów w multidyscyplinarny zespół onkologiczny pozwala na bardziej kompleksowe i całościowe spojrzenie na potrzeby pacjenta.
2024-10-23 11:52

Podsumowanie konferencji NAOS

Głównym celem konferencji było skupienie się na temacie Pacjentów, którzy powinni się znaleźć w centrum całego systemu opieki zdrowotnej. Jest to niewątpliwie główny warunek, aby wykorzystanie technologii w służbie Pacjentów, przyniosło realne zastosowanie i korzyści.

2024-10-23 11:23

Terapia przeciwnowotworowa może być szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego. Konieczny jest stały nadzór kardiologiczny

Choroby onkologiczne to schorzenia, które dotykają wielu pacjentów. Onkologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, której rozwój sprawia, że nowotwory obarczone dotychczas złym rokowaniem, można lepiej i skuteczniej leczyć, co wydłuża życie pacjentom onkologicznym. To bardzo dobra informacja.
- Wielu z chorych onkologicznych cierpi na schorzenia kardiologiczne. Pacjenci ci wymagają sprawnej diagnostyki oraz optymalizacji leczenia kardiologicznego, co powinno być prowadzone równolegle z diagnostyką onkologiczną. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Leszek.
2024-10-23 10:51

Jesienne przebudzenie - jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

- Jesień to czas, kiedy wielu z nas może odczuwać obniżenie nastroju, spadek energii, czasem spadek motywacji, co jest związane m.in. z mniejszą ilością światła słonecznego, krótszym dniem czy zmianami w przyrodzie, które mogą nas skłaniać do refleksji, przemyśleń na temat przemijania. Aby zadbać o zdrowie psychiczne w tym okresie, warto m.in. zadbać o utrzymanie harmonogramu i rytmu dnia, co wspiera stabilność emocjonalną oraz korzystać ze światła dziennego. - mówi Ewelina Bondyra-Łuczka, psycholog i trener zawodowy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON).
2024-10-23 09:31