Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Biomedycyna: Stanfordzki program mentoringowy w Polsce. Ruszył nabór

Do Polski zawitał program mentoringowy opracowany na Uniwersytecie Stanforda dla zespołów naukowych, które mają pomysł na nową terapię, potencjalny lek, szczepionkę, test diagnostyczny lub inny wyrób medyczny. Na jego wsparcie i realizację Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 2,9 mln zł. – Czas na stworzenie wzorcowego mechanizmu, który przekształca wynalazki w produkty biomedyczne – mówi prof. Agnieszka Dobrzyń, inicjator SPARK Poland. Pilotaż programu doprowadził jeden z zespołów naukowych do etapu tuż przed założeniem startupu z obszaru diagnostyki choroby Alzheimera. Nabór pomysłów do pierwszej edycji trwa do 20 marca 2025 roku.
2025-02-19 10:18

Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych

Wojskowa służba zdrowia może niedługo stanąć przed poważnym kryzysem kadrowym, który wpłynie na bezpieczeństwo i zdolności obronne kraju. Problem niedoborów personelu stale się pogłębia, na co wpływają system kształcenia, niedostosowany do specyficznych realiów służby w armii, trudne warunki pracy i czynniki finansowe, bo wynagrodzenia lekarzy wojskowych są dużo mniej atrakcyjne niż te oferowane w sektorze cywilnym. Dlatego też w kontekście wzrostu zagrożeń międzynarodowych i wojny w Ukrainie niezbędne są reformy systemu kształcenia, ścisła współpraca placówek wojskowych i cywilnych oraz zwiększenie atrakcyjności służby medycznej w wojsku.
2025-02-18 12:13

Semaglutyd leczy otyłość, nie służy do odchudzania

Semaglutyd należy do grupy leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Do jego właściwości należy regulowanie poziomu cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Od pewnego czasu lek stał się popularny w terapii odchudzającej – dzięki hamowaniu łaknienia wpływa na spadek masy ciała. – Wiele osób uznało to za łatwy sposób na szybką redukcję bez wysiłku – mówi dr n. med. Anna Ścibisz obesitolog, kardiolog z Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.
2025-02-18 09:33

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to  doskonały sposób na poprawę kondycji i aktywne spędzanie czasu. Wymagają one również przygotowania, ponieważ niskie temperatury mogą zwiększać ryzyko kontuzji – mięśnie są bardziej napięte, tkanki słabiej ukrwione, a wiązadła i torebki stawowe mniej elastyczne. Jak zatem bezpiecznie uprawiać sport zimą? O tym rozmawiamy z Sebastianem Tryką z Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland.
2025-02-17 15:36

Co piąty Polak skorzystał z psychoterapii – zdrowie psychiczne nie ma płci

Walentynki to nie tylko święto miłości, ale także dobra okazja, by zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne. Mało kto pamięta, że święty Walenty jest również patronem osób chorujących psychicznie. Właśnie tego dnia opublikowany został raport na temat dostępności i motywacji Polaków do korzystania z psychoterapii. Badanie przeprowadzone na zlecenie Kliniki.pl, przez SW Research, pokazuje, że aż 22% dorosłych Polaków – czyli ponad 6,5 miliona osób – skorzystało z psychoterapii w ciągu ostatnich pięciu lat.
2025-02-17 14:11

Schizofrenia może być w Polsce leczona na światowym poziomie

Choć polscy psychiatrzy mają dostęp do najbardziej innowacyjnych leków i nowoczesnych form ich podania, to wciąż te możliwości w leczeniu schizofrenii wykorzystywane są w zbyt małym stopniu. Wszystko za sprawą przekonań – wielu pacjentom zastrzyki wciąż kojarzą się bowiem z karą i działaniami niepożądanymi. Nowoczesne psychoterapeutyki podawane w taki sposób pozwalają tymczasem lepiej kontrolować przebieg choroby i na długo zabezpieczają pacjentów przed jej zaostrzeniami. Młodsi pacjenci są już tego coraz bardziej świadomi i oczekują dostępu do takiego leczenia.
2025-02-17 09:45

Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w NIO-PIB. Jedyne takie miejsce w Polsce

Każdego roku w Polsce nowotwory rozpoznaje się u około 1300 dzieci i nastolatków, z czego część wymaga leczenia z wykorzystaniem radioterapii. Tego rodzaju terapię prowadzi w naszym kraju 13 placówek, jednak jedynym ośrodkiem w pełni przystosowanym do potrzeb najmłodszych pacjentów jest Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego działające przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie przy ul. Wawelskiej 15. To właśnie tutaj trafia najwięcej dzieci wymagających radioterapii w procesie leczenia choroby nowotworowej.
2025-02-17 08:24

Rak pęcherza moczowego - czas na standaryzację ścieżki pacjenta

- Wspólnie ze środowiskiem klinicznym powstała ścieżka postępowania. Rak pęcherza moczowego, choć nie jest najczęstszym nowotworem (4 wśród mężczyzn, 12 u kobiet), to dotyka wielu osób palących papierosy (tytoń) lub mających kontakt z substancjami toksycznymi, najczęściej w miejscu pracy. Chcielibyśmy, aby ścieżka pacjenta była określona od samego początku, od lekarza POZ, aby zbudowana została czujność na objawy takie jak krwiomocz, bóle w podbrzuszu, aby w pierwszej kolejności wyeliminować lub potwierdzić podejrzenie raka pęcherza moczowego. - o pozytywnych zmianach i wyzwaniach w opiece nad pacjentami z rakiem pęcherza moczowego mówi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
2025-02-14 13:50

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach otwarto Pracownię Obrazowania Przedklinicznego

- Zajmujemy się głównie terapiami celowanymi, ale także szeroko pojętą radio- i immuno-radioterapią – podkreśla prof. dr hab. n. med. Gabriela Kramer-Marek, kierownik Zakładu Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. – Wyniki obrazowych badań przedklinicznych przekładają się na poprawę skuteczności leczenia chorych na nowotwory, którym możemy zaproponować lepsze rozwiązania – dodaje
2025-02-14 12:23

Adamed Pharma rozwija trzy, innowacyjne projekty badawcze z zakresu diabetologii i onkologii w ramach grantów przyznanych w konkursie Agencji Badań Medycznych

6 lutego 2025 r. Agencja Badań Medycznych (ABM) ogłosiła listę rankingową konkursu „Realizacja badań w obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości”. Wśród 22 przedsięwzięć, które uzyskały finansowanie, znalazły się trzy projekty Adamed Pharma, z czego aż dwa uzyskały najwyższe oceny komisji konkursowej. Firma otrzyma łącznie niemal 12 milionów zł na przeprowadzenie do końca marca 2026 r., innowacyjnych badań farmaceutycznych w obszarze diabetologii i onkologii.
2025-02-14 08:54

Endometrioza i macierzyństwo – pilne potrzeby zdrowotne kobiet. Znamy laureatów V edycji konkursu „Grant na zdrowie”

W tegorocznej edycji konkursu „Grant na zdrowie” wyróżnienia otrzymały Fundacja Pokonać Endometriozę i jej projekt „EndoEdukacja dla Szkół” oraz projekt „Macierzyństwo jest możliwe”, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Finansowanie tych projektów pomoże szerzyć edukację na temat problemów, z którymi coraz częściej mierzą się współczesne kobiety oraz daje im szansę na ich rozwiązanie.
2025-02-14 08:48

Fakty i mity o raku pęcherza moczowego Co warto wiedzieć?

Co palenie tytoniu ma wspólnego z rakiem pęcherza? Co może oznaczać krwiomocz? Czy rak pęcherza zawsze jest równoznaczny z radykalną cystektomią? To pytania, na które odpowiedzi szuka Fundacja Onkologiczna Życie z Rakiem w ramach kampanii edukacyjnej „Życie z rakiem pęcherza moczowego”. Organizatorzy obalają najczęstsze mity, a także prezentują historię Pana Kazimierza, który opowiada o życiu oraz leczeniu nowotworu.
2025-02-13 08:56