Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Prof. Rafał Krenke Rektorem WUM w kadencji 2024-2028

Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, ordynator i kierowniki Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM, będzie Rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028.
2024-09-27 09:54

I Konferencja Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zapraszamy Państwa na I Konferencję Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w dniach 11-12 października 2024 w Łodzi. Szacuje się, że grupa pacjentów z chorobami serca i naczyń oraz schorzeniem onkologicznym sięga 500.000 osób w Polsce. 
2024-09-27 09:01

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu

Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia tego niezwykle ważnego narządu. To doskonała okazja, aby nie tylko poszerzyć wiedzę na temat serca, ale także zastanowić się nad tym, jak lepiej o nie dbać na co dzień. O tym, jak troszczyć się o serce i co robić, aby utrzymać je w dobrej kondycji, mówi dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z Grupy American Heart of Poland.
2024-09-27 08:57

Chorzy na ataksję Friedriecha marzą o przedłużeniu samodzielności

Ataksja Friedreicha (FA) jest rzadką, postępującą chorobą neurodegeneracyjną o podłożu genetycznym, która nieuchronnie prowadzi do utraty niezależności ruchowej. Jest dostępna terapia, która spowalnia postęp choroby. „Mam nadzieję, że lek będzie dostępny w ramach terapii lekowej” - mówił Wojciech Konieczny z Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji „O każdy dzień walczą z nieuleczalną chorobą. Czym jest ataksja Friedreicha?”.
2024-09-27 08:50

OZZL chce minimalnego zatrudnienia lekarzy w publicznych placówkach – o co chodzi?

Gwarancja ustalonej liczby specjalistów w odniesieniu do liczby pacjentów, aby polepszyć jakość leczenia i zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom oraz lekarzom – to priorytet Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), który postuluje wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów w publicznych placówkach medycznych. – Naszym celem jest to, aby w szpitalach była stabilność kadrowa, aby pacjenci byli leczeni z najnowszymi osiągnięciami wiedzy medycznej – mówi przewodnicząca OZZL Grażyna Cebula-Kubat.
2024-09-27 08:31

Raport: Pacjent z NTM w Systemie Opieki Zdrowotnej 2024

Stowarzyszenie „UroConti” opublikowało raport zatytułowany „Pacjent z NTM w Systemie Opieki Zdrowotnej 2024”. Jest to już trzynasta edycja tego dokumentu. Raport przedstawia aktualne informacje dotyczące sytuacji pacjentów z nietrzymaniem (NTM) w polskim systemie opieki zdrowotnej, zwracając uwagę na społeczne i ekonomiczne skutki NTM, politykę refundacyjną państwa oraz kwestie związane z opieką długoterminową, gdzie odsetek osób dotkniętych inkontynencją sięga nawet 90%.
2024-09-26 14:29

RakReaton przedłużony do 7 października. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wspiera Podopiecznych dotkniętych przez powódź

Dostaliśmy rozliczne sygnały od uczestników RakReatonu, którym na sercu leży pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, że w obecnej, dramatycznej sytuacji powodziowej przerzucili oni swoje wysiłki na pomoc osobom dotkniętym katastrofą. Z tego powodu odwołane zostało wiele zaplanowanych na ten czas imprez biegowych, których uczestnicy planowali zbierać kilometry w wyzwaniu. Dlatego w porozumieniu z Partnerami Wyzwania podjęliśmy decyzję o przedłużeniu RakReatonu o tydzień, do 7 października 2024 roku. - informuje Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
2024-09-26 09:15

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia. 
2024-09-26 09:03

Kardiologia dla życia. Kardiolodzy dla pacjentów

Do historii przechodzi XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 4000 uczestników, 152 sesje naukowe, niemal 500 wykładowców i 17 sal wykładowych, na których odbywały się debaty, warsztaty i dyskusje na temat najnowszych wytycznych w zakresie chorób serca i układu krążenia. A oprócz tego debata systemowa i posiedzenie Rady ds. Kardiologii.

2024-09-25 16:26

Gdy rak jelita grubego daje przerzuty

Wątroba to ten narząd, w którym przyrzuty raka jelita grubego powstają najczęściej. W każdym przypadku, kiedy jesteśmy w stanie wyciąć przerzuty z raka jelita grubego do wątroby, powinniśmy to zrobić. Dlatego, że to daje największe korzyści, jeśli chodzi o przeżycie. Inną z metod leczenia przerzutów do wątroby jest termoablacja.

2024-09-25 13:19

Dobrze działający nadzór epidemiologiczny obniża koszty opieki zdrowotnej

Klinicyści i epidemiolodzy alarmują: w Polsce konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych mających na celu poprawę skuteczności monitorowania i zapobiegania chorobom bakteryjnym.

2024-09-25 12:45

Zmiany w zasadach oceny technologii medycznych

Do unijnych wytycznych zostaną dostosowane zasady oceny technologii medycznych, stosowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Nowe przepisy zaczną obowiązywać 12 stycznia 2025 roku. Jest to  pokłosie dostosowania przepisów prawa krajowego do tzw. unijnego rozporządzenia o wspólnym HTA.
2024-09-25 09:36