Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Nobel w medycynie za odkrycie mikroRNA - komentarze ekspertów

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun. Komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.
2024-10-08 08:56

Zadłużony płatnik zalega ZUS-owi średnio już 31,4 tys. złotych. Wzrost rok do roku wynosi 18,5 proc.

ZUS podaje, że na koniec pierwszego półrocza 2024 roku średnie zadłużenie aktywnych płatników wyniosło 31,4 tys. zł. To o 18,5% więcej niż rok wcześniej. Rekordzista ma jednak aż 818,8 mln zł niezapłaconych składek. Eksperci komentujący te dane zwracają uwagę na słabą egzekucję zadłużenia, a także na wysokość składek. Stanowią one zbyt duże obciążenie dla firm, zwłaszcza tych jednoosobowych. Do tego nie spodziewają się poprawy w tym zakresie. Mówią wręcz, że sytuacja może się pogarszać.
2024-10-08 08:48

Kompleksowa opieka nad pacjentami z rakiem piersi, oznacza także dostęp do radioterapii śródoperacyjnej

Zdaniem Profesora Calvo, radioterapia śródoperacyjna IOeRT powinna być wdrażana instytucjonalnie: jest bowiem „programem szpitalnym”, a nie tylko specjalistyczną techniką powiązaną. Przy odpowiedniej technologii (miniaturyzowane akceleratory liniowe) - IOeRT jest przyjaznym procesem medycznym, dostępnym do szerokiego stosowania u pacjentów onkologicznych, w szczególności z rakiem piersi. - Pacjenci wymagający operacji i radioterapii w wielodyscyplinarnym protokole leczenia są kandydatami do optymalizacji terapii poprzez włączenie komponentu IOeRT w momencie resekcji guza nowotworowego.
2024-10-07 16:01

Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich

Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych, a październik jest miesiącem świadomości tego schorzenia. Choroba Gauchera, bo o niej mowa, występuje u jednej na 50.000 osób. - Jest to jedna z niewielu chorób rzadkich, które możemy dziś tak skutecznie leczyć – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Beata Kieć–Wilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie. 

2024-10-07 15:44

Dr hab. med. Michał Hawranek: W kardiologii prewencja to skuteczna interwencja

W kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego działania prewencyjne należy traktować jako interwencję, która zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz progresji choroby. Z drugiej strony, leczenie interwencyjne schorzeń kardiologicznych należy traktować jako prewencję niekorzystnych zdarzeń. Założenia koncepcji połączenia kardiologii prewencyjnej i interwencyjnej wyjaśnia dr hab. med. Michał Hawranek, kierownik Pracowni Hemodynamiki I Radiologii Zabiegowej w Śląskim Centrum Chorób Serca, członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji Prevention & Intervention 2024.
2024-10-07 11:29

W kardiologii dziecięcej znacznie poprawiła się przeżywalność i jakość życia pacjentów po operacji

W ostatniej dekadzie postęp w kardiologii dziecięcej jest ogromny. Dziś już nie ma takiej wady serca, której nie można zoperować – podkreśliła dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, podczas panelu ekspertów z okazji Światowego Dnia Serca. Dodała, że poprawiła się nie tylko przeżywalność pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, ale także jakość ich życia.
2024-10-07 09:50

Raport nie pozostawia złudzeń. Pieniądze wciąż są największą przeszkodą w leczeniu stomatologicznym

Najnowszy raport pt. „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?” pokazuje, że blisko 40% rodaków wolałoby z daleka omijać gabinety dentystyczne głównie z powodu zbyt wysokich kosztów leczenia i wizyt. Prawie 39% mówi o strachu przed biały fartuchem i samym lekarzem. Lęk przed bólem odstrasza niemal 30% Polaków. Negatywne doświadczenia zniechęcają ponad 22% społeczeństwa. Do tego długie kolejki do specjalistów demotywują przeszło 20% pacjentów. Wygląd i odgłos używanych narzędzi wskazuje ponad 20%. Na niekompetencję i brak zaufania do lekarzy lub całego personelu wskazuje razem zaledwie 14% społeczeństwa. Zatem widać, że ogólnie pieniądze bardziej doskwierają pacjentom niż fizyczny ból.
2024-10-07 08:27

Oddział kardiologiczny, przy Szpitalu Powiatowym w Nysie, wkrótce wznowi działalność po powodzi

Pracownicy American Heart of Poland intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland, przy Szpitalu Powiatowym, który został zniszczony podczas powodzi. Obecnie trwają  prace związane z przywróceniem pełnej funkcjonalności infrastruktury, a na poniedziałek zaplanowano testy sprzętu medycznego, które są kluczowe dla wznowienia działalności placówki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, we wtorek (08.10.2024) oddział kardiologiczny ponownie rozpocznie przyjęcia pacjentów.
2024-10-04 10:09

Coraz więcej dzieci z wadami postawy. Ministerstwo Zdrowia reaguje

Ministerstwo Zdrowia podaje, że nawet 90 proc. dzieci i młodzieży cierpi na wady postawy i wprowadza program pilotażowy diagnostyki stóp, skierowany do najmłodszych w przedziale wiekowym 5-16 lat. – Program ukierunkowany jedynie na ocenę budowy stóp należy uznać za niepełny, ponieważ ukształtowanie stóp zależy od wielu czynników, takich jak ustawienie kręgosłupa i miednicy, zakresy ruchu w stawach kończyn dolnych. Badanie powinno obejmować ocenę całego dziecka – mówi dr hab. n. k. fiz. Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
2024-10-04 08:49

Koniec refundacji na ważny lek na cukrzycę

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zakończenie refundacji leku Trulicity dla pacjentów leczących się na cukrzycę. Pacjenci nadal będą mieli możliwość skorzystania z refundacji innych leków z grupy analogów GLP-1.
2024-10-04 08:45

Od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia. 
2024-10-04 08:37

Dni Krwi Pępowinowej i Dzień Dawcy Szpiku

W październiku i listopadzie 2024 roku po raz drugi Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) oraz Fundacja DKMS wspólnie powalczą o zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego. Dodatkowym celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Akcja Razem dla wspólnego celu to apel o aktywną pomoc w walce z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.
2024-10-04 08:18