Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Eksperci: w Polsce mamy do czynienia ze znacznym przeregulowaniem rynku aptecznego na tle Europy
Suma wszystkich regulacji, stopień ich restrykcji oraz duża dynamika zmian w ostatnich latach czynią polski rynek aptek jednym z najbardziej przeregulowanych w Europie, a w wielu aspektach polskie przepisy są jednymi z najbardziej ingerujących i wprowadzających najsilniejsze ograniczenia spośród obowiązujących w innych krajach - wynika z najnowszego raportu Pracodawców RP na podstawie danych od IQVIA. Czy deregulacja, która w Polsce jest teraz jednym z kluczowych tematów w debacie publicznej, ma szansę objąć też rynek apteczny?
Pracodawcy RP dołączyli do Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości
27 lutego w siedzibie Pracodawców RP Rafał Dutkiewicz – Prezes Zarządu Pracodawców RP oraz Małgorzata Gałązka-Sobotka – Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego – podpisali porozumienie o współpracy w ramach Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości.
Choroby układu krążenia – wyzwanie zdrowotne Europy
Priorytety polskiej prezydencji w zdrowiu, czyli profilaktyka zdrowotna, cyfryzacja i bezpieczeństwo lekowe to ważne obszary nie tylko dla całego systemu ochrony zdrowia, lecz także dla kardiologii – zarówno w Polsce, jak i w Europie. We wtorek, 25 lutego w Warszawie odbyła się konferencja „Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie – stan obecny, wyzwania i rozwiązania”. Eksperci dyskutowali o chorobach układu krążenia.
Cierpiący na nieswoiste choroby zapalne jelit wymagają kompleksowej opieki medycznej
Ponad 100 tys. osób w Polsce zmaga się z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ), w tym z chorobą Leśniewskiego-Crohna (ChLC) i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG). Lekarze specjalizujący się w leczeniu tych schorzeń postulują objęcie pacjentów kompleksowym i wielodyscyplinarnym modelem leczenia. Według nich poprawi to jakość terapii, a jednocześnie obniży jego koszt.
POZ okiem Pracodawców Szpitali Powiatowych
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych wyszedł z propozycją zmian systemowo-organizacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej. – Wprowadzenie ich w życie w naszej ocenie może pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz w znaczący sposób odciążyć i usprawnić działalność szpitali, zwiększając tym samym ich efektywność – czytamy w opublikowanym stanowisku.
Problem pracodawców. Rośnie liczba zwolnień L4 spowodowanych nadużywaniem alkoholu
W 2024 roku lekarze w całej Polsce wystawili blisko 9,5 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. To o 44,9% więcej niż w 2023 r. Z danych ZUS-u wynika też, że w ub.r. liczba dni nieobecności z ww. powodu wyniosła 99,6 tys. To wzrost o 50,4% rdr. Najwięcej zaświadczeń z omawianego tytułu, czyli 31,9% ogółu, dotyczyło absencji trwającej do 5 dni. Do tego widać, że najczęściej po ww. dokument sięgały osoby w wieku 40-44 lat. Dalej w rankingu są pacjenci mający 35-39 i 45-49 lat. Na końcu zestawienia znalazły się osoby do 19. roku życia. Przed nimi uplasowali się seniorzy. Ponadto w ub.r. mężczyznom wystawiono więcej takich zaświadczeń niż kobietom.
2025 ma być przełomowy dla sektora biomedycznego. Badania kliniczne znacząco przyspieszą
Ponad 1,14 mld zł trafi na badania w obszarze biomedycznym z Krajowego Planu Odbudowy. Agencja Badań Medycznych w styczniu i lutym rozstrzygnęła wszystkie konkursy, które powierzyło jej Ministerstwo Zdrowia, w tym ostatnio na badania w obszarze innowacyjnych terapii, leków przyszłości i bezpieczeństwa lekowego. Dla całego sektora biomedycznego najbliższe miesiące mogą być czasem przełomowym, bo środki z KPO trzeba wykorzystać do połowy 2026 roku. To przyspieszenie to korzyść nie tylko dla firm i instytucji naukowych, lecz również dla pacjentów i gospodarki.
Wysoka krótkowzroczność u dzieci – jak spowalniać jej progresję?
Coraz więcej godzin spędzanych przed ekranami, ograniczona ilość czasu na świeżym powietrzu i niewystarczająca ekspozycja na naturalne światło słoneczne przyczyniają się do wzrostu liczby dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, objawiającą się gorszą jakością widzenia na dalekie odległości. Roczny przyrost krótkowzroczności jest najszybszy u osób poniżej 10 roku życia[1]. Większą progresję można zaobserwować zwłaszcza u dzieci z wysoką krótkowzrocznością, z którą do 2050 roku może zmagać się nawet 10% światowej populacji[2]. Czym jest wysoka krótkowzroczność i dlaczego stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia oczu dzieci?
Sztuczna inteligencja wsparciem dla kardiologii prenatalnej
Wykrycie wad wrodzonych serca u płodu pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i doprowadzenie do urodzenia dziecka, które będzie miało dużo lepsze rokowania. W Polsce znacząco poprawia się skuteczność diagnostyczna, a lekarzy coraz mocniej będzie w tym wspierać sztuczna inteligencja. Wciąż jednak przeprowadza się za mało badań prenatalnych, takich jak echokardiografia płodu.
Rekomendacje ekspertów w obszarze ochrony zdrowia
Biała Księga została zaprezentowana 21 lutego 2025 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podczas konferencji „Zdrowie i bezpieczeństwo dla przyszłości”, siódmego wydarzenia z cyklu „Droga do Prezydencji”, organizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.
Prof. Jerzy Wydmański: Onkologia to gra zespołowa. O roli radioterapii w leczeniu raka prostaty
- Bez radioterapii nie ma leczenia chorych na raka prostaty, w większości przypadków również po leczeniu chirurgicznym napromieniamy pacjentów, ponieważ marginesy są dodatnie, a zaawansowanie nowotworu pooperacyjne okazuje się wyższe niż oceniane przed zabiegiem i wówczas trzeba zastosować radioterapię na obszar nie tylko loży po prostacie, ale również na obszar regionalnych węzłów chłonnych. Onkologia w tej chwili to nie jest gra jednej specjalizacji, to jest gra zespołowa, w której uczestniczą wszyscy specjaliści i wiele zależy od ośrodka onkologicznego czy potrafi zorganizować taką współpracę. Jest ona absolutnie nieodzowna, żeby podejmować dobre decyzje dla chorych. - podkreśla prof.dr hab. n. med. Jerzy Wydmański, Kierownik Zakładu Radioterapii, Narodowego Instytutu Onkologii - PIB, Oddział w Gliwicach.
Leczenie stwardnienia rozsianego: jak najlepiej wykorzystać ograniczone zasoby?
Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego to jedno z największych osiągnięć medycyny ostatnich lat. Aktualnie każdy pacjent w Polsce, który spełnia kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.29, może otrzymać wysoko skuteczną terapię, dzięki której możliwe jest zatrzymanie postępu choroby. Wciąż pojawiają się nowocześniejsze formy terapeutyczne, dzięki którym możliwa jest dalsza poprawa jakości leczenia, z utrzymaniem jego skuteczności i bezpieczeństwa. O korzyściach wynikających ze stosowania nowoczesnych postaci leków modyfikujących przebieg SM mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Krzystanek z Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, główna badaczka w badaniu TIME&MOTION.