Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Zdrowie psychiczne pracownika: Globalnie jest lepiej niż w pandemii, ale Polacy zostają w tyle
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. – przynajmniej raz w tygodniu. Jest jednak pozytyw: odsetek ten maleje. W pandemicznym 2021 roku wynosił on 19 proc., by rok później spaść do 16 proc. – wynika z raportu ADP „People at Work 2024: A Global Workforce View”.
Sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie trafił do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Generali Polska we współpracy z Fundacją The Human Safety Net oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazały kolejny sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie neonatologicznym. Tym razem otrzymał go Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
Milion Euro dla Britenet Med na przełomową technologię monitorowania zdrowia psychicznego
MoodMon, projekt polskiej firmy Britenet Med, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 mln euro w ramach programu EIT Health Flagship Call. MoodMon to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pomaga lepiej monitorować i wspierać osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja czy choroba dwubiegunowa.
Agata Młynarska ambasadorką kampanii Nie gadaj, tylko się badaj
Prezenterka apeluje, by nie lekceważyć profilaktyki, bo tylko dzięki czujności i rozwadze można właściwie zadbać o swoje zdrowie i wydłużyć sobie życie. Ona sama ma za sobą szereg różnych badań, które pozwoliły określić, z jakimi chorobami się zmaga. Agata Młynarska przyznaje też, że pochłonięta leczeniem jednego schorzenia, niemal wykluczyła pojawienie się kolejnego ryzyka. Teraz wspiera kampanię „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. Tym prostym i zapadającym w pamięć hasłem PZU chce wpłynąć na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Inteligentne wsparcie dla lepszej opieki – konkurs dla szpitali na najlepsze zastosowanie AI
Spersonalizowane terapie, szybsza diagnostyka oraz usprawnienie procedur medycznych to niektóre z korzyści, jakie sektor medyczny odnotowuje dzięki sztucznej inteligencji. Organizowany przez Deloitte konkurs „Hospital AI Challenge” ma na celu promocję zastosowań AI w sektorze medycznym, przyczyniających się do rozwoju funkcjonowania szpitali. Zgłoszenia do konkursu potrwają do 3 listopada br. Główną nagrodą będzie wsparcie organizatorów w opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu funkcjonowania innowacyjnej technologii.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki - komentarz ekspertów
Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Kapituła wyróżniła ich za fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych. Komentarz ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.
Aż 80 proc. 16-latków ma już za sobą inicjację alkoholową
80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol, 78 proc. z nich sięga po piwo. Z każdym rokiem opóźnienia inicjacji alkoholowej o 14 proc. maleje prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu, a ryzyko nadużywania o 8 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Człowieka Świadomego. Raport wskazuje jednocześnie, że rośnie odsetek nastolatków przekonanych o ryzykach zdrowotnych picia alkoholu.
II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard – teoria i praktyka w pigułce
W dniach 6-8 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbędzie się II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. Będzie to największa konferencja naukowa w regionie, skierowana do lekarzy, specjalistów pielęgniarstwa, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także menedżerów zdrowia. To doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i dyskutowania o najnowszych rozwiązaniach.
Związki zawodowe oraz organizacje pracodawców apelują o zapewnienie bezpieczeństwa finansowego systemu ochrony zdrowia
Strona społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przedstawiła stanowisko w sprawie finansowania systemu ochrony zdrowia w 2024 r. oraz 2025 r. W obliczu niezwykle trudnej sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia, pracodawcy oraz pracownicy mówią jednym głosem, domagając się zapewnienia bezpieczeństwa finansowego systemu ochrony zdrowia w Polsce. W oficjalnym stanowisku przedstawiciele ośmiu organizacji pracodawców i central związkowych domagają się m.in. zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. czy wycofania zmian wprowadzonych w grudniu 2022 r. w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, które obciążyły budżet NFZ kosztami finansowania zadań wcześniej pokrywanych z budżetu państwa.
Nobel w medycynie za odkrycie mikroRNA - komentarze ekspertów
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun. Komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.
Zadłużony płatnik zalega ZUS-owi średnio już 31,4 tys. złotych. Wzrost rok do roku wynosi 18,5 proc.
ZUS podaje, że na koniec pierwszego półrocza 2024 roku średnie zadłużenie aktywnych płatników wyniosło 31,4 tys. zł. To o 18,5% więcej niż rok wcześniej. Rekordzista ma jednak aż 818,8 mln zł niezapłaconych składek. Eksperci komentujący te dane zwracają uwagę na słabą egzekucję zadłużenia, a także na wysokość składek. Stanowią one zbyt duże obciążenie dla firm, zwłaszcza tych jednoosobowych. Do tego nie spodziewają się poprawy w tym zakresie. Mówią wręcz, że sytuacja może się pogarszać.
Kompleksowa opieka nad pacjentami z rakiem piersi, oznacza także dostęp do radioterapii śródoperacyjnej
Zdaniem Profesora Calvo, radioterapia śródoperacyjna IOeRT powinna być wdrażana instytucjonalnie: jest bowiem „programem szpitalnym”, a nie tylko specjalistyczną techniką powiązaną. Przy odpowiedniej technologii (miniaturyzowane akceleratory liniowe) - IOeRT jest przyjaznym procesem medycznym, dostępnym do szerokiego stosowania u pacjentów onkologicznych, w szczególności z rakiem piersi. - Pacjenci wymagający operacji i radioterapii w wielodyscyplinarnym protokole leczenia są kandydatami do optymalizacji terapii poprzez włączenie komponentu IOeRT w momencie resekcji guza nowotworowego.