Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Prof. Rodryg Ramlau: Istnieją już ośrodki dysponujące odpowiednim zapleczem do stworzenia LCU. Potrzebne rozwiązania systemowe

- Rak płuca to nowotwór szczególny – nie tylko ze względu na swoją agresywność, ale także ze względu na to, że jego skuteczne leczenie wymaga błyskawicznej diagnostyki, dostępu do nowoczesnych terapii i ścisłej współpracy lekarzy różnych specjalizacji – zaznacza prof. Rodryg Ramlau. Jego zdaniem kluczowym rozwiązaniem, które mogłoby zmienić obecny stan rzeczy, jest utworzenie Lung Cancer Units.
2025-03-10 11:50

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz zwyciężczynią konkursu EY Przedsiębiorca Roku!

Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, została zwyciężczynią 22. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, który od ponad 20 lat wyróżnia krajowych liderów biznesu. Tym samym dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2025 w Monako.  
2025-03-10 10:35

Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych? O profilaktyce i badaniach

W Światowym Dniu Kobiet o świadomości zdrowotnej, czynnikach ryzyka i profilaktyce rozmawiamy z dr Jerzym Gryglewiczem, MBA, ekspertem ochrony zdrowia, Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
2025-03-08 10:51

Zaledwie 0,02% środków unijnych przeznaczono na programy dotyczące szczepień w latach 2014–2020

W styczniu Polska rozpoczęła prezydencję w Unii Europejskiej pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” Jako jeden z priorytetów, a zarazem filarów bezpieczeństwa, wskazano profilaktykę zdrowotną. Tymczasem z funduszy europejskich na lata 2014-2020 dofinansowano zaledwie 1 projekt dotyczący szczepień, co stanowiło 0,02% całkowitej kwoty dofinansowania w sektorze zdrowia.[1] – Zmiana tego stanu rzeczy jest konieczna, ponieważ inwestycje w szczepienia mają udowodniony wpływ na poprawę zdrowia populacji, redukcję kosztów leczenia oraz ochronę przed potencjalnymi epidemiami – mówi dr Michał Seweryn, specjalista epidemiologii i zdrowia publicznego, Prezes EconMed Europe.
2025-03-07 10:28

Prawidłowe odżywianie ma największy wpływ na zdrowie i długość życia

– Skomponowanie odpowiedniego jadłospisu i kultura jedzenia są obecnie sporym wyzwaniem – uważa prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dworacki, ekspert z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego zdaniem zaszkodzić może nam chociażby spożywanie produktów tuż po wyjęciu ich z lodówki. Ekspert medycyny stylu życia zaznacza też, że bardzo ważną rolę w naszym organizmie odgrywają jelita, a żeby właściwie funkcjonowały, powinniśmy włączyć do swojego menu probiotyki oraz prebiotyki.
2025-03-07 09:57

Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w skutecznym leczeniu pacjentów onkologicznych - debata ekspercka PTO

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy do oglądania debaty eksperckiej online z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w skutecznym leczeniu pacjentów onkologicznych", która odbędzie się 25 marca (wtorek) o godz. 15:00.
2025-03-07 09:07

Szpital w Sztumie doposażony w sprzęt o wartości ponad 2,1 mln zł

W 2024 roku Grupa American Heart of Poland przeprowadziła znaczącą modernizacji Szpitala w Sztumie, doposażając placówkę w sprzęt o wartości ponad 2,1 miliona złotych. Inwestycja ta istotnie poprawiła możliwości diagnostyczne i terapeutyczne szpitala, wpływając tym samym na jakość i efektywność udzielanych świadczeń medycznych.

2025-03-06 13:39

Krztusiec – co warto wiedzieć?

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak silny, że może prowadzić do wymiotów, zmęczenia, a nawet trudności w oddychaniu. Co należy wiedzieć o tej groźnej chorobie i jak przebiega leczenie? Rozmawiamy na ten temat z lek. Martą Moskal z Centrum Medycznego Scanmed, American Heart of Poland.

2025-03-06 13:26

Drogowskaz do prawidłowego prowadzenia pacjenta z astmą

W Polsce niedorozpoznanie astmy oskrzelowej sięga około 70 proc., przy czym nawet połowa pacjentów z rozpoznaniem jest leczona niezgodnie z najnowszymi wytycznymi.[1] Dzięki konsolidacji sił i współpracy ekspertów-lekarzy z czterech towarzystw medycznych, zaktualizowane zostały Standardy rozpoznawania i leczenia astmy, czyli zasady pokazujące, kiedy podejrzewać astmę, jak ją diagnozować i wykluczać, a co najważniejsze jak leczyć. Celem dokumentu jest zoptymalizowanie opieki nad chorymi z astmą oskrzelową przez lekarzy wszystkich specjalności, w szczególności lekarzy rodzinnych. Inicjatorem prac nad Standardami jest Koalicja na rzecz Leczenia Astmy.

 

 

2025-03-05 13:31

Ból, który potrafi odbierać radość życia

Marzec to miesiąc świadomości endometriozy - choroby, która może dotykać nawet co 10. kobietę w wieku rozrodczym. Pomimo poważnego wpływu na zdrowie i codzienne funkcjonowanie milionów kobiet na całym świecie, świadomość społeczna na temat endometriozy, jej objawów i możliwości leczenia, pozostaje niewielka. To odpowiedni czas, by zwrócić uwagę na tę chorobę, zrozumieć jej konsekwencje oraz wesprzeć pacjentki, które się z nią zmagają.

2025-03-05 13:21

Czy polscy pacjenci z chorobami rzadkimi mają dostęp do leków na europejskim poziomie?

Konferencja zorganizowana przez Krajowe Forum Orphan z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich była okazją m.in. do omówienia problematyki leków stosowanych w chorobach rzadkich w Polsce i Unii Europejskiej. Chociaż Polska nadrabia dystans w obszarze refundacji w stosunku do innych państw europejskich, wciąż nie wszyscy pacjenci mogą liczyć na dostęp do terapii. Na jakie obszary zwrócili uwagę eksperci biorący udział w dyskusji?

2025-03-05 11:19

Fakty i mity dotyczące zaawansowanego raka prostaty

Rak prostaty to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym. Stanowi 20% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce[1]. Zarówno pacjent, jak i jego bliscy, szczególnie po diagnozie przerzutowego guza opornego na kastrację (mCRPC), mogą czuć się zagubieni. Aby skutecznie rozwiewać wątpliwości, kluczowy jest dostęp do wiedzy. Eksperci kampanii ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział zebrali najważniejsze fakty i  najczęstsze mity dotyczące choroby.

 

 

2025-03-05 11:01