Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną i trudną do wykrycia. Co trzeci respondent (32,3%) jest przekonany, że ten rak jest nieuleczalny,  a 34,7% uważa, że diagnoza tego nowotworu jest wyjątkowo skomplikowana. Ponad połowa badanych (51,6%) sądzi, że terapia jest wyczerpująca dla organizmu, a 40,5% obawia się szybkiego rozwoju przerzutów. Te przekonania mogą wpływać na unikanie badań profilaktycznych i opóźnianie diagnozy, co zmniejsza szanse na skuteczne leczenie.[1]
2025-03-14 12:32

Wirus RS nie odpuszcza

W styczniu i lutym 2025 roku odnotowano 52 412 zakażeń RSV! To o 20 000 więcej niż w tym samym okresie 2024 roku. Prawie połowa (18 500) dotyczyła dzieci do 2. roku życia.  To właśnie dla nich wirus RS jest szczególnie niebezpieczny. Czas na wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć najmłodszych przed wirusem RS, aby sezon 2025/26 był wolny od RSV.
2025-03-14 12:21

Będzie program lekowy dla pacjentów z dziedziczną amyloidozą transtyretynową

W opublikowanym 12 marca projekcie kwietniowej listy refundacyjnej znajduje się nowy program lekowy – dedykowany nowoczesnemu leczeniu osób z dziedziczną amyloidozą transtyretynową. W jego ramach pacjenci będą mogli otrzymywać innowacyjny lek, której celem jest przede wszystkim zahamowanie postępu polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów. Polineuropatia powoduje postępujące trudności w poruszaniu się, bóle, zaburzenia czucia, powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz ogranicza niezależność pacjentów, którzy wraz postępem choroby, wymagają coraz większej pomocy ze strony opiekunów.
2025-03-14 08:06

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach na czele ośrodków SOLO III ubiegających się o wsparcie finansowe z KPO dla szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej

W ramach dofinansowania w wysokości ponad 122 mln zł w połowie przyszłego roku zostanie oddany do użytku sześciokondygnacyjny budynek Oddziału Terapii Izotopowej (OTI) o powierzchni blisko 5 tys. mkw., w którym zlokalizowane zostaną m.in. nowoczesne gabinety lekarskie i zabiegowe, obszerne poczekalnie dla pacjentów oraz oddziały dedykowane chorym wymagającym terapii izotopami promieniotwórczymi (Oddział Dawek Wysokich i Oddział Dawek Niskich), a także przeniesiony ze starego budynku Oddział Endokrynologii Onkologicznej.
2025-03-13 14:16

MZ przedstawiło nową listę refundacyjną od kwietnia 2025

12 marca Minister Marek Kos przedstawił nową listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 r. Znajduje się na niej 29 nowych terapii, 10 onkologicznych, w tym 3 w chorobach rzadkich, 19 terapii nieonkologicznych, z czego 4 w chorobach rzadkich.
2025-03-13 09:10

Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Ruszyła kampania Zrozumieć otyłość

Rosnące wskaźniki dotyczące choroby otyłościowej w Polsce wymagają nowego podejścia, większej świadomości i uznania otyłości za chorobę przewlekłą. Środowisko medyczne i pacjenckie podkreślają potrzebę wczesnego rozpoznania, badań przesiewowych i skutecznego zarządzania chorobą opartego na dowodach naukowych. Nowa kampania ma na celu zwalczanie stygmatyzacji i motywowanie pacjentów do walki o swoje zdrowie.
2025-03-12 15:31

Nowa inwestycja Gedeon Richter w Polsce

W lutym 2025 roku Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu rozbudowy zakładu produkcyjnego firmy w Grodzisku Mazowieckim. W nowej części kompleksu powstaną linie produkcyjne. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy dostępności nowoczesnych leków dla pacjentów w Polsce.

2025-03-12 15:19

Alarmujący wzrost liczby przypadków zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania w Polsce to narastający problem dotykający coraz większej liczby osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku. Raport Zaburzenia odżywiania w Polsce: skala problemu i perspektywy na przyszłość, opracowany przez Galileo Medical, ujawnia nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też niepokojący brak świadomości społecznej oraz ograniczony dostęp do skutecznego leczenia. Eksperci alarmują - bez odpowiednich działań problem będzie się pogłębiać.

2025-03-12 15:04

Polska technologicznym średniakiem

Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.

2025-03-12 13:20

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów u kobiet przedmiotem debaty w Sejmie

Rozpatrzenie informacji na temat systemu profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów u kobiet, z uwzględnieniem procesu rehabilitacji było przedmiotem ostatniego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej ds. onkologii. Podczas debaty omawiano m.in. bieżące potrzeby w leczeniu raka piersi, nowotworów ginekologicznych, a także możliwe do wprowadzenia rozwiązania z obszaru profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów.
2025-03-12 08:49

Diagności laboratoryjni składają propozycje deregulacyjne mające zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do samorządów zawodowych zaufania publicznego o podjęcie działań na rzecz organizacji spotkania ze stroną rządową, podczas którego mogłyby zostać przedstawione konkretne propozycje deregulacyjne. Ich celem jest zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów. W związku z tym Prezes KRDL zwróciła się do Marioli Łodzińskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, z propozycją wystąpienia do Ministra – Członka Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pana Macieja Berka.

2025-03-10 13:45

Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność

Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych.  Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo. 

2025-03-10 13:36