Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Wirus RS nie odpuszcza
Będzie program lekowy dla pacjentów z dziedziczną amyloidozą transtyretynową
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach na czele ośrodków SOLO III ubiegających się o wsparcie finansowe z KPO dla szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej
MZ przedstawiło nową listę refundacyjną od kwietnia 2025
Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Ruszyła kampania Zrozumieć otyłość
Nowa inwestycja Gedeon Richter w Polsce
W lutym 2025 roku Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu rozbudowy zakładu produkcyjnego firmy w Grodzisku Mazowieckim. W nowej części kompleksu powstaną linie produkcyjne. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy dostępności nowoczesnych leków dla pacjentów w Polsce.
Alarmujący wzrost liczby przypadków zaburzeń odżywiania
Zaburzenia odżywiania w Polsce to narastający problem dotykający coraz większej liczby osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku. Raport Zaburzenia odżywiania w Polsce: skala problemu i perspektywy na przyszłość, opracowany przez Galileo Medical, ujawnia nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też niepokojący brak świadomości społecznej oraz ograniczony dostęp do skutecznego leczenia. Eksperci alarmują - bez odpowiednich działań problem będzie się pogłębiać.
Polska technologicznym średniakiem
Druga część badania opinii publicznej zrealizowanych przez SW Research na zlecenie ETTO.info ujawnia, że większość – bo aż 54,3% – Polaków określa obecny potencjał technologiczny kraju jako średni. Jedynie 26,3% ocenia go bardzo wysoko lub wysoko, natomiast 19,4% uważa je za niskie lub bardzo niskie. Wyniki te sugerują, że Polska wciąż postrzegana jest jako kraj o umiarkowanym potencjale technologicznym, który musi nadrobić zaległości, aby skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.
Profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów u kobiet przedmiotem debaty w Sejmie
Diagności laboratoryjni składają propozycje deregulacyjne mające zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do samorządów zawodowych zaufania publicznego o podjęcie działań na rzecz organizacji spotkania ze stroną rządową, podczas którego mogłyby zostać przedstawione konkretne propozycje deregulacyjne. Ich celem jest zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów. W związku z tym Prezes KRDL zwróciła się do Marioli Łodzińskiej, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, z propozycją wystąpienia do Ministra – Członka Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pana Macieja Berka.
Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność
Życie z przewlekłym bólem – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych. Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo.