Zapuść wąsy i przebadaj się – rusza Movember Polska 2020

Opublikowane 21 października 2020
Zapuść wąsy i przebadaj się – rusza Movember Polska 2020
W listopadzie mężczyźni w całej Polsce po raz siódmy już zapuszczą wąsy, aby prowokować swoich kolegów do rozmów na temat męskiego zdrowia. Natomiast po raz piąty będą mogli skorzystać z badań przesiewowych, dzięki którym sprawdzą stan swojego zdrowia. Tegoroczna edycja poruszać będzie również kwestie zdrowia fizycznego i psychicznego. Organizator kampanii Fundacja Kapitan Światełko przygotował na tę okazję serię wyzwań, które w kanałach społecznościowych będą promować ambasadorzy Movember Polska.Kiedy w 2003 roku Travis Garone i Luke Slattery po raz pierwszy namawiali kolegów do zapuszczania wąsów w ramach akcji dla lokalnej fundacji, nie mieli pojęcia, że kilka lat później dołączą do nich mężczyźni z 22 krajów, a akcja Movember odmieni, dosłownie i w przenośni, wizerunek męskiego zdrowia. Dziś panowie porzucają swoje brody i przestają golić się pod nosami także w Polsce, aby przyciągnąć wzrok kolegów i koleżanek i rozpocząć dyskusję na temat tego, jak naprawdę mężczyźni powinni dbać o swoje zdrowie.

Siódmą edycję akcji Movember Polska promują YouTuberzy – Cyber Marian i Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), prezenterzy telewizyjni Dandris i Mateusz Jędraś, a także brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata w Streetliftingu, Juan Zumeta i wreszcie Jakub Nowicki, który sam ma za sobą wygraną walkę z nowotworem.

- Zawsze powtarzaliśmy, że nie można nikogo straszyć rakiem, bo najważniejsze jest mówienie o tym, jak łatwo się przed nim obronić. Nigdy jednak nie mówiliśmy, że nie będziemy straszyć raka! – komentuje tegoroczną edycję akcji jej koordynator, Jakub Kajdaniuk.

W tym roku ambasadorzy akcji są więc w bojowych pozach, aby namawiać wszystkich mężczyzn do walki o zmianę wizerunku męskiego zdrowia. Oprócz promowania udziału w badaniach będą także zamieszczać na fanpage’u Movember Polska codzienne wyzwania, które każdy fan akcji będzie mógł wykonać w kwadrans i w ten sposób zadbać o różny aspekt swojego zdrowia i samopoczucia.

Akcję uzupełni także seria badań w centrach handlowych, w trakcie których mężczyźni do 45 roku życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder, zaś panowie powyżej tego wieku będą mogli skontrolować poziom podstawowego markera nowotworowego prostaty przy badaniu z kropli krwi. Wydarzenie zostało przygotowane z uwzględnieniem wymogów sanitarnych mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo każdemu z uczestników. Regulamin korzystania z badań dostępny jest na stronie akcji - www.movember.pl

Kampanię po raz szósty wspiera Nationale-Nederlanden. Firma została uhonorowana tytułem Dobroczyńcy Roku w kategorii zdrowie za wsparcie, jakiego udziela przy organizacji akcji Movember Polska.

- Już od ponad pięciu lat wspieramy działania Movember Polska. Tegoroczna akcja będzie rozgrywać się w nietypowych okolicznościach. Pojawienie się pandemii koronawirusa spowodowało, że jeszcze bardziej niż dotychczas powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. Jako marka, która konsekwentnie pochyla się nad tematem profilaktyki zdrowotnej, zachęcamy wszystkich panów do skorzystania z badań i nieodkładania swojego zdrowia na później – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Realizację badań wspierają również Bayer, wspierając budowę nowego gabinetu mobilnego oraz firmy Profimedical i Hydrex, które zapewniają niezbędny sprzęt oraz testy do badań przesiewowych.

Harmonogram wydarzeń z badaniami:

  • 31 października 2020 - Galeria Metropolia, Jana Kilińskiego 4, 80-452 Gdańsk, 10:00 – 20:00
  • 7 listopada 2020 - Galeria Bronowice, Stawowa 61, 31-346 Kraków, 10:00 – 20:00
  • 14 listopada 2020 - Arkady Wrocławskie, Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław, 10:00 – 20:00
  • 21 listopada 2020 - Galeria Katowicka, 3 Maja 30, 40-097 Katowice, 10:00 – 20:00
  • 28 listopada 2020 - Plac Unii City Shopping, ul, Puławska 2, 02-566 Warszawa, 10:30 – 20:30

Wydarzenia wspierające*:

  • 21 listopada 2020 - Galeria Galaxy, aleja Wyzwolenia 18-20, 70-554 Szczecin, 10:00-18:00
  • 28 listopada 2020 - Galeria NoVa Park,  Przemysłowa 2, 66-400 Gorzów Wielkopolski, 10:00-18:00

*w ramach wydarzeń wspierających będą realizowane wyłącznie badania USG, bez testów PSA.

Tegoroczną kampanię wspierają Nationale-Nederlanden oraz Bayer. Materiały graficzne i drukowane oraz ich dystrybucja są możliwe dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności i Programowi Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19.

Badania USG umożliwia Profimedical, testy PSA dostarcza Hydrex z marką Domowe Laboratorium. Sesję zdjęciową promującą akcję przygotował Adam Mikołajczyk z Pracowni Męskich Portretów, a materiały video stworzyła firma Motionverse.tv, a ambasadorów ubrała i wyposażyła agencja 5 Żywiołów. Wydarzenia wspierają także Plac Unii City Shopping oraz Galeria Katowicka. Dodatkowe informacje na temat akcji dostępne są na www.movember.pl

Źródło: materiały prasowe