Publicystyka

Inflacja pomału przestaje nakręcać spiralę strachu. Rośnie za to lęk przed utratą zdrowia i chorobami

Wyniki kolejnej edycji, realizowanego co pół roku badania, dotyczącego największych obaw i lęków Polaków, pokazują, że na pierwszy plan tym razem wysuwa się temat zdrowia. To jest trochę zaskakujące, bo poprzednio przez długi czas najbardziej niepokoiła rodaków inflacja. Na liście 37 potencjalnych zagrożeń aż 48,9% ankietowanych wskazało choroby najbliższych. Głównie boją się ich seniorzy i najmniej zarabiający rodacy. Do tego na drugim miejscu w zestawieniu jest choroba i strata własnego zdrowia – 38,8%.
2024-01-25 10:04

Dlaczego warto zrobić sobie przerwę i zwolnić tempo przed wiosną? Poznaj zalety zimowej hibernacji

W nadchodzących miesiącach warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z zimowej hibernacji – naturalnego procesu odpoczynku dla naszego organizmu. Podczas gdy tempo życia jest coraz szybsze, zrozumienie potrzeby przerwy i regeneracji staje się ważnym elementem dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne.

2024-01-17 14:51

Nowa edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra 2024

Rusza kolejna, 18. już edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”, w którym nagrody przyznawane są za osiągnięcia dziennikarskie w promowaniu profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej Polaków w zakresie chorób serca, cukrzycy, depresji oraz chorób nowotworowych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 lutego 2024 roku. Prace można zgłaszać w czterech kategoriach:
2024-01-17 08:38

Coraz więcej osób potrzebnych do pracy w srebrnej gospodarce

2022 rok był pierwszym w historii, gdy na świecie żyło więcej osób powyżej 65. roku życia niż tych mających mniej niż 5 lat, a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, większości państw europejskich i w Japonii mieszkało więcej emerytów niż dzieci. Polacy również starzeją się w bardzo szybkim tempie. Dziś już co czwarty mieszkaniec Polski jest seniorem – ponad 9,8 mln (25,6 proc.), a 14,4 mln należy do grupy wiekowej 50+ (37,6 proc.). Przed nami gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi wspierające seniorów i osoby niezbędne do opieki nad nimi. Niestety, chętnych do pracy w tej branży brak.
2024-01-16 12:17

Osoby z niepełnosprawnościami są wartościowymi pracownikami - rozmowa z Anną Tabor

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Anną Tabor, beneficjentką programu aktywizacji zawodowej realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON). Pani Anna opowiada o roli aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz aktualnych możliwościach rozwoju zawodowego i zatrudnienia.
2023-12-06 10:20

2/3 Polaków uważa, że pracodawca nie dba o ich well-being

Zaburzenia psychiczne to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Współczesny styl życia, charakteryzujący się szybkim tempem, nadmiernym stresem oraz naciskiem na osiągnięcia zawodowe, sprzyja ich rozwojowi. Jak pokazują wyniki badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad trzy czwarte ankietowanych uważa, że problemy mentalne często są powiązane ze stresującą pracą. Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w złej atmosferze lub pod dużą presją są bardziej na nie narażone – w konsekwencji już co trzeci pracownik chciałby zmienić z tego powodu miejsce zatrudnienia. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, przypadający na 10 października, jest dobrą okazją, aby przyjrzeć się bliżej tym wynikom. 

 

2023-10-10 10:55

„Seksualna Mapa Polki” - nowy raport o życiu intymnym Polek

Raport „Seksualna Mapa Polki” przynosi niepokojące wyniki dotyczące wiedzy Polek na tematy zdrowia intymnego i ich doświadczeń w gabinetach ginekologicznych. Co prawda aż 61% respondentek deklaruje wysoką świadomość na temat zagadnień związanych ze zdrowiem intymnym, ale jedynie niewielki procent wskazuje, że wiedzę tę zdobywa podczas konsultacji z lekarzem (7%) czy seksuologiem (3%). Większość (39% respondentek) czerpie informacje z Internetu, który – jak doskonale wiemy w XXI wieku – nie zawsze jest wiarygodnym źródłem.
2023-09-27 09:12

Neuroróżnorodność na rynku pracy: nowy wymiar produktywności

Neuroróżnorodność to naturalne zróżnicowanie ludzkich umysłów, które przejawia się w postrzeganiu i rozumieniu świata. Współczesne firmy i korporacje coraz częściej doceniają znaczenie tego aspektu i wykorzystują unikalne talenty osób neuroatypowych do rozwoju biznesu. Najnowsze badania sugerują, że osoby te mogą być znacznie bardziej produktywne od neurotypowych pracowników, jeśli znajdą się w sprzyjającym dla nich środowisku. Zatrudnienie takich osób może podnieść rentowność firmy nawet o 16 proc.
2023-09-26 12:23

Sztuczna inteligencja może zastąpić jednego z dwóch radiologów w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi

Badanie Lunit opublikowane w The Lancet Digital Health potwierdza, że sztuczna inteligencja może być realną alternatywą dla jednego z dwóch specjalistów w stosowanym w Europie systemie podwójnego odczytu wyników. System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów – wyjaśnił dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet.
2023-09-26 11:46

Emocje i bliskość kontra rak - Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: Niezwykłe zwierzęta Ewy

„Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji”, to wyjątkowa księga baśni terapeutycznych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Powstała, aby pomóc nastoletnim pacjentom oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Oparta jest na wiedzy i doświadczeniach specjalistów psychoonkologii i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Książka ta została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez środowisko polskich psychoonkologów podczas Jubileuszowej 15. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej, a jej premiera jest częścią obchodów 30-lecia psychoonkoologii w Polsce.
2023-09-18 09:49

WHO: Zmniejszenie spożycia sodu uratuje życie siedmiu milionom osób

Wszystkie 194 państwa członkowskie Światowej Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) zobowiązały się do 2030 roku zmniejszą spożycia sodu o 30%, co może w tym okresie zredukować liczbę zgonów w skali świata o 7 milionów.
2023-09-13 09:05

Polacy nie śpią spokojnie. Blisko 50 proc. ma z tym poważne problemy. Nawet w czasie pandemii było lepiej

Obecnie 43,9% Polaków jest zadowolonych z jakości swojego snu, czyli o 12 p.p. mniej niż dwa lata temu, podczas pandemii. Natomiast 49,9% wyraża niezadowolenie, tj. o 10 p.p. więcej niż poprzednio. Z kolei 6,2% badanych nie potrafi tego ocenić. To lekki wzrost – o 1,3 p.p. W najnowszym raporcie UCE RESERACH i platformy ePsycholodzy.pl problemy finansowe są najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem. Zgłasza je aż 39,4% osób nieusatysfakcjonowanych z własnego snu, a to o 25,6 p.p. więcej niż przed dwoma laty. W czołówce powodów widać też stres i zamartwianie się o przyszłość.
2023-09-12 13:37