Publicystyka

Coraz więcej osób potrzebnych do pracy w srebrnej gospodarce

2022 rok był pierwszym w historii, gdy na świecie żyło więcej osób powyżej 65. roku życia niż tych mających mniej niż 5 lat, a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, większości państw europejskich i w Japonii mieszkało więcej emerytów niż dzieci. Polacy również starzeją się w bardzo szybkim tempie. Dziś już co czwarty mieszkaniec Polski jest seniorem – ponad 9,8 mln (25,6 proc.), a 14,4 mln należy do grupy wiekowej 50+ (37,6 proc.). Przed nami gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi wspierające seniorów i osoby niezbędne do opieki nad nimi. Niestety, chętnych do pracy w tej branży brak.
2024-01-16 12:17

Osoby z niepełnosprawnościami są wartościowymi pracownikami - rozmowa z Anną Tabor

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Anną Tabor, beneficjentką programu aktywizacji zawodowej realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON). Pani Anna opowiada o roli aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz aktualnych możliwościach rozwoju zawodowego i zatrudnienia.
2023-12-06 10:20

2/3 Polaków uważa, że pracodawca nie dba o ich well-being

Zaburzenia psychiczne to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Współczesny styl życia, charakteryzujący się szybkim tempem, nadmiernym stresem oraz naciskiem na osiągnięcia zawodowe, sprzyja ich rozwojowi. Jak pokazują wyniki badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad trzy czwarte ankietowanych uważa, że problemy mentalne często są powiązane ze stresującą pracą. Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w złej atmosferze lub pod dużą presją są bardziej na nie narażone – w konsekwencji już co trzeci pracownik chciałby zmienić z tego powodu miejsce zatrudnienia. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, przypadający na 10 października, jest dobrą okazją, aby przyjrzeć się bliżej tym wynikom. 

 

2023-10-10 10:55

„Seksualna Mapa Polki” - nowy raport o życiu intymnym Polek

Raport „Seksualna Mapa Polki” przynosi niepokojące wyniki dotyczące wiedzy Polek na tematy zdrowia intymnego i ich doświadczeń w gabinetach ginekologicznych. Co prawda aż 61% respondentek deklaruje wysoką świadomość na temat zagadnień związanych ze zdrowiem intymnym, ale jedynie niewielki procent wskazuje, że wiedzę tę zdobywa podczas konsultacji z lekarzem (7%) czy seksuologiem (3%). Większość (39% respondentek) czerpie informacje z Internetu, który – jak doskonale wiemy w XXI wieku – nie zawsze jest wiarygodnym źródłem.
2023-09-27 09:12

Neuroróżnorodność na rynku pracy: nowy wymiar produktywności

Neuroróżnorodność to naturalne zróżnicowanie ludzkich umysłów, które przejawia się w postrzeganiu i rozumieniu świata. Współczesne firmy i korporacje coraz częściej doceniają znaczenie tego aspektu i wykorzystują unikalne talenty osób neuroatypowych do rozwoju biznesu. Najnowsze badania sugerują, że osoby te mogą być znacznie bardziej produktywne od neurotypowych pracowników, jeśli znajdą się w sprzyjającym dla nich środowisku. Zatrudnienie takich osób może podnieść rentowność firmy nawet o 16 proc.
2023-09-26 12:23

Sztuczna inteligencja może zastąpić jednego z dwóch radiologów w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi

Badanie Lunit opublikowane w The Lancet Digital Health potwierdza, że sztuczna inteligencja może być realną alternatywą dla jednego z dwóch specjalistów w stosowanym w Europie systemie podwójnego odczytu wyników. System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów – wyjaśnił dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet.
2023-09-26 11:46

Emocje i bliskość kontra rak - Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: Niezwykłe zwierzęta Ewy

„Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji”, to wyjątkowa księga baśni terapeutycznych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Powstała, aby pomóc nastoletnim pacjentom oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Oparta jest na wiedzy i doświadczeniach specjalistów psychoonkologii i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Książka ta została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez środowisko polskich psychoonkologów podczas Jubileuszowej 15. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej, a jej premiera jest częścią obchodów 30-lecia psychoonkoologii w Polsce.
2023-09-18 09:49

WHO: Zmniejszenie spożycia sodu uratuje życie siedmiu milionom osób

Wszystkie 194 państwa członkowskie Światowej Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) zobowiązały się do 2030 roku zmniejszą spożycia sodu o 30%, co może w tym okresie zredukować liczbę zgonów w skali świata o 7 milionów.
2023-09-13 09:05

Polacy nie śpią spokojnie. Blisko 50 proc. ma z tym poważne problemy. Nawet w czasie pandemii było lepiej

Obecnie 43,9% Polaków jest zadowolonych z jakości swojego snu, czyli o 12 p.p. mniej niż dwa lata temu, podczas pandemii. Natomiast 49,9% wyraża niezadowolenie, tj. o 10 p.p. więcej niż poprzednio. Z kolei 6,2% badanych nie potrafi tego ocenić. To lekki wzrost – o 1,3 p.p. W najnowszym raporcie UCE RESERACH i platformy ePsycholodzy.pl problemy finansowe są najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem. Zgłasza je aż 39,4% osób nieusatysfakcjonowanych z własnego snu, a to o 25,6 p.p. więcej niż przed dwoma laty. W czołówce powodów widać też stres i zamartwianie się o przyszłość.
2023-09-12 13:37

Polacy o swoim nałogu nikotynowym. Badanie CBOS dla Instytutu Zdrowia i Demokracji

Instytut Zdrowia i Demokracji, we współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), przeprowadził szczegółowe badanie dotyczące nałogu nikotynowego Polaków. Raport „Polacy o swoim nałogu nikotynowym. Badanie opinii publicznej” przedstawia analizę odczuć i postaw 2500 respondentów, którzy wcześniej przez minimum rok palili papierosy, a następnie zastąpili je tzw. podgrzewaczami tytoniu.
2023-08-30 11:42

Czy Polacy boją się legionelli? Internet i radio najczęstszymi źródłami informacji

17 sierpnia br. rzeszowski Sanepid otrzymał pierwszą informację o zakażeniu legionellą – pałeczką wywołującą problemy z układem oddechowym. Od tego czasu na legionellozę zmarło już 11 osób, a u 144 potwierdzono diagnozę tej choroby. Co więcej, 27 sierpnia ogłoszono pierwsze zachorowania w Małopolsce, a 28 sierpnia w Wielkopolsce. W jakich mediach ukazało się najwięcej informacji o zakażeniach? PSMM Monitoring & More przeanalizował publikacje od 17 do 27 sierpnia.
2023-08-29 13:31

Przewlekły stres zaburza reakcję mózgu na sytość. Konsekwencją jest przejadanie się i częstsze sięganie po słodkie i wysokokaloryczne posiłki

Australijscy naukowcy odkryli, że przewlekły stres zaburza działanie układu nagrody w mózgach myszy. Powoduje to błędną reakcję na sytość, wzmaga apetyt na słodkie jedzenie i prowadzi do zwiększonego spożycia pokarmu, a w efekcie powoduje przybieranie na wadze. Ten sam mechanizm może zachodzić u ludzi.
2023-08-18 11:08